Porady ogrodnicze

Wierzba miniaturowa szczepiona na pniu. Piękna i łatwa w uprawie

Wierzba szczepiona na pniu to idealne rozwiązanie do małego ogrodu, ponieważ powoli rośnie i osiąga niewielkie rozmiary. Jest również stosunkowo łatwa w uprawie. Jakie odmiany miniaturowych wierzb szczepionych na pniu najlepiej wybrać i w jaki sposób je pielęgnować?

Wierzba miniaturowa szczepiona na pniu. Piękna i łatwa w uprawie
To bardzo efektowne drzewka, które cieszą się dużą popularnością zarówno wśród profesjonalnych ogrodników, jak i amatorów. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Wierzby szczepione na pniu – odmiany

Do najpopularniejszych odmian tej rośliny zalicza się:

  • wierzba szczepiona na pniu wspaniała (Magnifica) – to bardzo efektowna i oryginalna odmiana. Nie przypomina zwykłej wierzby, ponieważ posiada duże, rozłożyste liście.

  • wierzba szczepiona całolistna zwisająca – ta odmiana również posiada długie, skierowane w dół pędy, dzięki którym bywa nazywana wierzbą płaczącą. Osiąga wysokość ok. 1,5- 2 m. i jest odporna na zmienne warunki atmosferyczne.

  • wierzba szczepiona palmowa – to bardzo wytrzymała roślina, która nadaje się do sadzenia zarówno w niewielkich, jak i dużych ogrodach. Jest to wierzba pienna o długich, rozłożystych liściach oraz efektownych, szarych baziach.

  • wierzba szara Tricolor – jest to bardzo charakterystyczna odmiana, wyróżniająca się wielobarwnymi liśćmi (zazwyczaj są one zielone, białe oraz różowe). Ładnie się prezentuje, w związku z czym jest często wybierana jako roślina dekoracyjna sadzona w reprezentatywnym miejscu.  Jest dość duża jak na drzewko miniaturowe – dorasta do 2-3 m.

  • wierzba Iwa szczepiona na pniu – jest to prawdopodobnie najczęściej spotykana wierzba miniaturowa o niewielkiej koronie i zwisających pędach. Dorasta maksymalnie do 1,5 m. dzięki czemu świetnie sprawdza się w małych ogrodach.

Wymagania wierzb szczepionych na pniu

Wierzby szczepione na pniu cieszą się dużą popularnością nie tylko ze względu na swój dekoracyjny charakter, ale również dzięki niewielkim wymaganiom. Są stosunkowo łatwe w uprawie, co sprawia, że mogą być hodowane nawet przez osoby z małym doświadczeniem. Wierzby szczepione na pniu można uprawiać w niemal każdej glebie – ważne jest jednak, aby była ona odpowiednio wilgotna. Są odporne na zmienne warunki atmosferyczne, potrzebują jednak dużego nasłonecznienia.

Wierzby szczepione na pniu warto również sezonowo nawozić, szczególnie jeśli zostały posadzone w mało urodzajnej ziemi. Można do tego używać gotowych preparatów dostępnych w sklepach ogrodniczych lub obornika. Najlepiej nawozić wierzby wczesną wiosną, na przełomie marca i kwietnia.

Wierzby lubią wilgoć, dobrze się więc czują w okolicy ogrodowego oczka wodnego. Posadzone w suchym miejscu wymagają regularnego podlewania.

Wierzba szczepiona na pniu – choroby

Mimo że drzewka te należą do raczej krótkowiecznych, są bardzo odporne. Zdarza się jednak, że atakują je takie choroby jak:

  • plamistość liści – na roślinie pojawiają się ciemnobrązowe plamy, liście ulegają deformacji i opadają, może również dojść do obumierania pędów
  • antraknoza – charakterystyczne dla tej choroby są czarne plany na liściach oraz ich więdnięcie

Obie te choroby wywołane są przez grzyby. Aby ich uniknąć, zaleca się stosowanie oprysków, najlepiej za pomocą naturalnych preparatów.

Kiedy sadzić wierzby szczepione na pniu

Ten rodzaj drzewek nadaje się do sadzenia wiosną lub jesienią. Najlepiej przymocować ją do palika, który będzie stanowił podporę dla rośliny i utrzymywał ją w pionie. W pierwszych miesiącach po zasadzeniu niezbędne jest regularne i intensywne podlewanie.

Osoby planujące sadzenie wierzby miniaturowej w doniczce na balkonie lub tarasie, muszą pamiętać o regularniej zmianie pojemnika na większy, nie rzadziej niż raz na dwa lata.

Przeczytaj również: Drzewo flamingowe każdego wprawi w zachwyt. Niewiele wymaga i wszędzie się przyjmie

Szczepienie wierzby na pniu

Szczepienie wierzby odbywa się w kilku etapach. Zrazy, czyli pędy, które chcemy zasadzić należy pobrać późną jesienią lub wczesną zimą (przed nadejściem mrozów), a następnie umieścić w doniczce z wilgotnym piaskiem i w ten sposób przechowywać w chłodnym miejscu aż do wiosny. Szczepienie najlepiej przeprowadzać w marcu lub na początku kwietnia.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Wierzba miniaturowa szczepiona na pniu. Piękna i łatwa w uprawie"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.