Porady ogrodnicze

Twój zamiokulkas zaliczył stres wodny? Nic straconego, ten zabieg sprawi, że będzie go więcej

Ciemnozielone, szerokie, błyszczące liście to znak rozpoznawczy zamiokulkasa. Rozmnażanie tej rośliny to świetny pomysł, jeśli planujesz wprowadzić naturalny akcent do swojego domu lub biura, nie ponosząc wysokich kosztów. Dowiedz się, jak samodzielnie pozyskać dodatkowe sadzonki zamiokulkasa. 

Twój zamiokulkas zaliczył stres wodny? Nic straconego, ten zabieg sprawi, że będzie go więcej
Rozmnażanie zamiokulkasa z liści to sposób na pozyskanie nowych sadzonek bez wydawania pieniędzy. Fot. 123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Zamiokulkas – charakterystyka 

Zamiokulkas (Zamioculcas) zwraca uwagę atrakcyjnymi liśćmi o ciemnozielonej barwie. Są one gładkie i pokryte woskową powłoką, dzięki czemu odbijają światło słoneczne. Świetnie sprawdzą się, jeśli chcesz rozjaśnić pomieszczenie! Choć w swoim naturalnym środowisku zamiokulkas to stosunkowo wysoka roślina, w warunkach domowych zwykle rośnie wolno, osiągając wysokość do 0,5 m wysokości. 

Przesadzanie zamiokulkasa – wszystko, co warto wiedzieć 

Zamiokulkas, dzięki umiarkowanemu tempu wzrostu, nie wymaga częstej zmiany donicy. Zdarza się jednak, że jego obfite korzenie wypierają z niej większość gleby. Może to prowadzić to do niedoboru wody, tlenu oraz składników odżywczych, a w rezultacie do osłabienia rosliny. Aby temu zapobiec, przesadź zamiokulkasa do większego pojemnika. Dowiedz się, jak zrobić to bezpiecznie i ciesz się fantastycznymi efektami. 

  • Od czego zacząć?

Przesadzanie zamiokulkasa rozpocznij od pozbycia się wszystkich suchych, żółtawych i sczerniałych liści. W ten sposób sprawisz, że Twoja roślina będzie prezentować się efektownie i odzyska dawny blask. Dowiedz się, kiedy jest najlepszy moment na przesadzanie zamiokulkasa i jaką ziemię wybrać.  

  • Kiedy przesadzać zamiokulkasa? 

Przeważnie przesadzanie zamiokulkasa przeprowadza się raz na dwa, trzy lata. Bardzo ważne jest, by zrobić to wiosną lub latem. Zimą zamiokulkas znajduje się w fazie spoczynku, a przesadzanie go w tym czasie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Jakie sygnały powinny skłonić Cię do tego zabiegu? Optymalna pora na przesadzanie zamiokulkasa nadchodzi, gdy: 

  • liście stają się żółte lub brązowe, 
  • przez otwory w dolnej części donicy wystają korzenie, 
  • liście zaczynają opadać, 
  • gleba szybko wysycha, 
  • doniczka zaczyna pękać. 

Rozmnażanie zamiokulkasa nie sprawi trudności nawet początkującym domowym ogrodnikom. Fot.123RF.com

  • Jaką ziemię wybrać? 

Lekka mieszanka, która utrzymuje wilgoć – taką glebę preferuje zamiokulkas. Jaka ziemia będzie najlepsza do przesadzania? Roślina najlepiej czuje się w bogatym w składniki odżywcze podłożu. Możesz wybrać gotową mieszankę lub przygotować ją samodzielnie. Do skomponowania własnej mieszanki dla zamiokulkasa możesz użyć: ziemię doniczkową, ziemię do sukulentów, kompost. Połącz składniki w proporcji jeden do jednego i uzyskaj podłoże dostosowane do potrzeb zamiokulkasa. Rozsadzanie rośliny w tak przygotowanej ziemi z pewnością zakończy się sukcesem! 

Przeczytaj również: To dlatego zamiokulkas żółknie i usycha. Wiemy, jak go uratować

Zamiokulkas – rozmnażanie z łodygi 

Jeśli szukasz rośliny, którą można rozmnażać na różne sposoby, wybierz zamiokulkasa. Rozmnażanie z łodygi i odłamanych liści to najpopularniejsze ze sposobów. Podpowiadamy, jak przeprowadzić je w domowych warunkach. Najpierw upewnij się, że roślina jest zdrowa i nie posiada żadnych śladów osłabienia. Pozyskiwanie z niej elementów do rozmnażania może jeszcze bardziej ją osłabić. 

Jedną z najbardziej popularnych metod jest rozmnażanie zamiokulkasa z pędu. Utnij pęd zamiokulkasa z liśćmi i potnij go na około kilkucentymetrowe części, zachowując na każdym elemencie co najmniej parę liści. Łodygę w kawałkach lub w całości umieść w wysokiej szklance z wodą. Pamiętaj, aby co 3 dni, wymienić wodę na świeżą. Na końcówce zanurzonej łodygi zaobserwujesz po 3 tygodniach rozwijające się korzenie. Gdy będą miały około 2,5 cm długości, ostrożnie przesadź je do doniczki z dobrze przepuszczalną glebą, np. glebą wapienną lub piaszczystą. Wybierz doniczkę z otworami. 

Zamiokulkas – rozmnażanie z liści 

Rozmnażanie zamiokulkasa możliwe jest także z wykorzystaniem liści. Najlepsze efekty uzyskasz, zaczynając ich ukorzenianie w sezonie jesiennym. W pierwszej kolejności odetnij zdrową łodygę zamiokulkasa. Delikatnie oddziel od niej każdy liść. Po tym zabiegu nie zapomnij umieścić rośliny w cieniu. Następnie w mieszankę piasku, kory i perlitu wbijaj liście zamiokulkasa na głębokość 1 cm. Zachowaj z każdej strony 5-centymetrowe odstępy między liśćmi i je podlej. Aby zatrzymać wilgoć w glebie, zabezpiecz górną część donicy np. przy pomocy folii spożywczej. Tak przygotowane sadzonki przechowuj na parapecie lub w ciepłym miejscu. Z czasem zaobserwujesz więdnięcie liści. Nie zniechęcaj się! Wkrótce zaczną się formować bulwy, z których wreszcie wyrosną nowe pędy zamiokulkasa. Ta metoda to doskonałe rozwiązanie, jeśli z twojego zamiokulkasa zaczęły opadać liście wskutek niedoboru wody w glebie, czyli tzw. stresu wodnego. 

Rozmnażanie zamiokulkasa z liści najlepiej przeprowadzić w sezonie jesiennym. Fot. 123RF.com

 

Zamiokulkas – jak pielęgnować? 

Gratulujemy rozmnożenia rośliny! Podpowiadamy, jakie warunki powinieneś zapewnić zamiokulkasowi, by mógł się prawidłowo rozwijać. Sprawdź, jak wygląda optymalna pielęgnacja tej rośliny. 

  • Podlewanie 

Pamiętaj o regularnym podlewaniu gleby, by zapewnić roślinie odpowiednią wilgoć. Do podlewania zamiokulkasa najlepiej używaj wody rozcieńczonej z nawozem płynnym lub krystalicznym. Zadbaj o to, by w nawozie znalazły się makroelementy, takie jak fosfor, potas i azot, a także mikroelementy – żelazo, magnez, cynk. Jeśli Twój zamiokulkas znajduje się w miejscu silnie nasłonecznionym, nie zapomnij o w miarę obfitym podlewaniu, zwłaszcza wiosną oraz latem. Gdy hodujesz zamiokulkasa na zacienionym stanowisku, ilość wody, którą powinieneś użyć do nawodnienia rośliny, będzie mniejsza. Pamiętaj, że niedomiar wody jest lepszy w przypadku zamiokulkasa niż jej nadmiar. Gatunek ten z powodzeniem może przetrwać w częściowo suchym środowisku. 

  • Temperatura i stanowisko 

Podczas uprawy zamiokulkasa zadbaj o odpowiednią temperaturę powietrza. Jest to roślina tropikalna, dlatego musisz zapewnić jej w pomieszczeniu ciepłotę na poziomie minimum 15°C. Zamiokulkas doskonale radzi sobie zarówno w jasnych, jak i nieco bardziej zacienionych pomieszczeniach. Z tego względu zamiokulkas sprawdzi się w pomieszczeniach bez dostępu do światła dziennego, np. w łazience. Postaraj się jednak nie narażać tej rośliny na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Nieco większa dawka słońca sprawi, że Twój zamiokulkas będzie rosnąć szybciej. Z kolei w zacienionym miejscu jego wzrost będzie wolniejszy, a liście przybiorą ciemniejsze odcienie zieleni. 

Dlaczego warto rozmnażać zamiokulkasa? 

Zastanawiasz się, dlaczego rozmnażanie zamiokulkasa jest warte wysiłku i poświęcania czasu? To bardzo tolerancyjny gatunek! Jeśli zapominasz czasem o swoich roślinach, w tym przypadku nie musisz się obawiać. Zamiokulkas toleruje różnego rodzaju zaniedbania. Wykazuje dużą odporność na suszę i akceptuje warunki słabego oświetlenia. Rozmnażanie zamiokulkasa to świetny pomysł, jeśli chcesz rozjaśnić pomieszczenie. Jego liście efektywnie odbiją światło słoneczne. Zamiokulkas to również tzw. oczyszczacz powietrza. Wykazuje szereg właściwości związanych z usuwaniem toksyn z powietrza, np. benzenu. 

Przeczytaj również: Dlaczego zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści? Powód jest banalny, zobacz, co trzeba zrobić

Naturalne nawozy sprawią, że zamiokulkas wypuści nowe pędy liściowe. Fot. 123RF.com

Liść laurowy. Magiczna i zdrowa przyprawa na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Twój zamiokulkas zaliczył stres wodny? Nic straconego, ten zabieg sprawi, że będzie go więcej"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.