Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Własne, pachnące latem truskawki przez cały rok? Wiemy, jak to zrobić

Truskawki są słodkie i soczyste, więc mają wielu wielbicieli. Sezon na nie jest w Polsce krótki: trwa od maja do lipca. Później owoce są drogie i często sprowadzane z Hiszpanii, Grecji lub Maroka. Okazuje się, że istnieją odmiany, które owocują od maja do listopada, co pozwala prawie przez cały rok cieszyć się smakiem i aromatem przysmaków. 

Własne, pachnące latem truskawki przez cały rok? Wiemy, jak to zrobić
Truskawki powtarzające, tzw. całoroczne dają owoce od czerwca do października. Fot.123RF.com

Spis treści: 

Odmiany truskawek do całorocznej uprawy 

Truskawki to owocowi faworyci dzieci, dorosłych, a nawet zwierząt. Są używane do przygotowywania domowych przetworów, ciast i deserów. Tak duże zainteresowanie nimi sprawiło, że hodowcy postanowili znaleźć sposób na to, by móc cieszyć się plonami dłużej niż przez dwa miesiące w roku. Poza czerwcem i lipcem Polacy mogli dotychczas sięgać albo po owoce z plantacji, albo wspierać zagraniczne koncerny.  

Wśród najpopularniejszych całorocznych odmian, które dobrze radzą sobie w polskich warunkach klimatycznych, wyróżniają się truskawki gatunków:  

  • Albion  rośliny są odporne na choroby, owoce mają soczystą, czerwoną barwę. Są duże i słodkie, a całe okazy doskonale regenerują się po zimie i dają równie intensywne plony w kolejnym roku;  

  • San Andreas  odmiana wywodzi się z Ameryki. Charakteryzuje się dużymi, soczystymi i słodkimi owocami, które pojawiają się na początku lata i powtarzają owocowanie aż do późnej jesieni. Roślina jest mało odporna na mróz, dlatego należy zabezpieczyć ją przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych;  

  • Amandine  to kolejna odmiana truskawek, która wywodzi się z Ameryki. Duża ilość soczystych i dorodnych owoców pojawia się wczesnym latem i cieszy ogrodników swoim smakiem do listopada. Uprawa jest zalecana zarówno amatorom, jak i plantatorom;  

  • Selva  truskawki są bardzo często spotykane w ogrodach, ale jednocześnie nie dają dużych, soczystych i aromatycznych owoców. Są one raczej drobne, ale przez wiele lat owocują równomiernie. Salva jest odporna na choroby. 

Mnogość odmian truskawek nadających się do całorocznej uprawy sprawia, że każdy może wybrać gatunek, który odpowiada jego potrzebom, umiejętnościom i oczekiwaniom. Dzięki temu przez lata będzie mógł cieszyć się słodkimi i obfitymi plonami.  

Całoroczna uprawa truskawek — jak to możliwe?  

W polskich warunkach całoroczna uprawa truskawek jest możliwa, ale wymaga przystosowania się do potrzeb pielęgnacyjnych okazów. Rośliny są o wiele bardziej wymagające niż te, które owocują jedynie przez krótką część roku. Aby plony były obfite, konieczne jest chronienie truskawek przed inwazją szkodników, chorób oraz niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych.  

Przeczytaj również: Nawożenie truskawek – poznaj sprawdzone sposoby na udane owoce!

nawożenie truskawek Jak nawozić truskawki? Wyjaśniamy Fot. 123RF/PICSEL

Sposoby na całoroczną uprawę truskawek 

Poniższe wskazówki umożliwią uzyskanie dużych ilości owoców, dzięki wnikliwej znajomości ich procesu owocowania oraz wymagań, jeśli chodzi o uprawę, nawożenie czy nawadnianie. Choć sposoby na całoroczną uprawę truskawek wymagają zaangażowania hodowcy i cierpliwości, opłacają się.  

  • Częstotliwość owocowania truskawek

Na początku uprawy warto się zastanowić, kiedy chcesz zbierać truskawki. Jeśli wolisz, aby pojawiły się dwa razy w roku: wiosną i latem, to powinieneś mieć świadomość, że najpewniej drugie owocowanie będzie mniej intensywne, niż pierwsze. Jeśli jednak wystarczy ci owocowanie na przełomie lata i jesieni, warto wiosną pozbawić owoce kwiatów. To dobry sposób dla tych, którzy chcą przeznaczyć owoce na jesienne przetwory, zamrozić, aby zrobić zapasy na zimę. 

W takiej sytuacji warto postawić na dwie odmiany truskawek: całoroczną i tradycyjną. Całoroczne źle znoszą wysokie temperatury, dlatego latem robią sobie przerwę od owocowania. Dzięki temu, że w ogrodzie posadzisz również tradycyjną odmianę, będziesz cieszyć się latem jej dorodnymi owocami, a te jesienne przeznaczysz na stworzenie spiżarni z darami lata i jesieni.  

uprawa truskawek całorocznych Stanowiska, które wybieramy do sadzenia truskawek całorocznych, powinny być słoneczne i osłonięte od wiatru. Fot.123RF.com

  • Przygotowanie stanowiska pod truskawki całoroczne

Niezwykle ważnym elementem hodowli jest stosowne przygotowanie gleby na przyjęcie sadzonek. Na miesiąc przed rozpoczęciem uprawy należy nawieźć podłoże za pomocą popiołu drzewnego i kompostu. Stanowiska dla truskawek całorocznych powinny być stosunkowo szerokie i głębokie, aby okazy miały miejsce do rozwoju systemu korzeniowego. Ważne jest wybrać dla nich miejsca ciepłe i słoneczne i słoneczne, ponieważ rośliny są mniej odporne na mróz.    

Warto pamiętać także, że rośliny owocujące tego typu najlepiej rozwijają się na glebach lekkich i żyznych, o obojętnym bądź lekko kwaśnym odczynie, dlatego przed rozpoczęciem uprawy warto sprawdzić, jakie pH ma dane podłoże i ewentualnie nieco je zakwasić lub odkwasić. Sadzonki warto ściółkować, układając wokół nich słomę lub skoszoną trawę. 

  • Odpowiednia pielęgnacja truskawek całorocznych

Aby móc cieszyć się truskawkami przez cały rok, należy racjonalnie podejść do ich pielęgnacji, ponieważ ta znacząco różni się od tej stosowanej w przypadku odmian tradycyjnych. Truskawki całoroczne sadzi się już na początku kwietnia. Rośliny dają zadowalające plony przez 3 sezony, dlatego należy pamiętać, by po tym czasie postawić na nowe sadzonki. Na zimę okazy należy przykryć specjalnym tunelem z agrowłókniny bądź słomą. Truskawki całoroczne owocują do późnej jesieni, dlatego nie mają czasu na przygotowanie się do przetrwania mrozów i zrobienie zapasów składników odżywczych czy wody.  

Bardzo ważnym aspektem pielęgnacji jest także to, że późną jesienią nie należy pozbywać się suchych liści z sadzonek. Dodatkowo zabezpieczają one roślinę przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych i umożliwiają jej odżywienie. Okazy należy oberwać dopiero wiosną, gdy zaczną pojawiać się nowe liście, a z czasem także kwiaty i owoce. 

  • Podlewanie całorocznych odmian truskawek 

Całoroczne odmiany truskawek są wymagające, jeśli chodzi o podlewanie i nawożenie. Sadzonki należy intensywnie nawadniać. Gleba wokół nich powinna być stale wilgotna, w czym pomaga ściółkowanie podłoża. Nie należy jednak stosować zraszanie truskawek, ponieważ prowadzi ono do rozwoju chorób grzybowych.  

Podlewanie gleby warto rozpocząć jeszcze przed wsadzeniem do niej sadzonek. Do dołka należy wlać wodę, a następnie zasypać ją wilgotną ziemią i dopiero wtedy umieścić roślinę w jej nowym podłożu. Dzięki temu korzenie od razu będą miały dostęp do wody i skuteczniej się zaaklimatyzują w nowym miejscu. 

ściółkowanie truskawek Najlepszą ściółką na plantację truskawek całorocznych jest słoma żytnia lub pszenna. Fot.123RF.com

  • Nawożenie truskawek całorocznych 

Całoroczne odmiany truskawek należy nawozić do 10 razy w sezonie, a pierwsza dawka odżywki powinna być zaaplikowana od razu po ustąpieniu przymrozków. Na początku sezonu powinieneś stosować nawozy zawierające azot, które wspomagają rozwój nadziemnych części rośliny.  

Kiedy pojawią się pierwsze kwiaty i owoce, należy dostarczyć roślinie fosfor i potas. Dzięki tym pierwiastkom truskawki będą miały lepiej rozwinięty system korzeniowy, a ich owoce będą smaczne, aromatyczne i będzie wyróżniała je soczysta barwa.  

Uprawa całorocznych odmian truskawek w polskim klimacie jest skuteczna, jeśli podejdzie się do niej z dużą rozwagą i cierpliwością. Przedstawione wskazówki wpłyną pozytywnie na intensywność i częstotliwość plonowania, co z pewnością przyniesie ogrodnikom wiele satysfakcji. Warto przy tym pamiętać, że truskawki powtarzające plonowanie dobrze sprawdzają się nie tylko w gruncie, ale i jako okazy pnące czy wiszące 

Przeczytaj również: Ogrodnik radzi: Jeśli truskawki pięknie kwitną i owocują, koniecznie zrób ten zabieg

truskawki Uprawa truskawek to sama przyjemność. Dzięki naszym poradom już niedługo będziesz cieszył się słodkim smakiem ulubionych owoców! Fot.123RF.com

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.