Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Plony pomidorów zagrożone przez choroby. Działaj już przy pierwszych oznakach, pomogą naturalne sposoby

Choroby pomidorów mają kilka przyczyn wynikających głównie z nieprawidłowej uprawy. Ważne, aby rozpoznać pierwsze objawy choroby i szybko przystąpić do jej zwalczania. Poznaj choroby pomidorów i sprawdź przepisy na naturalne opryski, które pomogą uratować krzaczki.

Plony pomidorów zagrożone przez choroby. Działaj już przy pierwszych oznakach, pomogą naturalne sposoby
Poznaj naturalne sposoby na choroby pomidorów. Fot.123RF.com

Spis treści:

Na co chorują pomidory? 

Przyczyną chorób pomidorów może być niewłaściwie podlewanie, brak przycinania liści, nieściółkowanie podłoża, nieodpowiednia cyrkulacja powietrza lub niestosowanie zapobiegawczych gnojówek bądź naturalnych oprysków.  

Chorobą liści pomidorów jest alternarioza, antraknoza, septorioza oraz mozaika pomidorów. Z kolei przy chorobach tj. zaraza ziemniaczana czy szara pleśń, grzyby atakują najpierw liście, a później owoce. Podobnie jest w przypadku bakteryjnej plamistości liści i owoców. Z kolei suchą zgniliznę wierzchołkową obserwujemy na owocach.  

Jakie są objawy chorób pomidorów? 

Pojawieniu się tej choroby pomidorów sprzyjają okresy dużej wilgotności. Na wierzchniej stronie liści rośliny zauważamy zielone plamy, a na spodniej biało-szare kolonie grzyba. Jego zarodniki zaczynają przedostawać się do owoców, powodując ich brązowienie i twardnienie miąższu.

Choroba ta cechuje się białym nalotem na każdej części pomidorów, a także wodnistymi plamami. W trakcie szarej pleśni kwiaty pomidorów przybierają brunatną barwę, a na owocach obserwujemy brązowe plamy, które z czasem gniją. 

  • Mozaika pomidorów 

Ta choroba deformuje liście, powodując pojawienie się na owocach brązowych lub miedzianych przebarwień. Na początku obumierają fragmenty pojedynczych, górnych listków, a roślina więdnie. Kiedy przytniemy liście i łodygę, to wypływa z nich żółty śluz.  

  • Bakteryjna plamistość liści i owoców 

W trakcie tej choroby powstają niewielkie, ciemnobrązowe, owalne, podłużne lub okrągłe plamy z żółtym obramowaniem. Na skórkach pomidorów zauważamy 1 lub 2 mm plamy, nieprzenikające do miąższu. 

  • Alternarioza 

Podczas tej choroby na liściach obserwujemy niewielkie, brunatne plamy, które z czasem stają się większe. Liście rośliny mogą też żółknąć i zamierać. 

Przeczytaj również: Alternarioza pomidora – groźna choroba grzybowa. Jak rozpoznać i naturalnie zwalczyć alternariozę?

choroby pomidorów Alternarioza pomidora to groźna choroba grzybowa. Fot.123RF/CanvaPro

  • Antraknoza 

Charakterystyczną cechą tej choroby są małe, żółte plamy na liściach, które z czasem stają się większe i czarne. 

Podczas tej choroby zauważamy brunatne plamy na dolnych liściach, które z czasem przenoszą się na górne liście, pędy oraz kwiaty. Plamy rosną, a ich środek jest białoszary. Możemy zauważyć również czarne kropki na liściach i więdnięcie kwiatów.  

Typowa choroba pomidora. Na wierzchołku owoców pojawiają się brązowe, suche plamy. Sam owoc jest zapadnięty.  

Jak ratować chore pomidory – naturalne sposoby 

Pomidory musimy stale monitorować. Im szybciej zauważymy objawy choroby, tym większe szanse mamy na odratowanie rośliny. W przypadku zarażenia całego krzaka należy usunąć go z grządki, aby nie zaraził innych roślin swoją chorobą. W pozostałych sytuacjach ratujemy pomidory za pomocą naturalnych oprysków.  

  • Gnojówka z cebuli lub z czosnku

0,5 kg cebuli z łupinami lub 10 główek czosnku zalewamy 10 l wody i ostawiamy płyn na 10 - 14 dni. Po tym czasie powstanie klasyczna, naturalna gnojówka do pomidorów. 

  • Oprysk z czosnku 

Jeśli chcemy wykonać oprysk do pomidorów, to gotujemy 10 główek czosnku w mniejszej ilości wody (ok. 5 l) i pozostawiamy mieszaninę na 24 h. Po tym czasie dodajemy mydło potasowe i wykonujemy oprysk.  

  • Oprysk ze skrzypu 

0,5 kg skrzypu gotujemy przez 30 min na wolnym ogniu, nie doprowadzając do wrzenia. Po tym czasie mieszaninę rozcieńczamy z wodą w stosunku 1:5 przy większej ilości wody. Na koniec możemy dodać mydło potasowe i takim roztworem spryskujemy pomidory. 

  • Oprysk z serwatki lub chudego mleka 

Serwatkę lub chude mleko mieszamy z wodą w proporcji 1:1. Ważne, aby woda była odstana, a nie prosto z kranu. Oprysk na pomidory wykonujemy rano lub wieczorem.  

  • Ekstrakt olejowy lub wodny z grejpfrutem 

Pestki grejpfruta zalewamy ciepłym olejem lub wodą w proporcji 1:32, przy większej proporcji płynu. Tak przygotowaną mieszaninę odstawiamy na 24 h. Grejpfrut stawia opór grzybom, dlatego ekstrakt z grejpfruta możemy traktować jako naturalne fungicydy do pomidorów

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: Co uprawiać po ogórkach i pomidorach? Ważne zasady, których nie wolno łamać

"Ekologicznie": Kompostownik na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.