Porady ogrodnicze

Drzewo flamingowe każdego wprawi w zachwyt. Niewiele wymaga i wszędzie się przyjmie

Wierzba japońska to niewysokie ozdobne drzewko o dekoracyjnych gałązkach i liściach, które przebarwiają się na kolor biało-różowy. Sprawdź, jakie wymagania ma drzewo i kiedy należy go przyciąć.

Drzewo flamingowe każdego wprawi w zachwyt. Niewiele wymaga i wszędzie się przyjmie
Wierzba japońska nazywana jest także drzewem flaminga. Fot. 123RF/PICSEL/Pexels
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Wierzba japońska — podstawowe informacje

Wierzba japońska (Salix integra) nazywana również wierzbą całolistną lub zwartą to niewielki i krzaczasty gatunek wierzby pochodzący z Japonii. To karłowate drzewko dorasta maksymalnie do 2-3 metrów wysokości. Ma kulisty pokrój i doskonale nadaje się do formowania.

Rozpowszechniona odmiana wierzby japońskiej - 'Hakuro-nishiki' polecana jest szczególnie do małych i średnich ogrodów. Można ją również uprawiać w donicach na balkonach i tarasach.

Szczególną ozdobą drzewa są marmurkowe liście, które przebarwiają się na wiosnę. W miesiącach od maja do lipca listki wierzby japońskiej mają biało-różowe końcówki. W kolejnych miesiącach liście stają się biało-zielone.

Ze względu na nietypowy kształt i kolor liści, które zwisając z gałęzi przypominają flamingi, wierzba japońska określana jest jako drzewo flaminga lub wierzba flamingowa.

Wierzba japońska — wymagania

Drzewo flaminga ma niewielkie wymagania, dlatego poradzą sobie z nim nawet początkujący ogrodnicy. Poniżej przedstawiamy optymalne warunki do uprawy wierzby japońskiej:

  • Stanowisko

Najlepsze stanowisko dla wierzby japońskiej to miejsce słoneczne. Jeśli do rośliny nie dotrze odpowiednia ilość słońca, to jej liście nie będą pięknie się wybarwiać, zostanie zahamowany jej wzrost, a krzew będzie bardziej narażony na choroby. Zdecydowanie odradzamy sadzenie drzewka w miejscach zacienionych.

  • Gleba

Wierzba japońska najlepiej rośnie w wilgotnej, przepuszczalnej i żyznej ziemi. Natomiast przyjmuje się zwykle w każdym podłożu. Można ją sadzić w sposób tradycyjny w ziemi w ogrodzie, jak również w doniczkach i ustawić na tarasie lub balkonie.

  • Podlewanie

Wierzba flamingowa jest wrażliwa na suszę, dlatego warto dbać o jej prawidłowe nawodnienie i regularnie podlewać drzewo, zwłaszcza gdy rośnie w donicy. Aby uniknąć odparowywania wody z podłoża, możesz wysypać ziemię wokół pnia korą.

  • Nawożenie

Ze względu na częste podlewanie ziemia, w której rośnie wierzba, szybko się wyjaławia. Aby zapewnić drzewku odpowiednie warunki do wzrostu należy zasilać go nawozem. Szczególnie warto o tym pamiętać wiosną. Idealny do nawożenia drzewa flaminga będzie kompost lub gotowe mieszanki do drzew liściastych.

Największą ozdobą wierzby japońskiej są jej biało-różowe liście z marmurkowym deseniem. Fot. Pexels

  • Rozmnażanie

Drzewko rozmnaża się poprzez szczepienie na pniu. Możliwe jest również pobranie sadzonki z dorosłego okazu, ponieważ młode pędy łatwo się ukorzeniają.

  • Zimowanie

Wierzba japońska jest odporna na mróz. Warto jednak chronić przed zimnem młode okazy, które są najbardziej narażone na przemarznięcie. W ich przypadku wystarczy okryć gałązki i zabezpieczyć donicę.

  • Choroby

Wierzby flamingowe są raczej odporne na choroby i rzadko atakowane przez szkodniki.

Wierzba japońska nie ma dużych wymagań i jest łatwa w uprawie. Fot. Pexels

Wierzba japońska — przycinanie

Wczesna wiosna, czyli początek marca, to najlepszy czas na przycinanie wierzby japońskiej. W przypadku młodych drzew należy jednak odczekać z pierwszym cięciem półtora roku po zasadzeniu rośliny, aby wzmocnił się jej system korzeniowy i gałązki.

  • Pierwsze cięcie wierzby japońskiej powinno polegać na skróceniu łodyg o około 1/3 ich długości. Wytnij również wszystkie martwe, połamane i przemarznięte gałązki. Do cięcia używaj zawsze ostrego sekatora. Staraj się formować koronę w kształcie kuli.

  • W kolejnych latach uprawy wierzby japońskiej przycinaj gałązki mniej więcej o połowę. Każdego roku wykonuj również cięcie higieniczne, polegające na usuwaniu suchych gałęzi.

Przycinanie wierzby japońskiej możemy również powtarzać w ciągu roku. Drzewko bardzo dobrze znosi przycinanie i formowanie.

Drzewo flaminga doskonale ozdobi każdy ogród i taras. Nietypowe wybarwienie liści i ich kształt przyciągają spojrzenia i wprawiają w zachwyt wszystkich fanów ogrodnictwa!

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Drzewo flamingowe każdego wprawi w zachwyt. Niewiele wymaga i wszędzie się przyjmie"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.