Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Choroby trawnika – zwalczanie i zapobieganie. Jak rozpoznać choroby traw?

Gęsty, zielony trawnik przed domem jest marzeniem wielu właścicieli ogrodów. Jednak utrzymanie go w nienagannym stanie często stanowi wyzwanie. Choroby traw mogą zniweczyć cały wysiłek, jaki wkładamy w pielęgnację murawy. Przebarwienia, plamy czy łyse placki mogą zwiastować naprawdę poważne problemy. Jak rozpoznać choroby traw? Jak uratować chory trawnik? Wyjaśniamy.

Choroby trawnika – zwalczanie i zapobieganie. Jak rozpoznać choroby traw?
Sprawdź, jak rozpoznać i zwalczać najczęstsze choroby trawnika. Fot. Andrzej Potocki/Deccoria.pl

Spis treści:

Choroby traw – jak je rozpoznać i zwalczać?

Chcesz cieszyć się widokiem zdrowego i bujnego trawnika przez cały sezon? Umiejętność rozpoznawania chorób traw może okazać się niezbędna. W wielu sytuacjach tylko wczesna identyfikacja problemu pozwala na szybkie uporanie się z nim, dzięki czemu jesteśmy w stanie uratować porażoną patogenem murawę. Niektóre choroby traw występują bardzo często i mogą wystąpić na każdym trawniku. Z innymi natomiast stykamy się znacznie rzadziej, co nie oznacza, że powinniśmy je lekceważyć.

Warto poświęcić swój czas na obserwację trawnika przed domem. Przebarwienia, przerzedzenie murawy i inne uszkodzenia powinny zwrócić naszą uwagę. Mogą być one objawem poważnego schorzenia, który niejednokrotnie doprowadza murawę do ruiny w błyskawicznym tempie. Jakie są choroby traw? Jak je rozpoznać i przede wszystkim – w jaki sposób skutecznie z nimi walczyć? Podpowiadamy poniżej.

Trawnik przed domem może zostać porażony wieloma chorobami. Trawnik przed domem może zostać porażony wieloma chorobami. Fot. Supersmario/CanvaPro

Przeczytaj również: Masz puste placki po sianiu trawy? Zastosuj prosty patent, będzie zielono w całym ogrodzie

  • Plamistość liści

Na tę rozwój tej choroby narażone są szczególnie te trawniki, które są przesadnie i jednostajnie nawożone preparatami bogatymi w azot. Taka murawa często zmaga się z niedoborem potasu i może zostać łatwo zaatakowana przez grzyby. Patogeny najchętniej rozwijają się na trawie znajdującej się w cieniu. Po czym rozpoznać tę chorobę? Wśród objawów wymieniamy czerwone i brunatne plamy oraz zamieranie darni. Sposobem na walkę z plamistością liści jest zróżnicowane nawożenie. Jesienią sięgajmy po nawozy potasowe. Warto też wyciąć niektóre gałęzie drzew i krzewów, które zacieniają trawnik.

  • Pleśń śniegowa

Chorobę tę powodują grzyby Microdochium nivale. Pleśń śniegowa może zaatakować każdy trawnik, na którym przez długi czas zalegał śnieg. Rozwojowi tej choroby sprzyja wysoka wilgotność, temperatura powyżej 0°C i brak cyrkulacji powietrza. Właśnie takie warunki panują na trawniku pod koniec zimy. Gdy warstwa puchu stopnieje, możemy zauważyć takie objawy pleśni śniegowej jak szare plamy i obecność watowatej grzybni. Jak walczyć z tą chorobą? Pomocne okazują się takie zabiegi jak wygrabianie, piaskowanie, aeracja oraz wertykulacja. Warto pamiętać także o nawożeniu, przy czym późnym latem zamiast preparatów azotowych, wybierajmy potasowe.

  • Żółta plamistość trawników

Trawniki mogą cierpieć również z powodu żółtej plamistości, której źródłem w odróżnieniu od wyżej wymienionych chorób nie są grzyby. W tym przypadku powodem problemu jest niedobór składników pokarmowych (azotu i potasu) i niewłaściwe warunki wzrostu. Mniejsze i większe plamy, skręcanie się źdźbeł, a czasem nalot przypominający pajęczynkę należą do głównych objawów tej choroby. Z żółtą plamistością trawników możemy walczyć poprzez aerację, wertykulację i rozsądne nawożenie.

Żółta plamistość traw jest często skutkiem niedoboru substancji pokarmowych. Żółta plamistość traw jest często skutkiem niedoboru substancji pokarmowych. Fot. Garrett Aitken/CanvaPro

  • Czarcie kręgi na trawniku

To choroba, którą rozpoznamy po pojawieniu się na trawniku grzybów kapeluszowych rosnących w kręgu lub półkolu. Z daleka zauważyć możemy ciemnozielone pasy w obrębie kręgów, z bliska natomiast dojrzymy na glebie białą grzybnię pachnącą pleśnią. W pobliżu grzybów darń może zamierać. Walka z czarcimi kręgami nie jest prosta. Powinniśmy się skupić przede wszystkim na zniszczeniu rozrastającej się grzybni. W tym celu możemy przeprowadzić wertykulację, ważne jest również głębokie nawadnianie trawnika.

  • Rdza źdźbłowa

Schorzenie to powodowane jest przez wiele gatunków grzybów. Najczęściej zmagamy się z nią wtedy, gdy jest wilgotno i ciepło (od 20 do 30°C). Rdzę źdźbłową możemy rozpoznać po jasnożółtych, brązowych i czarnych plamach na liściach. Z czasem fragmenty porażonej darni żółkną, przez co trawnik się przerzedza i wygląda nieatrakcyjnie. Jak walczyć z tą chorobą? Przez cały sezon stosujmy zróżnicowane nawożenie, aby odżywić trawę. Przeprowadzajmy również systematyczne koszenie, aby patogen się nie rozprzestrzeniał. Starajmy się też likwidować kałuże na trawniku.

  • Zgorzel siewek traw

To kolejna choroba wywoływana przez grzyby. Błyskawicznie rozwija się na tych trawnikach, które są osłabione, źle nawożone, zalewane czy założone na stanowisku, gdzie występuje wysokie pH gleby. Jakie są objawy zgorzeli siewek traw? Chorobę rozpoznamy po pojawianiu się łysych placków na trawniku (obumieranie trawy) i plam, które mogą mieć szary lub czerwony kolor. Porażona darń słabo trzyma się podłoża, łatwo więc możemy ją oderwać od gleby.

Często widoczne są również śluz i watowa grzybnia na liściach. Przemyślane nawożenie to jeden ze sposobów walki z chorobą. Pamiętajmy też o kontrolowaniu odczynu gleby, systematycznym usuwaniu zalegającego filcu z trawnika i unikaniu przenawożenia azotem. Warto również podlewać murawę rano, by w ciągu dnia zdążyła obeschnąć.

Wygrabianie filcu jest jednym ze sposobów walki ze zgorzelą siewek traw. Wygrabianie filcu jest jednym ze sposobów walki ze zgorzelą siewek traw. Fot. Brebca/123RF.com

  • Mączniak właściwy traw

Schorzenie to łatwo rozpoznamy po białym lub lekko szarym, mączystym nalocie na źdźbłach. Stanowi on skupiska zarodników grzybów. Z czasem zaatakowana mączniakiem właściwym trawa zaczyna żółknąć i zamierać. Aby zwalczyć tę chorobę, warto przeprowadzić wertykulację oraz aerację trawnika i zmniejszyć jego zacienienie, np. poprzez wycięcie części gałęzi z roślin rosnących wokół.

  • Zgorzel podstawy źdźbła

Jak rozpoznać zgorzel podstawy źdźbła na trawniku? Zaniepokoić nas powinny zagłębienia w darni, które wyróżniają się lekko brązowym kolorem. W pustych dziurach z czasem trawa zacznie zamierać, a w jej miejscu pojawią się chwasty. Choroba ta najczęściej pojawia się na murawie, która jest niewłaściwie nawożona lub przy zbyt wysokim pH gleby. Pomocne w walce z tym schorzeniem jest wygrabianie, odpowiednio dopasowane nawożenie i utrzymywanie optymalnego odczynu gleby w miejscu, w którym założyliśmy trawnik.

  • Czerwona nitkowatość traw

Z chorobą tą możemy się zetknąć przez cały rok. Początkowo na trawniku występują nieregularne plamy w jasnobrązowym lub żółtym kolorze, które z czasem nabierają białoróżowego bądź czerwonego odcienia. Na trawie widoczna jest czerwona grzybnia przypominająca nitki – stąd właśnie wzięła się nazwa choroby. Receptą na czerwoną nitkowatość traw jest optymalne nawożenie, wertykulacja i wygrabianie.

  • Pałecznica traw

To choroba powodowana przez grzyby gatunku Typhula incarnata oraz Typhula ishikariensis. Najczęściej zmagamy się z nią wczesną wiosną, po roztopach. Na trawniku porażonym pałecznicą są miejsca, gdzie źdźbła słabo rosną i często są pokryte grzybnią (szare placki). Na trawie możemy też zauważyć czerwone plamki. Jak leczyć pałecznicę traw? Najskuteczniejszą bronią w walce z tą chorobą jest wiosenna wertykulacja trawnika, choć niepożądane objawy często znikają samoistnie wraz z nadejściem cieplejszych dni.

Zadbany trawnik rzadziej choruje. Zadbany trawnik rzadziej choruje. Fot. photo_Pawel/CanvaPro

Jak zapobiegać chorobom traw?

Zaniedbany trawnik jest bardziej podatny na wystąpienie chorób niż ten, który regularnie poddawany jest zabiegom pielęgnacyjnym. Jeśli chcemy utrzymać murawę w zdrowiu i móc cieszyć się jej nienagannym wyglądem, systematycznie przeprowadzajmy kilka czynności. Pierwszym ze sposobów zapobiegania chorobom traw jest częste koszenie na odpowiedniej wysokości, kolejnymi natomiast wygrabianie, aeracja i wertykulacja trawnika. Dzięki tym zabiegom pozbywamy się z murawy martwych roślin oraz innych zanieczyszczeń, które sprzyjają rozprzestrzenianiu się infekcji.

Nie zapominajmy także o regularnym, ale nie nazbyt intensywnym podlewaniu i rozsądnym nawożeniu. Miejmy na uwadze, że przenawożenie azotem sprzyja rozwojowi chorób grzybowych, podobnie jak nadmierne nawadnianie trawy. Chorobom traw możemy zapobiegać również poprzez utrzymywanie optymalnego pH gleby (w przypadku zakwaszonej gleby pomocne okazuje się wapnowanie). Zacienione trawniki warto odsłaniać, przycinając gałęzie drzew i krzewów rosnących w pobliżu.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Ściółkowanie porzeczek, agrestu i malin. Plony będą obfite bez podlewania i nawożenia

Trzy naturalne sposoby na mszyce. Przepisy na wyciąg z rumianku, liści szczawiu i ziemniaka

Długowieczna dama z Dalekiego Wschodu. Owocuje aż do listopada, nie choruje. Ciekawe odmiany i uprawa nieszpułki jadalnej

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.