Spis treści:
Byliny okrywowe – zalety sadzenia w ogrodzie
Byliny okrywowe, czyli niskie rośliny zadarniające przestrzeń, sprawiają, że ogród wygląda na zadbany o każdej porze roku. W zależności od gatunku tworzą one zwarte dywany z liści lub kwietne kobierce, stanowiąc cenne źródło pożywienia dla owadów zapylających. Byliny okrywowe są wytrzymałymi, wieloletnimi roślinami, które efektownie wyglądają, ale pełnią też inne, równie ważne funkcje w ogrodzie.
Jedną z największych zalet bylin zadarniających jest fakt, że szybko tworzą gęstą i wytrzymałą okrywę, przez którą większość chwastów nie ma szans się przebić. Doskonale tłumią wzrost niepożądanych roślin i ograniczają konieczność plewienia ogrodu. Do wyboru mamy wiele bylin okrywowych, które dobrze rosną zarówno w słonecznych, jak i zacienionych miejscach, gdzie nie zawsze udaje nam się uprawa tradycyjnego trawnika.
Jakie zalety mają byliny okrywowe? Oto kilka najważniejszych z nich:
- Wypełniają puste przestrzenie i mało estetyczne miejsca w ogrodzie;
- Przyciągają pożyteczne owady zapylające;
- Hamują wzrost chwastów;
- Szybko dają efekt uporządkowanego i przemyślanego ogrodu;
- Nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji;
- Wspierają bioróżnorodność w ogrodzie;
- Wiele z nich może rosnąć w zacienionych miejscach, np. pod koronami drzew;
- Chronią przed erozją i wysychaniem gleby;
- Mają wszechstronne zastosowania – możemy sadzić je na murkach, między płytami chodnikowymi, wzdłuż ścieżek i w pustych przestrzeniach pod wyższymi roślinami.
Bodziszek czerwony (Geranium sanguineum) jest atrakcyjny przez cały sezon. Fot. ottochka/123RF.com
Przeczytaj również: Czym zasilać hortensje, by oszałamiająco zakwitły? Zrób naturalny nawóz
5 bylin okrywowych na szybki efekt w ogrodzie
Decydując się na uprawę bylin okrywowych, liczymy na to, że szybko dadzą w ogrodzie spodziewany efekt. Błyskawicznie się rozrosną i zasłonią wolne przestrzenie, ale nie będą przy tym ekspansywne ani wymagające w pielęgnacji. Na szczęście istnieje wiele niekłopotliwych gatunków, które w mgnieniu oka tworzą gęstą darń i kwitną, a na dodatek są bardzo tolerancyjne względem gleby, stanowiska czy błędów w uprawie. Na które z nich warto się zdecydować? Polecamy 5 bylin na szybki efekt w ogrodzie.
- Bodziszek czerwony (Geranium sanguineum)
Bodziszek czerwony jest niską byliną, dzięki której szybko stworzymy w ogrodzie rozległe kobierce pełne purpuroworóżowych kwiatów. Bardzo długo będą piękną ozdobą ogrodu – od maja aż do września. Dodatkowy atut tej rośliny okrywowej stanowią liście, które wiosną i latem są ciemnozielone, a jesienią czerwonawe.
Bylina ta w odpowiednich warunkach błyskawicznie się rozrasta. Potrzebuje przede wszystkim słonecznego lub półcienistego stanowiska, ale nie jest wymagająca względem gleby. Bodziszek czerwony nie oczekuje starannej pielęgnacji i będzie zdrowo się rozwijał, nawet jeśli na jakiś czas zapomnimy o jego nawożeniu.
- Dzwonek dalmatyński (Campanula portenschlagiana)
Dzwonek dalmatyński (Campanula portenschlagiana) zachwyci każdego miłośnika kwiatów. Fot. mimpki/123RF.com
Dzwonek dalmatyński to bylina, która urzeka wyjątkowo obfitym kwitnieniem. W mgnieniu oka tworzy gęste kobierce pełne niebieskofioletowych dzwoneczków i zielonych liści. Jego kwitnienie trwa od czerwca do sierpnia, a często też powtarza się we wrześniu. Dzwonek dalmatyński dzięki rozłogom szybko rozrasta się na boki i może zasłonić spore powierzchnie, idealnie sprawdzając się jako roślina okrywowa.
Bylina ta ceniona jest za prostotę uprawy. Jest mrozoodporna i niewymagająca względem gleby – dobrze rośnie nawet w jałowej, kamienistej ziemi. Co więcej, doskonale radzi sobie z suszą, dlatego nie musimy często do niej biegać z konewką.
- Pragnia syberyjska (Waldsteinia ternata)
Pragnia syberyjska (Waldsteinia ternata) szybko rośnie nawet w cieniu. Fot. Artem Stepanov/CanvaPro
Pragnia syberyjska jest kolejną byliną okrywową, która szybko daje w ogrodzie oczekiwany efekt. Tworzone przez nią zwarte, intensywnie zielone dywany od maja do czerwca są gęsto obsypane jaskrawożółtymi kwiatami. Błyszczące, atrakcyjne liście tej niewymagającej byliny są zimozielone, czyli stanowią ozdobę ogrodu również zimą.
Roślina ta jest wysoce odporna na niesprzyjające warunki, dzięki czemu świetnie rośnie w miejscach, w których inne gatunki sobie nie radzą. Możemy sadzić ją w słabej glebie, w cieniu lub półcieniu, np. pod koronami drzew i wysokimi krzewami. Rozświetli takie zakątki, nie oczekując przy tym troskliwej pielęgnacji. Przetrwa przejściową suszę i brak nawożenia.
- Gęsiówka kaukaska (Arabis caucasica)
Gęsiówka kaukaska (Arabis caucasica) nie wymaga częstego podlewania. Fot. mychadre77/123RF.com
Zimozielona gęsiówka kaukaska spodoba się każdemu, kto szuka niskich bylin, które wiosną kwitną niezwykle obficie. Od marca lub kwietnia do maja roślina ta obsypuje się śnieżnobiałymi albo różowymi kwiatami o delikatnym zapachu. Poduchy są niskie (mają ok. 15 cm wysokości), ale bardzo efektowne i widoczne nawet z daleka.
Gęsiówka kaukaska nie sprawi nam żadnych kłopotów w uprawie. Wystarczy jej przepuszczalna gleba i słoneczne stanowisko, aby co roku zachwycała niezwykle obfitym kwitnieniem. Warto pamiętać, że jest rośliną odporną na suszę, w związku z czym nie lubi częstego podlewania. W naszym klimacie doskonale zimuje i nie trzeba jej okrywać przed zimą.
- Żagwin ogrodowy (Aubrieta cultorum)
Zjawiskowy żagwin ogrodowy osiąga zaledwie 10 cm wysokości, lecz bardzo silnie rozrasta się na boki. Długo tworzy kwietne kaskady – od kwietnia do czerwca, a często również ponownie jesienią. Jego kwitnienie jest tak obfite, że kwiaty w fioletowym, białym lub różowym kolorze całkowicie pokrywają roślinę. Żagwin ogrodowy jest doskonałą rośliną na skalniaki, ale równie dobrze sprawdza się jako roślina okrywowa dająca szybki efekt.
Bylina ta ma niewygórowane wymagania. Posadźmy ją w niezbyt żyznej ziemi i na dobrze nasłonecznionym stanowisku, by wzbudzała zachwyt intensywnym kwitnieniem. Po jego zakończeniu warto przyciąć suche kwiaty, by żagwin ogrodowy zakwitł jeszcze raz, choć nieco mniej obficie.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
5 najczęstszych błędów w uprawie rododendronów. To dlatego różanecznik słabo kwitnie i choruje
Jak przedłużyć kwitnienie bzu? Są na to dwa sprawdzone sposoby
Złotem zalewa ogród. Janowiec lidyjski – pielęgnacja i uprawa