Porady ogrodnicze

Kartony na zagonach po zimie. Zebrać czy zostawić?

Wielu ogrodników wykorzystuje kartony do przykrywania zagonów na czas zimy. Tego rodzaju zabieg ma swoje plusy, ponieważ chroni glebę przed zimnem. Niektóre osoby mogą się jednak zastanawiać nad tym, co zrobić z rzeczonymi kartonami po zimie. Lepiej jest je zebrać, czy może zostawić? Odpowiadamy.

Kartony na zagonach po zimie. Zebrać czy zostawić?
Kartony na zagonach to często wykorzystywany sposób na ochronę podłoża przed przemarzaniem. Fot.123RF.com

Spis treści:

Wykorzystywanie kartonów w zimie

Ochrona gleby przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi w trakcie zimy jest niezwykle istotna. Wskutek niskich temperatur ziemia przemarza – taka sytuacja negatywnie odbija się na obecnych w glebie mikroorganizmach. Wobec tego, aby chronić podłoże przed zimnem, często przykrywa się je na zimę kartonami. Materiał wystarczy równomiernie rozłożyć na zagonie, a następnie przycisnąć w kilku miejscach za pomocą kamieni, cegieł lub kawałków drewna.

Jakie jeszcze zalety niesie za sobą przykrywanie zagonów kartonami? Okrycie może zminimalizować ryzyko wysiewania się chwastów jednorocznych. Co więcej, celuloza zawarta w kartonach przyciąga dżdżownice. Stworzenia te mają niezwykle pozytywny wpływ na stan gleby, a to z uwagi na to, że tworzą w niej tunele, co skutkuje spulchnieniem i napowietrzeniem podłoża.

Warto pamiętać o tym, że przykrywanie zagonów kartonami może mieć również wady. Jednak mowa tu jedynie o sytuacji, gdy do okrycia gleby wykorzystuje się kartony pokryte lakierami lub folią, a także materiały zanieczyszczone chemikaliami. W takich sytuacjach rzeczone substancje mogą przeniknąć do ziemi i zniszczyć uprawy. Z tego względu do ściółkowania zagonów warto używać wyłącznie naturalnych, niezadrukowanych, szarych kartonów pozbawionych etykiet, taśm i zszywek. Powinny one zawierać jak największą ilość papierowej masy drzewnej.

Co zrobić z kartonami po zimie – zebrać czy zostawić?

Wraz z końcem sezonu zimowego wielu ogrodników, którzy jesienią zdecydowali się przykryć zagony kartonami, zastanawia się, czy należy je zebrać, czy lepiej zostawić na swoim miejscu. Okazuje się, że w takiej sytuacji można postąpić na dwa sposoby.

Pierwszy z nich, to zebranie kartonów z podłoża i przerobienie ich na kompost. Materiał można wykorzystać jako tzw. materię brązową będącą doskonałym źródłem węgla. Co istotne, po zakończeniu zimy, kartony rozłożone na zagonach są dość wilgotne i łatwo się rwą. Wobec tego łatwo i szybko można je pozbierać i umieścić na kompostowniku wraz z inną materią brązową, taką jak liście czy słoma.

Drugi sposób postępowania z kartonami, to pozostawienie ich na swoim miejscu. Z racji tego, że materiał przez zimę zdążył solidnie namoknąć, to w dość łatwy sposób da się w nim zrobić dziury, w których w późniejszym czasie można posadzić sadzonki lub wysiać rośliny. Pozostawiona na zagonach warstwa z kartonów zminimalizuje ryzyko wysychania gleby, a ponadto ochroni podłoże przed wzrostem chwastów. Nie zapominajmy również o dżdżownicach – obecność kartonów bogatych w celulozę przyciągnie owe stworzenia, które mają dobroczynny wpływ na glebę.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj też:

Rabata z kartonów. Błyskawicznie posadzisz kwiaty i warzywa na trawniku lub ugorze

Jak wykorzystać kartony w ogrodzie? Pomogą walczyć z najbardziej uciążliwym chwastem

Domy z kartonu - mrzonka czy przyszłość budownictwa?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.