Porady ogrodnicze

Warzywa w donicach. Cukinia i dynia - sadzenie

Pod koniec maja nasze warzywniki są już zazwyczaj w pełni obsadzone. Większość przedplonów została zebrana, robiąc miejsce roślinom ciepłolubnym. Ostatnie wolne miejsca na grządkach zajmą dynie, patisony i cukinie. Kiedy na roślinach zauważymy małe pąki kwiatowe, to najwyższa pora, żeby je posadzić.

Warzywa w donicach. Cukinia i dynia - sadzenie
REKLAMA

Fot.123RF.com

Dynia

Nie jest jeszcze za późno, żeby wysiać warzywa dyniowate wprost do gruntu. Wszystkie dynie lubią słońce i glebę obfitujące w substancje organiczne. Żeby ją użyźnić już na starcie warto dołki, w których sadzimy rozsady zasilić kompostem. Doniczki torfowe zagłębiamy w ziemi, rozłożą się one z czasem.

Obejrzyj filmik naszego eksperta: Ogród na co dzień

Cukinia

To wspaniałe warzywo. Możemy poczekać, aż wyrośnie do dużych rozmiarów i zrobić z niej leczo, zupę lub placuszki. Możemy też spożywać cukinię w mniejszych rozmiarach, pieczoną lub panierowaną, nawet nie trzeba jej wtedy obierać ze skórki. Możemy też przyrządzać kwiaty cukinii, np. zapiekać z nadzieniem. Roślina ta wymaga obfitego podlewania, gleba praktycznie cały czas powinna być wilgotna. Starajmy się nie zraszać liści.

Warzywa w donicach

Kiedy w ogrodzie zaczyna brakować miejsca, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby część z rozsad posadzić w donicach. W ten sposób powstanie  doniczkowy ogród warzywny.

Do pierwszej donicy mogą trafić pomidory paprykowe. Dorosną do całkiem sporych rozmiarów, więc wystarczą 2 – 3 sadzonki. Uszczykujemy wilki i obrywamy dolne, pożółkłe liście. Sadzimy w nowym miejscu nieco głębiej niż rosły do tej pory. W drugiej donicy umieśćmy np.pomidory koktajlowe. Ten gatunek sadzi się już nieco gęściej. Nie usuwam przyrostów, tylko pozwalam im rosnąć swobodnie. Za jakiś czas okaże się, czy będą potrzebne podpory, czy może pędy będą lekko przewieszać się przez pojemnik.

Do kolejnych donic niech trafią sadzonki papryki. Możemy sadzić ją w podłożu do pomidorów, bo zaliczamy ją do tej samej grupy roślin psiankowatych. Jest ona bardzo wrażliwa na zimno, więc okres sprzyjający jej uprawie w naszym kraju jest ograniczony. Trzeba pamiętać o częstszym podlewaniu donic i regularnym zasilaniu.


Fot.123RF.com

Ślimaki w ogrodzie

Często zdarza się, że rozsada kapusty pekińskiej, brokułów, kalafiora i kalarepy zostanie zniszczona przez ślimaki. Co wtedy zrobić? Nie trzeba od razu wyrzucać wszystkich sadzonek, warto dać im drugą szansę, przesadzając młode rośliny do donic.  

Ślimaki zazwyczaj żerują w nocy, dlatego tak trudno je zauważyć i wyłapać. Najgroźniejsze są żarłoczne ślimaki nagie, chociaż te ze skorupką też potrafią wyrządzić szkody. Zaczyna się od wygryzionych dziurek w liściach, a kończy na zniszczonych uprawach - szczególnie, jeżeli dopiero co posadziliśmy młode sadzonki. Ślimaki najczęściej atakują sałatę, warzywa kapustne, ogórki i paprykę, zioła oraz niektóre kwiaty.

Przeczytaj również: Sposób na krety, nornice i ślimaki w ogrodzie


Fot.123RF.com

Możemy je usuwać mechanicznie, zbierając je ręcznie wczesnym rankiem lub wieczorem. Niektórzy stosują też pułapki piwne, ja jeszcze nie próbowałam. Dostępne są też preparaty w granulatach, które rozsypujemy wokół roślin lub na brzegach rabat czy upraw. Tego typu środek jest odporny na deszcz i działa do 14 dni. Jest jednak niebezpieczny dla zwierząt domowych. Zatem jeżeli mamy psa lub kota, należy uważać i używać tego środka jedynie tam, gdzie zwierzaki nie mają dostępu. Ja akurat zwierząt domowych nie mam. Pamiętajmy, aby zawsze stosować się do zaleceń i informacji podanych na opakowaniu, tych granulek nie trzeba wysypywać dużo. Warto je też nanosić w wilgotnych warunkach, gdy ślimaki są aktywne.

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Warzywa w donicach. Cukinia i dynia - sadzenie"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.