Porady ogrodnicze

Które trawy ozdobne ścinać, a które wyczesywać na wiosnę?

Trawy ozdobne pozostawione na zimę tworzą efektowne dekoracje w uśpionym ogrodzie, stanowią schronienie dla mych żyjątek, a także chronią same siebie np. przed przemarzaniem tkanek doprowadzających wodę do korzeni. Wiosną przychodzi czas, gdy można je ścinać. Jednak nie wszystkie gatunki rozrosną się bujnie po cięciu wiosennym  naprawdę wystrzelą dopiero wtedy, gdy zapewnimy im inną formę regeneracji. Sprawdź, na czym polega wyczesywanie traw ozdobnych po zimie i dlaczego to dobra praktyka dla twoich roślin.

Które trawy ozdobne ścinać, a które wyczesywać na wiosnę?
Które trawy ozdobne ścinać na wiosnę? Okazy zimozielone i rośliny trawopodobne można ściąć, gdy zaczną wzrost. Jednak nie zawsze trzeba. Fot. 123rf.com/CanvaPro

Spis treści:

Które trawy ozdobne ścinać na wiosnę?

Istnieją dwie szkoły zimowej i wczesnowiosennej pielęgnacji traw ozdobnych w ogrodach. Jedna zakłada ich przycinanie dość blisko ziemi już jesienią. Według drugiej z nich najlepszym terminem na cięcie traw jest wiosna i to z kilku powodów.

Po pierwsze naruszenie i otwarcie tkanek na zimę, gdy idą przymrozki, jest bardzo niekorzystne dla kondycji roślin oraz bezpieczeństwa ich zimowania. Im później przytnie się trawy, tym większe prawdopodobieństwo, że ich delikatne liście i bryła korzeniowa przemarzną. Inną kwestią jest estetyka, bowiem trawy ozdobne pozostawione nietknięte na zimę stanowią wyjątkową, nieco nostalgiczną i magiczną ozdobę ogrodu. Co więcej, po zaschnięciu liści, a niekiedy też kwiatostanów są schronieniem dla wielu małych gatunków zwierząt. 

Teoretycznie cięcia wiosenne traw ozdobnych można wykonywać już w połowie marca, ale wszystko zależy od pogody i tego jakie panują warunki. W naszym klimacie to dość ryzykowne, ponieważ nawet jeśli w lutym mamy kilka naprawdę ciepłych dni, miesiąc później może wrócić niska temperatura i nocne przymrozki. Wiele gatunków traw szczególnie wrażliwych na zimno np. ostnice czy rozplenice lepiej przycinać dużo później, nawet na początku maja, aby ich nie narażać.

Znakiem, że można rozpocząć zabiegi regeneracyjne po zimie, są młode, zieleniejące się pędy w środku pozostawionych kęp trawy. Gdy je widzimy, możemy przejść bezpiecznie do pozbywania się tych zeszłorocznych. Które trawy ozdobne ścinać na wiosnę? Wielu ogrodników praktykuje przycinanie jako pierwszych: 

  • seslerii (wcześnie kwitnące) zimą, ale tylko wtedy, gdy tego wymagają (po kwitnieniu suche liście da się bez trudu wyjąć ręcznie); 
  • mietlicy na przełomie zimy i wczesnej wiosny, gdy ziemia jest jeszcze lekko zmarznięta. 

Kolejne są trawy takie, jak trzcinniki, spartyna grzebieniasta czy śmiałki darniowe oraz później budzące się po zimie trzęślice, czy prosa. Na przełomie marca i kwietnia można ciąć miłki, chropatki, poronice i miskanty (najpierw te bardziej odporne, czyli mieszańcowe). W kwietniu przychodzi termin regeneracji miskantów chińskich, a po nim można dopiero brać się za wrażliwe turzyce, rozplenice japońskie czy ostnice. Wcześniejsze przycięcie miskantów czy rozplenic mogłoby doprowadzić do uszkodzenia systemu korzeniowego w wyniku zamarznięcia wody w rurkach odsłoniętych pędów, prowadzących do korzeni. 

Przeczytaj również: Cięcie traw ozdobnych - kiedy i jak przycinać trawy ozdobne? Jakich traw nie przycinać?

Wyczesywanie traw ozdobnych po ziemie

Duży wybór gatunków traw ozdobnych sprawia, że łatwo się pogrubić w tym, jak je pielęgnować po zimie. Dla jednych najlepszym rozwiązaniem będzie wczesne cięcie, z kolei dla wybranych okazów bezpieczniejszą opcją jest wyczesywanie traw ozdobnych po zimie bez ich większego przycinania. Ogólna zasada mówi, że trawy o liściach typowo sezonowych, które w całości zasychają na zimę, nie mają jednego, ściśle wyznaczonego terminu pielęgnacji, a ich pozostawienie daje dom wielu małym stworzeniom w trudnym okresie chłodów. Z kolei gatunki o liściach zimozielonych oraz rośliny trawopodobne (np. konwalniki) warto przycinać dopiero wtedy, gdy zaczną wiosenny wzrost, ponieważ zabieg ten wspiera ich odbudowę.

trawy Niektóre trawy warto przycinać wczesną wiosną, inne dopiero w maju. Wiele gatunków warto utrzymać jak najdłużej, bo dają dom żywym stworzeniom. Fot. 123rf.com/CanvaPro

Dobrą praktyką jest wyciągnięcie średniej z różnych metod i stworzenie własnej, po obserwacji zachowań roślin w ogrodzie i ich reakcji na cięcie lub wyczesywanie. Może okazać się, że trawy mniejsze oraz gatunki zimozielone, które dobrze wyglądają i utrzymują piękne wybarwienie mimo kapryśnych warunków, w ogóle nie będą potrzebowały przycięcia. Oczyszczenie ręczne lub dokładne wyczesanie w zupełności im wystarczy i pozwoli pozbyć się zaschniętych, starych źdźbeł w bezpieczny sposób. Do wyczesywania traw ozdobnych po zimie najlepiej nadają się np.: 

  • średnio twarde szczotki o dłuższym i nieco rzadszym włosiu, 
  • druciane grabie, 
  • małe grabki ręczne z zębami ze stali nierdzewnej, 
  • metalowe grzebienie. 

Zabieg najlepiej przeprowadzać po deszczu, gdy mokre liście łatwiej odchodzą od korony rośliny i da się wygodnie je rozdzielić. Pamiętajmy też, jeśli chcemy przyciąć zimozielone trawy, o symetrii i nie tnijmy samych zaschniętych końcówek. Lepiej oczyścić roślinę z całego pędu, aby zachowała estetyczny wygląd. 

Trawy ozdobne to ciekawy akcent nie tylko kolorystyczny, lecz także strukturalny w ogrodzie. Są lekkie, często jak mgiełka, mają puszyste kwiatostany lub rozkrzewiają się w idealnie równe kępy. Stanowią kontrast dla wielu roślin kwitnących, a co najciekawsze, pasują do każdego stylu ogrodu. 

Do najciekawszych gatunków, chętnie wybieranych na działki przydomowe i rekreacyjne należą: kostrzewa sina, turzyca włosowa i oszimska, rozplenica japońska, miskant chiński, trzcinnik ostrokwiatowy czy imperata cylindryczna o bordowych liściach. Wiele z nich zimą zachowuje swój naturalny kolor, inne artystycznie zasychają, ale utrzymują formę, dzięki czemu dekorują przestrzeń, gdy wszystko inne pogrążone jest w spoczynku. Niezależnie od tego czy planujemy ich przycinanie, czy wyczesywanie, pamiętajmy o rękawiczkach i długich rękawach, bo trawy ozdobne, choć piękne, mają naprawdę ostre źdźbła. 

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Rozmnażanie traw ozdobnych — kiedy i jak dzielić trawy? Oto najważniejsze zasady

Kiedy sadzić trawy ozdobne w ogrodzie? Z czym łączyć trawy ozdobne i jak je sadzić?

Jej kwiatostan zachwyca nawet zimą. Jak uprawiać trawę pampasową?

Zabezpieczanie trawy ozdobnej. Jak związać trawy przed zimą?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.