Porady ogrodnicze

Prosta, ale bardzo ważna czynność. Jak prawidłowo zbierać owoce?

Krzewy owocowe, drzewa i drzewka… Co roku pojawia się ten sam problem – jak zbierać owoce? Wilgoć, ciernie, insekty oraz szansa na uszkodzenie owoców przy niewłaściwym zbiorze mogą znacząco uszczuplić twoje plony. Jak wykonać tę prostą, ale bardzo ważną czynność prawidłowo?

Prosta, ale bardzo ważna czynność. Jak prawidłowo zbierać owoce?
W trakcie zbioru owoców zachowaj najwyższą ostrożność i dokładność. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Na co wpływa sposób zbierania owoców?

To, w jaki sposób zbierane są owoce, ma znaczenie przede wszystkim, gdy przechowujesz ich znaczne ilości. Zbiór w niewłaściwym momencie może prowadzić do szybszego psucia się i nieprzydatności do spożycia owocu, gdy będzie ci potrzebny.

Więcej uszkodzonych owoców to też konieczność przerobienia większej ilości surowca na tzw. słoiki, czyli konfitury, dżemy, soki oraz chutney – przetwory o dużej zawartości środków konserwujących, takich jak sól czy cukier.

Właściwie przeprowadzony zbiór owoców – niezależnie od tego, czy są to twarde jabłka i brzoskwinie, czy delikatne wiśnie, maliny i jeżyny – to gwarancja braku pleśni i zachowania zaledwie marginalnego odpadu podczas zbiorów. Z kolei właściwa technika zbierania oznacza ograniczenie czasu spędzonego na produkcji przetworów słoikowych. Więcej naturalnych, świeżych owoców na co dzień!

jak zbierać jabłka Jeśli planujesz przechowywać jabłka, powinny być zbierane, gdy są dojrzałe, ale twarde. Fot.123RF.com

Zacznij od krzewów – jak zbierać owoce agrestu?

Agrest, a właściwie porzeczka agrest, to krzew dobrze znany przede wszystkim działkowcom-hobbystom. Nie wymaga wiele pracy przy formowaniu, ale zaniedbany łatwo dziczeje. Dlatego warto zadbać o niego w ciągu roku, by cieszyć się bezproblemowym zbiorem. Z kolei zbiór agrestu może być problemem dla niewprawionych ogrodników ze względu na ciernie. Choć dojrzałe, kolorowe jagody mogą kusić, by zrywać je garściami, może to się skończyć zadrapaniami.

Jak zbierać agrest? Warto zaopatrzyć się w grube rękawice, by zniwelować szansę na przypadkowe obrażenia. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem krzewu agrestu – rozważ odmianę zawierającą mniej cierni lub taką, która nie posiada ich wcale. Przyspieszy to zbiory.

Jak zbierać porzeczki?

Czerwone, białe lub ciemne. Cierpkie lub kwaśne, zebrane w niewielkie kiście. Porzeczki od lat stanowią przysmak ogrodników i działkowców. Właściwie prowadzone, rosną niewysokie, delikatnie się rozkrzewiając. W odróżnieniu od swojego kuzyna, agrestu, pozbawione są kolców. Nie oznacza to jednak, że nastręczają mniej problemów przy zbiorze.

Jak zbierać porzeczki? Choć wielu osobom mogą kojarzyć się z winogronami (przez formujące się nieduże kiście), to należy powstrzymać przed zbiorem ich w ten sam sposób. Owoce porzeczki są znacznie delikatniejsze i użycie zbyt dużej siły przy zrywaniu może spowodować uszkodzenie któregoś z owoców na kiści. Cukry i dodatkowa wilgoć są idealną pożywką dla pleśni i grzybów – a tego każdy ogrodnik chciałby uniknąć w swojej przechowalni owoców. Nie są to jednak najdelikatniejsze owoce, które można spotkać w ogrodzie.

Przeczytaj również: Posadź czarną porzeczkę w swoim ogrodzie. Jej owoce to prawdziwa bomba witaminowa

czarna porzeczka Porzeczka czarna jest krzewem owocowym powszechnie uprawianym w ogrodach przydomowych i działkowych. Fot.123RF.com

Jak zbierać maliny i jeżyny?

Soczyste i kwaśne lub słodkie – maliny i jeżyny nie bez powodu zaskarbiły sobie znaczną rzeszę wielbicieli. Niestety, ich ceny sklepowe nie należą do przystępnych. I jest ku temu powód.

Owoce malin i jeżyn są delikatne – złożone z wielu malutkich kuleczek wypełnionych przepysznym sokiem, uwielbiane nie tylko przez ludzi, ale też wiele gatunków szkodników. Źle przycięte lub nieprzycięte w ogóle – przestają owocować. Niektóre gatunki, szczególnie malin, posiadają nieduże kolce, które mogą utrudniać zbiór ręczny niedoświadczonym ogrodnikom.

Jak zbierać maliny i jeżyny? By ograniczyć margines błędu, w przemyśle wykorzystuje się specjalne maszyny – kombajny uniwersalne do zbioru owoców jagodowych lub takie przeznaczone specjalnie do malin. Odseparowują one owoce za pomocą precyzyjnych elementów i siły, która nie niszczy delikatnej struktury.

Dlaczego korzysta się z maszyn? Przede wszystkim, by zebrać dużą liczbę owoców w jak najkrótszym czasie. Kombajny radzą sobie nawet z hektarem w ciągu godziny. Biorąc pod uwagę, że maliny są krótkotrwałe – owoce należy spożyć w ciągu dwóch dni – czas od zbioru do transportu do przechowalni ma ogromne znaczenie.

Jak zbierać truskawki?

Wiele owoców i warzyw zbiera się, zanim będą w pełni dojrzałe. Osiągają optymalny poziom rozwoju dopiero w magazynie lub nawet w sklepie detalicznym. Dlatego kupujemy żółte banany bez ani jednej plamki, a jabłka mają jędrną skórkę i chrupiący miąższ. To owoce klimakteryczne.

Sprawa wygląda inaczej z truskawkami. Te nieduże, czerwone, soczyste owoce, rosnące na krzakach umieszczonych w ziemi lub wiszących donicach, nie podzielają entuzjazmu do dojrzewania poza miejscem wzrostu pozostałych owoców. Zebrane zielone lub białe truskawki pozostaną białe lub zielone. Aby temu zaradzić, zbiory prowadzi się w precyzyjnie określonym czasie – kiedy jak największa liczba owoców jest czerwona i soczysta, gotowa do transportu. Maszyny do ich zbioru są bardziej skomplikowane – wykorzystują specjalne czujniki, które typują odpowiednie owoce i je podbierają z krzaków.

Jak zbierać truskawki? Zbiór ręczny jest dużo mniej przyjemny. Jest równoznaczny z potrzebą ciągłego schylania się lub klęczenia. Osobom niewprawionym zaleca się korzystanie z klęcznika lub robienie regularnych przerw, by ulżyć kręgosłupowi.

Musisz zebrać jeszcze niedojrzałe truskawki? Nie martw się, jest sposób na to, by dojrzały poza krzakiem! Wystarczy, że umieścisz je w pobliżu jabłek. Zawierają one tak dużo etylenu, że przyspieszają dojrzewanie także owoców, które nie są klimakteryczne.

zbiór truskawek Truskawki należy zbierać w fazie pełnego wybarwienia. Ważne, by owoce były jeszcze jędrne i twarde. Fot.123RF.com

A co z pnączami? Jak zbierać winogrona?

Gatunków i kultywarów winogron jest wiele, dla każdego coś dobrego! Różne są ich kolory, wielkość (lub brak) pestek, wielkość gron, smak, a także ilość drożdży, które określają przydatność fermentacyjną. Jak zbierać winogrona?

Jeśli wybierzesz odmianę dobraną do lokalnego klimatu i będziesz pilnować właściwego czasu przycinania (szczególnie na jesieni), zapewnisz sobie nie tylko obfite, ale też dużo łatwiejsze zbiory. Właściwe przycinanie oznacza większe kiście tam, gdzie łatwiej po nie sięgnąć. Mniej dzikich, rosnących wzwyż pędów, to mniej kiści złożonych z niewielkich owoców, trudnych do zebrania.

jak zbierać winogrona Zbiór winogron następuje w momencie osiągnięcia przez nie odpowiedniego poziomu dojrzałości. Fot.123RF.com

Jak zbierać owoce z drzew owocowych?

Choć odporniejsze są niż maliny i dojrzewają w korzystniejszych warunkach, zbiór owoców takich jak jabłka, morele czy śliwki może sprawiać problemy. To prosta, ale ważna czynność – od niej zależy, jak długo będziesz cieszyć się świeżymi owocami.

Jak zbierać jabłka? Technika nie różni się od tego, jak powinno się zbierać gruszki. Choć instynkt może podpowiadać inaczej, nie powinno się ciągnąć w dół za owoc, ale podnieść go tak, by ogonek odczepił się od gałęzi. To szczególnie ważne w przypadku gruszek, które mogą się uszkodzić przy próbie zrywania w tradycyjny sposób.

A jak zbierać morele czy brzoskwinie? Owoce te, choć względnie twardsze od jabłek, są podatne na obicia, gdy dojrzeją. Zbieramy je delikatnie, obracając owoc na ogonku lub podnosząc go. Najlepiej przygotować kosz lub fartuch do zbiorów, by uniemożliwić owocom upadek na twardą ziemię.

Z kolei zbierając mniejsze owoce – wiśnie, śliwki i czereśnie – traktuj je jak delikatniejsze owoce. Wiśnie i czereśnie najlepiej zbierać z ogonkami, by nie puściły soku. Śliwki podatne są na uszkodzenia skórki, a cukier, jaki zawierają, może wabić insekty, przede wszystkim mrówki.

Przeczytaj również: Nie sadź truskawek tam, gdzie rosły pomidory. Oto wszystko o sadzeniu truskawek w sierpniu

sadzenie truskawek Druga połowa lipca i cały sierpień to dobry czas na sadzenie truskawek latem. Fot.123RF.com

Często kosisz trawę i regularnie eliminujesz chwasty? Sprawdź, czy robisz to dobrze

W ten sposób skutecznie oczyścisz warzywa i owoce na INTERIA.TV.

ReklamaPrzeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (2)

Użytkownik deccoria

Może jest tu ktoś kto pomoże mojej znajomej która choruje na schizofrenię, wyślij SMS o treści pomoc7094 pod numer 75165 koszty to 6.15 zloty . Znajoma mieszka sama i niema żadnej rodziny. Jest uboga. Fundacja Avalon.bezposrednia pomoc osobom niepełnosprawnym

Użytkownik deccoria

Może jest tu ktoś kto pomoże mojej znajomej która choruje na schizofrenię, wyślij SMS o treści pomoc7094 pod numer 75165 koszty to 6.15 zloty . Znajoma mieszka sama i niema żadnej rodziny. Jest uboga. Fundacja Avalon.bezposrednia pomoc osobom niepełnosprawnym

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Prosta, ale bardzo ważna czynność. Jak prawidłowo zbierać owoce?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.