Z artykułu dowiesz się:
- Co wyróżnia wierzbę japońską
- Jakie wymagania ma wierzba japońska
- Kiedy i czym przycinać wierzbę japońską
Wierzba japońska — podstawowe informacje
Wierzba japońska (Salix integra) nazywana również wierzbą całolistną lub zwartą to niewielki i krzaczasty gatunek wierzby pochodzący z Japonii. To karłowate drzewko dorasta maksymalnie do 2-3 metrów wysokości. Ma kulisty pokrój i doskonale nadaje się do formowania.
Rozpowszechniona odmiana wierzby japońskiej - 'Hakuro-nishiki' polecana jest szczególnie do małych i średnich ogrodów. Można ją również uprawiać w donicach na balkonach i tarasach.
Szczególną ozdobą drzewa są marmurkowe liście, które przebarwiają się na wiosnę. W miesiącach od maja do lipca listki wierzby japońskiej mają biało-różowe końcówki. W kolejnych miesiącach liście stają się biało-zielone.
Ze względu na nietypowy kształt i kolor liści, które zwisając z gałęzi przypominają flamingi, wierzba japońska określana jest jako drzewo flaminga lub wierzba flamingowa.
Wierzba japońska — wymagania
Drzewo flaminga ma niewielkie wymagania, dlatego poradzą sobie z nim nawet początkujący ogrodnicy. Poniżej przedstawiamy optymalne warunki do uprawy wierzby japońskiej:
- Stanowisko
Najlepsze stanowisko dla wierzby japońskiej to miejsce słoneczne. Jeśli do rośliny nie dotrze odpowiednia ilość słońca, to jej liście nie będą pięknie się wybarwiać, zostanie zahamowany jej wzrost, a krzew będzie bardziej narażony na choroby. Zdecydowanie odradzamy sadzenie drzewka w miejscach zacienionych.
- Gleba
Wierzba japońska najlepiej rośnie w wilgotnej, przepuszczalnej i żyznej ziemi. Natomiast przyjmuje się zwykle w każdym podłożu. Można ją sadzić w sposób tradycyjny w ziemi w ogrodzie, jak również w doniczkach i ustawić na tarasie lub balkonie.
- Podlewanie
Wierzba flamingowa jest wrażliwa na suszę, dlatego warto dbać o jej prawidłowe nawodnienie i regularnie podlewać drzewo, zwłaszcza gdy rośnie w donicy. Aby uniknąć odparowywania wody z podłoża, możesz wysypać ziemię wokół pnia korą.
- Nawożenie
Ze względu na częste podlewanie ziemia, w której rośnie wierzba, szybko się wyjaławia. Aby zapewnić drzewku odpowiednie warunki do wzrostu należy zasilać go nawozem. Szczególnie warto o tym pamiętać wiosną. Idealny do nawożenia drzewa flaminga będzie kompost lub gotowe mieszanki do drzew liściastych.
Największą ozdobą wierzby japońskiej są jej biało-różowe liście z marmurkowym deseniem. Fot. Pexels
- Rozmnażanie
Drzewko rozmnaża się poprzez szczepienie na pniu. Możliwe jest również pobranie sadzonki z dorosłego okazu, ponieważ młode pędy łatwo się ukorzeniają.
- Zimowanie
Wierzba japońska jest odporna na mróz. Warto jednak chronić przed zimnem młode okazy, które są najbardziej narażone na przemarznięcie. W ich przypadku wystarczy okryć gałązki i zabezpieczyć donicę.
- Choroby
Wierzby flamingowe są raczej odporne na choroby i rzadko atakowane przez szkodniki.
Wierzba japońska nie ma dużych wymagań i jest łatwa w uprawie. Fot. Pexels
Wierzba japońska — przycinanie
Wczesna wiosna, czyli początek marca, to najlepszy czas na przycinanie wierzby japońskiej. W przypadku młodych drzew należy jednak odczekać z pierwszym cięciem półtora roku po zasadzeniu rośliny, aby wzmocnił się jej system korzeniowy i gałązki.
- Pierwsze cięcie wierzby japońskiej powinno polegać na skróceniu łodyg o około 1/3 ich długości. Wytnij również wszystkie martwe, połamane i przemarznięte gałązki. Do cięcia używaj zawsze ostrego sekatora. Staraj się formować koronę w kształcie kuli.
- W kolejnych latach uprawy wierzby japońskiej przycinaj gałązki mniej więcej o połowę. Każdego roku wykonuj również cięcie higieniczne, polegające na usuwaniu suchych gałęzi.
Przycinanie wierzby japońskiej możemy również powtarzać w ciągu roku. Drzewko bardzo dobrze znosi przycinanie i formowanie.
Drzewo flaminga doskonale ozdobi każdy ogród i taras. Nietypowe wybarwienie liści i ich kształt przyciągają spojrzenia i wprawiają w zachwyt wszystkich fanów ogrodnictwa!