Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Usuwanie tzw. wilków z drzew owocowych. Jak i kiedy je usuwać, co daje ten zabieg?

„Wilki” na drzewach owocowych” to pionowe, młode pędy, które szybko rosną, jednak nie pojawiają się na nich owoce. Jeśli chcemy zebrać obfite i dorodne plony, musimy się ich pozbyć. Jak i kiedy należy to zrobić? Podpowiadamy, jak usuwać wilki z drzew owocowych, takich jak jabłonie, grusze czy śliwy.

Usuwanie  tzw. wilków z drzew owocowych. Jak i kiedy je usuwać, co daje ten zabieg?
„Wilki” na drzewach owocowych mogą pogorszyć plony. Fot.123RF/CanvaPro

Spis treści:

Wilki na drzewach owocowych

„Wilki” to określenie odnoszące się do młodych, pionowych, silnych pędów, które szybko rosną. Wyrastają one z gałęzi, pędów głównych lub z kątów liści. „Wilki” to zwyczajowa nazwa, używana w ogrodnictwie, określająca pędy dzikie, które nie kwitną i nie owocują. Pojawiają się na nich jedynie liście. Najczęściej można je spotkać na jabłoniach, gruszach czy śliwach, choć pojawiają się też na innych drzewach, jak wiśnie, morele, czereśnie czy brzoskwinie. Zwłaszcza gdy zostaną one mocno przycięte.

Istnieje kilka czynników, które sprzyjają tworzeniu się wilków na drzewach owocowych. To między innymi:

  • intensywne opady,
  • żyzne, pełne składników pokarmowych podłoże,
  • niewielkie owocowanie,
  • silne cięcie wykonane na przełomie zimy i wiosny.

Niektórymi działaniami – na przykład zbyt intensywnym przycinaniem pędów drzew – sami przyczyniamy się więc do wytworzenia na nich wilków.

Dlaczego trzeba usuwać wilki z drzew owocowych?

Wilki na niektórych drzewach owocowych nie stanowią dużego problemu, jednak na innych mogą być bardzo kłopotliwe. Jabłonie, grusze czy śliwy wytwarzają owoce na pędach krótkich. W czasie sezonu wegetacyjnego dzikie, szybko rosnące pędy mogą osiągnąć nawet długość 2 metrów. Na wilkach nie tworzą się więc pąki kwiatowe i owoce, a ich długość i intensywność wzrostu sprawiają, że nie tylko przesłaniają one innych pędom dostęp do światła, ale też zabierają im składniki pokarmowe. Owoce stają się mniej smaczne i gorzej wybarwione.

Jeśli więc nie chcemy, by wilki zaszkodziły plonom, powinniśmy je usunąć. Tym bardziej że ich pozostawienie ogranicza też zawiązywanie pąków kwiatowych w następnym sezonie. Zbyt duże zagęszczenie korony drzew zwiększa także ryzyko rozwoju groźnych chorób grzybowych.

Przeczytaj również: Letnie cięcie jabłoni. Jak i kiedy przycinać wilki na drzewku owocowym?

wilki na drzewach owocowych "Wilki" najczęściej można spotkać m.in. na jabłoniach. Fot. CanvaPro

Jak usuwać wilki z drzew owocowych?

Kiedy usuwać wilki z drzew owocowych? Trzeba do tego wybrać suchy, pogodny dzień. Zabieg ten wykonuje się latem, kilka czy kilkanaście tygodni przed planowanym zbiorem owoców. Dzięki temu będą miały dostęp do światła i możliwość pobrania z podłoża niezbędnych składników pokarmowych. Warto dobrać termin letniego cięcia jabłoni do uprawianej odmiany, a konkretnie do terminu dojrzewania owoców. To ważne, bo zbyt późne przycięcie wilków sprawi, że owoce będą mniejsze, bledsze i gorsze w smaku. Zbyt wczesne cięcie spowoduje jednak pojawienie się nowych wilków, a tego chcemy uniknąć. Najlepiej przyciąć jabłonie na 3-4 tygodnie przed planowanym zbiorem owoców.

Jakie pędy jabłoni wycinać latem? Usuwamy wówczas pędy wyrastające pionowo do góry, o długości co najmniej 40 cm. Pozbywamy się przede wszystkim pędów rosnących w środku i na szczycie korony jabłoni. Pamiętajmy też, by nie przycinać wszystkich wilków – moglibyśmy w ten sposób ogołocić i osłabić drzewo. Pozostawiamy około 20% wilków podczas jednorazowego cięcia. Po przycięciu zabezpieczmy rany maścią ogrodniczą.

Jak powinno wyglądać letnie cięcie gruszy i śliwy? Wilki na gruszach i śliwach wycina się u samej nasady. Jeśli mamy do czynienia z nieco słabszymi pędami śliw, warto skrócić je do długości około 12-15 cm. Tniemy je średnio nad piątym listkiem, zaczynając liczenie od nasady. Warto pamiętać, że letnie cięcie drzew owocowych to dobry moment nie tylko na pozbycie się wilków, ale też pędów chorych lub pędów krzyżujących się ze sobą, które mogą stwarzać problemy w przyszłości.

Przeczytaj również: Jesienne cięcie piwonii. Dlaczego jest tak ważne, kiedy przyciąć piwonie?

Krety w ogrodzie. Jest na nie sposób, ale pod jednym warunkiem na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.