Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kiedy sadzić trawy ozdobne w ogrodzie? Z czym łączyć trawy ozdobne i jak je sadzić?

Trawy ozdobne są doskonałą propozycją zarówno do małych, jak i sporych rozmiarów ogrodów. Do wyboru mamy moc gatunków o nieprzeciętnych walorach estetycznych, które mogą ożywiać zieloną przestrzeń przez długie miesiące w roku. Poznaj najciekawsze trawy ozdobne i dowiedz się, kiedy oraz obok czego najlepiej je sadzić, aby stały się pięknym elementem ogrodowej aranżacji.

Kiedy sadzić trawy ozdobne w ogrodzie? Z czym łączyć trawy ozdobne i jak je sadzić?
Z traw ozdobnych można tworzyć nieprzeciętne wizualnie kompozycje. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Ciekawe gatunki traw ozdobnych

Konkretny gatunek trawy ozdobnej powinniśmy dobrać zarówno pod kątem jej walorów estetycznych, jak i warunków panujących w naszych ogrodach. Poszczególne rodzaje tych roślin są zróżnicowane pod względem wymagań uprawowych i środowiskowych. W centrach ogrodniczych znajdujemy trawy ozdobne niskie, średnie oraz wysokie – niektóre mogą dorastać raptem do 15 cm, inne zaś nawet 3 m! Jak łatwo zauważyć, wybór jest naprawdę szeroki. Jakie gatunki traw ozdobnych warto wskazać jako najciekawsze?

  • Hakonechloa, nazywana również trawą bambusową, osiąga od 30 do 60 cm. Charakteryzuje się rozłożonym pokrojem oraz atrakcyjnymi liśćmi w podłużne pasy.

  • Rozplenica słoniowa wyróżnia się imponującym rozmiarem. Okazy tej rośliny mogą mieć wysokość 120 cm. Największym atutem tego gatunku trawy ozdobnej są przewieszające się, ciemnopurpurowe liście.

  • Miskanty to niezwykle urokliwe trawy. W zależności od odmiany dorastają od 80 cm do 2 m wysokości. Ich największym atutem są wiechowate kwiatostany, które z czasem przekształcają się w dekoracyjne owocostany.

  • Kostrzewy, a zwłaszcza odmiana sina, mają efektowny wygląd. Kępiasty, regularny pokrój oraz szaroniebieskie zabarwienie liści sprawiają, że kostrzewa sina świetnie sprawdza się jako element ciekawych aranżacji ogrodowych. Jest to niewielka trawa – osiąga nie więcej niż 30 cm wysokości.

  • Drżączki zachwycają szczególnie delikatnymi kłosami, które poruszają się nawet przy lekkich podmuchach wiatru. Okazy ozdobnej drżączki średniej w trakcie kwitnienia dorastają do ok. 60 cm.

  • Dmuszek jajowaty wyróżnia się spośród innych gatunków traw ozdobnych prześlicznymi kwiatostanami, które przypominają puszek. Roślina ta doskonale nadaje się do bukietów i wiązanek.

  • Ostnica tworzy piękne, gęste kępy, które falują na wietrze i zapierają dech zwiewnymi kwiatostanami. Wybierzmy dla niej dobrze nasłonecznione stanowisko.

Dmuszek jajowaty zachwyca lekkimi kwiatostanami, które przypominają puszyste ogonki królików. Dmuszek jajowaty zachwyca lekkimi kwiatostanami, które przypominają puszyste ogonki królików. Fot. 123RF.com

Najlepszy termin sadzenia traw ozdobnych

Trawy ozdobne możemy sadzić w dwóch terminach: wiosną oraz wczesną jesienią. W przypadku gatunków jednorocznych warto zdecydować się na termin wiosenny. Najlepszym miesiącem sadzenia tych traw jest maj, ponieważ wtedy na ogół nie ma już ryzyka wystąpienia przymrozków, które zaszkodziłyby młodym roślinom. Natomiast w przypadku traw wieloletnich mamy możemy przeprowadzić sadzenie zarówno wiosną, jak i jesienią. Decydując się na późniejszy termin, nie zwlekajmy zbyt długo. Trawy posadźmy na tyle wcześnie, aby zdążyły zadomowić się na stałym stanowisku w ogrodzie, zanim nadejdą mrozy. Najkorzystniejszym miesiącem na jesienne sadzenie tych roślin jest wrzesień.

Przeczytaj również: Potrafi zdobić ogród przez całe lata. Jak pielęgnować obiedkę szerokolistną?

Jak sadzić trawy ozdobne w ogrodzie?

Po dobraniu gatunku do warunków, jakie panują w naszym ogrodzie, możemy przystąpić do sadzenia rośliny. Zakupione w centrum ogrodniczym sadzonki traw ozdobnych obficie podlejmy lub umieśćmy w wiadrze z wodą. Następnie wykopmy dół w wybranym miejscu w ogrodzie. Wgłębienie powinno być dwa razy szersze i głębsze niż szerokość oraz wysokość donicy, w której znajduje się nasz okaz. Na dno dołu możemy wsypać drenaż oraz nieco kompostu. Sadzonkę wyjmujemy z pojemnika, rozluźniamy jej bryłę korzeniową i umieszczamy w dole. Przysypujemy glebą (ziemię ogrodową możemy połączyć z piaskiem) i lekko ubijamy. Posadzoną młodą roślinę obficie podlewamy.

Jeśli chcemy zestawić ze sobą kilka gatunków traw ozdobnych, pamiętajmy o zachowaniu między poszczególnymi okazami odpowiednich odległości. Rozstaw od 30 od 70 cm będzie odpowiedni w przypadku niskich traw ozdobnych, natomiast średnie i wysokie okazy potrzebują odstępu od 120 do 150 cm. Tworząc kompozycje, nie zapominajmy, że gatunki mają różne wymagania co do dostępu do światła, osłony przed wiatrem, jakości gleby czy wilgotności podłoża.

Z czym łączyć trawę ozdobną? Najpiękniejsze kompozycje

Gęste, powiewające na wietrze trawy ozdobne świetnie prezentują się jako solitery lub obok siebie, ale bez wahania możemy zestawiać je z innymi roślinami. Warto na jednej rabacie posadzić trawę ozdobną z gatunkami kwitnącymi w różnych terminach, aby uzyskać barwny i stale kwitnący zakątek. Te urokliwe rośliny pięknie wyglądają w towarzystwie szałwii, przetaczników, kocimiętek, jeżówek czy rudbekii. Trawy ozdobne możemy wykorzystać do dekoracji skalniaków oraz brzegów oczka wodnego czy ogrodowych ścieżek. To rośliny, które najwspanialej prezentują się jesienią.

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również:

Agapant – egzotyczna piękność w ogrodzie. Jak uprawiać agapanty w ogrodzie?

Kwiaty jesienne do ogrodu. Co i kiedy posadzić?

Mięso i cytrusy? Tego nie można wrzucać do kompostu na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.