Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Trzy naturalne sposoby na mszyce. Przepisy na wyciąg z rumianku, liści szczawiu i ziemniaka

Mszyce to małe owady, które w krótkim czasie potrafią doprowadzić do wyniszczenia ogrodu. Podgryzają rośliny i wysysają z nich sok, ale też przenoszą groźne choroby. W przypadku zauważenia szkodników, walkę z nimi należy rozpocząć jak najszybciej, inaczej może być za późno. Sposobów na mszyce jest mnóstwo, dlatego każdy może wybrać coś odpowiedniego dla siebie. O tym metodach na pewno nie wiedzieliście. Sprawdź, jak pozbyć się mszyc za pomocą rumianku, szczawiu i ziemniaka.         

Trzy naturalne sposoby na mszyce. Przepisy na wyciąg z rumianku, liści szczawiu i ziemniaka
Mszyce spędzają sen z powiek niejednemu ogrodnikowi. Poznaj naturalne sposoby na walkę ze szkodnikami. Fot.malaha3/123RF.com

Spis treści:

Inwazja mszyc w ogrodzie

Na całym świecie istnieje kilka tysięcy gatunków mszyc, z kolei w Polsce jest ich około 700. Białe, kremowe, żółte, zielone, brązowe, czarne, ze skrzydłami lub bez – choć różnią się od siebie wyglądem, mają także cechy wspólne. Owady te wyrządzają ogromne szkody w ogrodzie. Przede wszystkim wysysają soki z roślin, co prowadzi do ich osłabienia, spadku odporności, zahamowania wzrostu oraz kwitnienia. Uszkadzają liście, pędy, pąki kwiatowe i zawiązki owocowe, a przy tym są też nosicielami groźnych chorób. Warto pamiętać, że w przypadku silnego ataku może nawet dojść do obumarcia całych roślin. Dlatego ważna jest natychmiastowa reakcja, aby szkodniki nie przeniosły się na kolejne okazy.    

Mszyce są w stanie zaatakować niemal każdą roślinę: drzewa, krzewy ozdobne i owocowe, warzywa czy też rośliny cebulowe. Występują zawsze w licznych koloniach, niekiedy nawet po kilkaset osobników. Ponadto bardzo szybko się rozmnażają – w sprzyjających warunkach już po kilku dniach osiągają dojrzałość płciową i mogą wydać od kilku do kilkunastu pokoleń (po kilkadziesiąt osobników). W związku z tym należy regularnie obserwować rośliny pod kątem pojawienia się mszyc, zwracając szczególną uwagę na spodnią stronę liści, gdzie najczęściej się gromadzą. Najbardziej są aktywne w okresie wiosenno-letnim, a ich rozwojowi sprzyja ciepła pogoda i niska wilgotność powietrza.     

naturalne sposoby na mszyce     Mszyce występują w bardzo licznych koloniach i błyskawicznie się rozmnażają. Fot.sukanin/123RF.com

3 naturalne sposoby na mszyce       

Mszyce żerują na większości roślin, ale są też gatunki, które działają na nie odstraszająco. Są to m.in. lawenda, mięta, szałwia, tymianek, majeranek, aksamitki, cebula, czosnek czy piołun. Wydzielają one olejki eteryczne, które są drażniące dla szkodników. Posadzenie tych roślin w ogrodzie to jeden z naturalnych sposobów na odstraszenie tych owadów. Natomiast w przypadku, gdy mszyce zadomowiły się w ogrodzie na dobre, warto zastosować naturalne preparaty. Przepisów na domowe opryski na mszyce jest mnóstwo, ale dziś podzielę się z wami tymi, które stosuję sama. Dzięki temu wygonisz je z ogrodu raz na zawsze.     

  • Wyciąg z rumianku

Mszyce zaatakowały twoje rośliny? 300 g suszonych kwiatów rumianku zalej wodą aż do ich przykrycia. Następnie postaw mieszankę na palnik i podgrzej, ale nie dopuszczając do zagotowania. Możesz też dodać trochę mydła ogrodniczego. Przestudzony wyciąg rozcieńcz z wodą w stosunku 1:10 i spryskaj nim zaatakowane roślin.      

  • Wyciąg z łodyg i liści ziemniaków

1-2 kg pędów i liści ziemniaków zalewamy 10 litrami ciepłej wody, po czym odstawiamy na 3-4 godziny. Po tym czasie wyciąg przecedzamy i dodajemy 40 g szarego mydła, które zwiększy skuteczność oprysku. Preparat stosujemy bez rozcieńczania – będzie pomocny w walce z mszycami, ale również przędziorkami i gąsienicami motyli.   

  • Wyciąg z liści szczawiu

Ten oprysk najczęściej stosuję w swoim ogrodzie. 300 g świeżych liści szczawiu zalewam litrem wrzącej wody, po czym pozostawiam preparat do ostygnięcia. Tak przygotowanym wyciągiem spryskuję zaatakowane rośliny, a mszyce spadają z nich jedna po drugiej.     

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Czy cola rzeczywiście zwalcza mszyce? Jak działa oprysk z napoju?

Naturalne sposoby na robaczywe czereśnie. Zdrowe i soczyste owoce przez cały sezon

Mąż zrobił proszek na ślimaki z przepisu znanego ogrodnika. Wreszcie pozbyłam się ich z działki

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.