Porady ogrodnicze

To jedne z najbardziej urokliwych roślin ogrodowych. Jak wykopywać i przechowywać mieczyki, dalie i kanny?

Rośliny cebulowe to jedne z najpiękniejszych ozdób ogrodu. W zależności od gatunku, rozpoczynają swoje kwitnienie od marca, a kończą nawet w październiku. Żeby zakwitły ponownie w przyszłym roku należy zostawić je w gruncie albo wykopać – jeśli nie są mrozoodporne. Do tych bardzo wrażliwych na niskie temperatury należą mieczyki, dalie i kanny. 

To jedne z najbardziej urokliwych roślin ogrodowych. Jak wykopywać i przechowywać mieczyki, dalie i kanny?
Dobrze przechowywane cebule powinny nadawać się do sadzenia bez żadnego problemu. Fot.123RF.com

Spis treści:

Mieczyki, dalie, kanny – co to za gatunki? 

Mieczyki i dalie to popularne dawniej w polskich ogrodach rośliny, które od jakiegoś czasu wracają do łask. Kanny to nieco bardziej egzotyczny gatunek, który mimo to także wpisał się na stałe w krajobraz polskich ogrodów. Jak należy uprawiać każdy z tych gatunków? 

  • Mieczyki 

Mieczyki ogrodowe to stosunkowo wysokie kwiaty z dużymi kwiatostanami porastającymi górną część łodygi. W ogrodzie sadzi się je w większych grupach na rabatach albo w donicach. Mieczyki występują w ogromnej ilości barw – od białych, przez pomarańcze, czerwienie aż do fioletów. Kwiaty te sadzi się w dobrze nasłonecznionym i zacisznym miejscu ogrodu. Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne i próchnicze.  

Podlewa się je dość obficie, ale z reguły raz w tygodniu wystarczy. W okresie suszy należy robić to częściej, również w okresie kwitnienia mieczyki wymagają więcej wody. Woda powinna być podawana niedużym strumieniem, nie należy lać po liściach. Nawożenie jest niezwykle potrzebne tym kwiatom – w okresie kwitnienia warto podać im nawóz z potasem i fosforem.  

Kwiaty mieczyków są duże, niektóre nawet o średnicy kilkunastu centymetrów. Gdy łodyga obsypie się kwiatami, staje się bardzo ciężka – aby się nie łamała trzeba zastosować podpory. 

Przeczytaj również: Dlaczego mieczyki marnieją, zmieniają kolor i przewracają się?

  • Dalie 

Dalie, zwane georginiami to kwiaty późnego lata i jesieni – to dlatego tak chętnie sadzone są na rabatach. Gdy wiele innych kwiatów przekwita, one jeszcze do października zdobią ogród. Ich uprawa nie jest trudna, mają one jednak swoje wymagania. Najpiękniej kwitną na stanowisku słonecznym, z przynajmniej kilkugodzinnym bezpośrednim dostępem do słońca. Niedobrze rosną w glebie gliniastej i ciężkiej – potrzebują podłoża przepuszczalnego i dość żyznego 

Dalie charakteryzują się mnogością odmian i są jednymi z najbardziej kolorowo kwitnących kwiatów – barwią się na wszystkie (poza niebieskim) kolory. Szacuje się, że są nawet 2 tysiące odmian georginii: różniących się wielkością i kolorem kwiatów oraz wysokością.  

Dalie należy sadzić po ustąpieniu przymrozków, czyli najwcześniej w drugiej połowie maja. Nie są to kwiaty mrozoodporne, dlatego też na zimę wykopuje się ich cebule. 

Przeczytaj również: Dlaczego dalie nie kwitną? Sprawdź, jak je pielęgnować

  • Kanny 

Kanna, nazywana także paciorecznikiem to roślina egzotyczna, której środowiskiem naturalnym jest Ameryka Północna i Południowa. Można ją uprawiać w polskich ogrodach, jeśli zostaną jej zapewnione odpowiednie warunki. Kanny dorastają nawet do 2 metrów wysokości, choć można znaleźć odmiany karłowate, mniejsze. Ze względu na pochodzenie, potrzebuje stanowiska ciepłego, słonecznego i osłoniętego od wiatru.  

Dobrze czuje się w glebie żyznej i przepuszczalnej. Aby paciorecznik kwitł i się rozwijał, potrzebuje stale wilgotnego podłoża, dlatego w okresach suszy należy podlewać go nawet codziennie. Warto zasilać je również nawozami wieloskładnikowymi. 

Kanny nie są odporne na mróz, dlatego należy zaczekać z ich sadzeniem do tzw. „zimnych ogrodników”, czyli do drugiej połowy maja. Ich cebule należy wykopać po przekwitnięciu, gdyż w ziemi nie przetrwają zimy. 

Przeczytaj również: Uprawa kanny w ogrodzie. Wszystko co warto wiedzieć o tej niezwykłej roślinie

Dlaczego należy wykopywać cebule na zimę? 

Mieczyki, dalie i kanny to rośliny, które są bardzo wrażliwe na mróz. Z ich wysadzaniem należy wstrzymać się do ustąpienia przymrozków, czyli do połowy maja. Jeśli jesień jest dość ciepła, kwiaty będą kwitły jeszcze w październiku.  

Po kwitnieniu należy wykopać cebule. Jeśli zostaną w glebie w czasie przymrozków, zmarnieją. Zdarza się, że zapomniana cebulka wyrośnie w kolejnym sezonie, natomiast będą to raczej przypadki, bo wiele odmian mieczyków czy dalii przemarznie i nie wypuści liści wiosną. Cebule dobrze jest wykopywać także dlatego, żeby uchronić je przed chorobami grzybowymi.  

Jak wykopywać mieczyki, dalie i kanny? 

Wykopać bulwy zaleca się we wrześniu albo na początku października – trzeba pilnować, aby zrobić to przed pierwszymi jesiennymi przymrozkami. Zobacz, jak to zrobić krok po kroku tak, aby ich nie uszkodzić. Na wykopywanie kłączy najlepiej wybrać słoneczny dzień. 

  • Gdy rośliny przekwitną, można wykopywać ich cebule. Aby to zrobić trzeba spulchnić widłami ziemię wokół rośliny. 
  • Widłami lekko podważa się ziemię wokół rośliny tak, aby nie uszkodzić bulw. Z tego powodu raczej nie zaleca się wykopywania cebul łopatą, gdyż można poprzecinać jej korzenie. 
  • Karpę należy delikatnie wyjąć i otrzepać z ziemi.  
  • Należy odciąć część nadziemną i pozostawić 3-5 cm w przypadku mieczyków oraz 10-15 cm w przypadku dalii i kanny. 
  • Cebule mieczyków można opłukać w wodzie, ale trzeba je potem bardzo dokładnie osuszyć. Karpy dalii i kanny wystarczy odłożyć na bok, by dobrze obeschły. Bulwy kanny kładzie się przyciętymi pędami do dołu, aby wyciekły z nich soki.  
  • Karpy można namoczyć w fungicydzie, czyli środku grzybobójczym – ma to zapobiec atakom chorób grzybowych w trakcie przechowywania. 

Jak przechowywać wykopane cebule? 

Aby cebule nadawały się do użycia w kolejnym roku, muszą być poprawnie wyjęte z ziemi, a przede wszystkim przechowywane w odpowiednich warunkach. Po wykopaniu należy je odłożyć na około 10 dni, aby obeschły. 

Gdy przeschną, umieszcza się je w skrzynkach, przysypane ziemią, korą lub torfem, aby zapobiec całkowitemu przesuszeniu cebul. Skrzynki mogą być wyścielone gazetą albo można po prostu włożyć bulwy do papierowych woreczków. Należy przechowywać je w ciemnym, chłodnym miejscu – najlepsza jest temperatura od 5° do 10°C. Wyższa temperatura może spowodować, że cebulki będą rosły, co zaburzy ich rytm naturalny i nie doprowadzi do kwitnienia w przewidzianym okresie.  

Idealna do przezimowania kłączy jest piwnica albo garaż, w którym temperatura nie spadnie poniżej 0°C. Jeśli piwnica jest bardzo wilgotna albo bardzo ciepła, można przechowywać cebule także w lodówce. Każdą odmianę warto podpisać, gdyż po kilku miesiącach nie zawsze pamięta się, które cebulki jak wyglądają.  

Jak sadzić cebule po zimie? 

Dobrze przechowywane cebule powinny nadawać się do sadzenia bez żadnego problemu. Zanim jednak zaczniesz wkładać karpy do ziemi, dobrze je obejrzyj. Wszystkie nadgniłe albo zmarniałe cebule niestety należy wyrzucić, gdyż wraz z nimi wprowadzisz do gleby choroby grzybowe, a z chorych cebulek i tak nic nie urośnie.  

Karpy mieczyków, dalii i kanny wkłada się do gruntu dopiero po majowych przymrozkach, czyli pod koniec maja. W innym razie przemarzną i nie wyrosną, a jeśli wyrosną to będą osłabione i być może nie zakwitną. Przed posadzeniem można moczyć cebule w wodzie 2-3 godziny, następnie należy wykopać w gruncie albo donicy dołki ok. 5-7 cm głębokości i umieścić w nich bulwy.  

mieczyki cebule Cebule mieczyków należy posadzić głęboko w ziemi. Fot. 123RF/PICSEL

Mieczyki, dalie i kanny to niewątpliwie jedne z najbardziej urokliwych roślin ogrodowych. Pasują do rabat klasycznych, angielskich, ale sprawdzą się właściwie w każdej części ogrodu. Są to rośliny wieloletnie, ale niezimujące w gruncie, zatem każdorazowo po przekwitnięciu wykopuje się je i zimuje w ciemnym, chłodnym miejscu. Prawidłowe przechowywanie bulw powoduje, że kolejnej wiosny można je znowu posadzić. 

Przeczytaj również: Dalie, mieczyki i lilie - sadzenie kwiatów cebulowych

Zimę przetrwają bez problemu. Na wiosnę odwdzięczą się pięknymi kwiatami na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.