Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak pielęgnować forsycję, żeby pięknie i zdrowo kwitła? Na wiosnę przygotuj specjalny nawóz

Forsycja to uroczy krzew, który jako jeden z pierwszych zdobi ogród po zimie. Z jej uprawą powinien poradzić sobie każdy, nawet niedoświadczony ogrodnik. Aby jednak co roku zachwycała pięknymi żółtymi kwiatami, należy o nią odpowiednio zadbać. Podpowiadamy, jak pielęgnować forsycję, by zdrowo rosła i bujnie kwitła.    

Jak pielęgnować forsycję, żeby pięknie i zdrowo kwitła? Na wiosnę przygotuj specjalny nawóz
Aby forsycja zachwycała nas swoim wyglądem, musimy o nią właściwie zadbać. Fot.123RF.com

Spis treści:

Forsycja – wymagania uprawowe

Forsycja nie bez powodu uważana jest za symbol wiosny. Kiedy inne rośliny dopiero budzą się do życia, to właśnie ona obsypuje się drobnymi, intensywnie żółtymi kwiatami, ożywiając ogród. Dopiero po przekwitnieniu pojawiają się na niej zielone liście, które utrzymują się aż do późnej jesieni. Uprawa forsycji nie sprawia większego kłopotu, dlatego jest jednym z najczęściej spotykanych krzewów kwiatowych w ogrodach. Aby jednak każdego roku mogła zachwycać nas swoim wyglądem, warto jedynie przestrzegać kilku zasad uprawowych.

 • Stanowisko

Jednym z najważniejszych kroków w uprawie forsycji jest jej zasadzenie na prawidłowo dobranym stanowisku. Krzew ten najlepiej czuje się w miejscach słonecznych i zacisznych, z dala od mocnych przeciągów. Poradzi sobie również w półcieniu, ale będzie zauważalnie słabiej kwitnąć. Choć forsycja odznacza się wysoką mrozoodpornością, może zdarzyć się, że w bardzo surowe zimy przemarznie.    

 • Ziemia

Do obfitego kwitnienia roślina potrzebuje umiarkowanie wilgotnej, dobrze przepuszczalnej i żyznej ziemi o odczynie pH obojętnym lub lekko zasadowym. Gleby piaszczyste, suche i mocno wapienne, zatrzymujące duże ilości wody, nie służą forsycji.

Przeczytaj również: Floksy – kwiaty, których pozazdroszczą ci sąsiedzi. Kiedy sadzić i jak pielęgnować ogniki?

 • Podlewanie

W uprawie forsycji należy zadbać o właściwe nawodnienie rośliny. Krzew ten posiada bardzo płytki system korzeniowy i szybko odczuwa niedobór wilgoci podczas letnich upałów. Nawet krótkotrwałe przesuszenie może zaszkodzić roślinie, dlatego podczas suszy należy ją regularnie podlewać. Aby zatrzymać wilgoć w podłożu, dobrze jest też ściółkować ziemię korą lub słomą. Ważne jest jednak, by nie przesadzić z ilością wody – w mokrej glebie korzenie forsycji zaczynają szybko gnić.    

 • Przycinanie   

Równie ważnym elementem pielęgnacji forsycji jest przycinanie jej pędów. Zabieg ten odmładza krzew i stymuluje go do wytwarzania młodych pędów, dzięki czemu roślina obficie kwitnie. Jest to bardzo istotne, gdyż krzew nie kwitnie na zeszłorocznych pędach. Jeśli zapomnimy o tym lub wykonamy cięcie w niewłaściwym terminie, w następnym sezonie roślina może wcale nie zakwitnąć.

Przycinanie forsycji najlepiej wykonać wiosną, zaraz po przekwitnieniu, ale zanim wypuści liście. Ten czas przypada mniej więcej na przełom kwietnia i maja. Wówczas należy skrócić krótsze pędy o 1/3 długości, a dłuższe o połowę. Warto również pamiętać o regularnym usuwaniu pędów uszkodzonych, uschniętych i chorych. Aby forsycja ładnie się prezentowała, raz na kilka lat należy wykonać dodatkowe cięcie odmładzające. W tym celu należy usunąć u nasady kilka najstarszych pędów.

forsycja Do prawidłowego wzrostu i obfitego kwitnienia forsycja wymaga regularnego przycinania. Fot.123RF.com

 • Rozmnażanie

Rozmnażanie forsycji odbywa się na kilka sposobów. Pierwszą metodą jest przygięcie młodego pędu, który znajduje się nisko nad powierzchnią ziemi, i obsypanie go ziemią. Zazwyczaj w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego gałązka powinna się ukorzenić i na jesień będziemy mogli ją obciąć i przesadzić w nowe miejsce.

Kolejnym sposobem jest rozmnażanie forsycji przez sadzonki jednoroczne, półzdrewniałe. Po przycięciu krzewów obcięte pędy należy skrócić do długości 10-20 cm, oczyścić z liści i umieścić w wodzie z dodatkiem ukorzeniacza. Tak przygotowane sadzonki w ciągu kilku tygodni powinny się ukorzenić. Następnie można je posadzić na wybranym stanowisku.

 • Choroby i szkodniki

Forsycje są stosunkowo odporne na choroby. Co więcej, rzadko atakują je szkodniki. Najczęściej jednak cierpią na bakteryjną plamistość liści, która objawia się pojawieniem się na liściach pojedynczych brązowych plamek. Poza tym krzewy bywają atakowane przez mszyce czy mączniaka prawdziwego. Aby zapobiec chorobom, zwłaszcza tym o podłożu grzybiczym, należy unikać polewania liści wodą podczas zabiegu podlewania. Warto również zadbać, by wszelkie cięcia pielęgnacyjne wykonywać czystymi narzędziami.   

Czym nawozić forsycje?

Wskutek intensywnego wzrostu, corocznego przycinania i obfitego kwitnienia krzewy zużywają znaczne ilości składników pokarmowych, co może mieć wpływ na ich słabsze kwitnienie. Aby temu zapobiec, forsycje należy regularnie nawozić.  

Na wiosnę dookoła roślin warto rozłożyć własnoręcznie przygotowany kompost lub zastąpić go obornikiem. W tym celu można też użyć nawozu mineralnego dla kwitnących roślin ogrodowych. Nawożenie forsycji należy przeprowadzić dwa razy w sezonie – wiosną i na początku lata. Taki zabieg z pewnością przyczyni się do tego, że krzewy będą szybciej się rozrastać oraz obficiej zakwitną.

Czego nie lubi forsycja?

Jak już wspominaliśmy wyżej, forsycja jest dość prosta w uprawie i nie sprawia kłopotów ogrodnikom. Niestety niektóre błędy uprawowe mogą negatywnie wpłynąć na roślinę. Forsycja nie lubi:

 • stanowisk cienistych;
 • gleby piaszczystej i gliniastej;
 • silnego wiatru;
 • suszy (z powodu płytkiego systemu korzeniowego);
 • dużej ilości zalegającej wody;
 • przycinania w złym terminie.

Przeczytaj również: Jakich drzew i krzewów nie wolno przycinać wiosną? Lista jest długa

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.