Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Koniczyna na trawniku – zalety i wady. Jak szybko pozbyć się koniczyny?

Jedni uwielbiają tę roślinę, podczas gdy inni jej nie znoszą. Natomiast prawda jest taka, że koniczyna na trawniku może być prawdziwym utrapieniem, gdyż szybko się rozrasta i trudno ją usunąć. Jak się jej pozbyć? Poznaj domowe sposoby, dzięki którym wyplenisz koniczynę raz na zawsze.       

Koniczyna na trawniku – zalety i wady. Jak szybko pozbyć się koniczyny?
Podpowiadamy, jak się pozbyć koniczyny z trawnika. Fot.123RF.com

Spis treści:

Dlaczego koniczyna rośnie na trawniku?

Piękna i soczyście zielona trawa to marzenie każdego właściciela ogrodu lub działki. Niestety czasami mimo odpowiedniej pielęgnacji na trawniku mogą pojawić się chwasty i inne niechciane rośliny. Jedną z nich jest koniczyna. Jest to roślina o małych wymaganiach, która szybko się rozrasta dzięki łodygom rozłogowym.

Dlaczego koniczyna rośnie na trawniku? Roślina ta jest dużo odporniejsza od trawy, co sprawia, że często występuje na trawnikach słabo nawożonych i pielęgnowanych. Jej rozrostowi sprzyja niskie pH gleby, dlatego dobrze czuje się w kwaśnym podłożu, które nie jest korzystne dla trawy.

Warto pamiętać, że optymalny odczyn gleby dla murawy powinien wynosić 5,5-6,5. Natomiast w przypadku niższego pH trawa ma utrudnione pobieranie składników pokarmowych niezbędnych do prawidłowego wzrostu, m.in. azotu, fosforu i potasu. To sprawia, że koniczyna zaczyna dominować, zyskując przestrzeń do rozwoju i rozrostu. Co więcej, niechciana roślina pojawia się na trawnikach, na których brakuje słońca (zwłaszcza w przypadku odmian traw mało odpornych na zacienienie).     

Przeczytaj również: Najlepsze, naturalne nawozy do lawendy. Dają gwarancję kwitnienia do jesieni

Koniczyna na trawniku – wady i zalety

Czy na pewno trzeba walczyć z koniczyną na trawniku? Zanim jednak przystąpimy do walki z tą rośliną, warto poznać jej zalety.

  • Koniczyna może stać się prawdziwą ozdobą trawnika, gdyż ma ładne, drobne listki i równie piękne białe lub czerwone kwiaty.

  • Jest to roślina miododajna, co sprawia, że jej kwiaty chętnie odwiedzają pszczoły i trzmiele.

  • Koniczyna ma liczne właściwości lecznicze. Łagodzi objawy menopauzy, a także wpływa pozytywnie na gospodarkę hormonalną kobiet. Ponadto działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, moczopędnie i uspokajająco. Z kolei okład ze świeżych kwiatów może łagodzić świąd.   

Niestety koniczyna na trawniku może stanowić prawdziwe utrapienie. Ta ekspansywna roślina szybko się rozrasta, przez co zajmuje coraz większą powierzchnię. Stopniowo wypiera inne rośliny, prowadząc do ich obumierania. Ponadto koniczyna zabiera trawie dostęp do wody i składników odżywczych, co sprawia, że murawa słabo się rozwija i nie tworzy zwartych dywanów.       

koniczyna na trawniku Koniczyna na trawniku bywa naprawdę kłopotliwa. Fot.123RF.com

Jak walczyć z koniczyną?

Aby zwalczyć koniczynę na trawniku, wcale nie musimy sięgać po szkodliwe dla zdrowia i środowiska herbicydy oraz inne chemiczne środki chwastobójcze. W przypadku tej rośliny doskonale sprawdzi się zasada, mówiąca, że „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Pamiętaj o kilku zabiegach.

  • Pielęgnacja

Walka z koniczyną na trawniku wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Do ważnych czynności należy wertykulacja, którą należy wykonać wiosną. Przeprowadzamy ją na trawnikach, które mają przynajmniej dwa lata. Zabieg ten polega na nacinaniu trawnika pionowymi ostrzami wertykulatora, dzięki czemu trawa ma lepszy dostęp do wody, światła i powietrza. Co więcej, czynność ta pomaga zapobiec wielu chorobom.   

Kolejnym ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne koszenie. Chociaż nie pozwala ono usunąć koniczyny, natomiast ogranicza jej kwitnienie i osłabia wzrost.

  • Nawożenie

Skutecznym sposobem pozwalającym na pozbycie się koniczyny z trawnika jest właściwe nawożenie. Im więcej składników odżywczych dostarczymy, tym mocniejsza będzie trawa. Taka murawa z kolei nie pozwoli koniczynie się rozrosnąć. Warto jednak pamiętać, że jedno nawożenie nie wystarczy, więc trzeba je regularnie powtarzać.

W przypadku nawozów mineralnych zasilanie powinno odbywać się co kilka tygodni, ponieważ składniki odżywcze znajdujące się w tego typu odżywkach są szybko wchłaniane przez rośliny. Dodatkowo łatwo ulegają stratom. Dlatego lepszym wyborem jest nawożenie organiczne. Naturalne nawozy można stosować rzadziej, 2-3 razy w roku.      

  • Odkwaszanie

Walcząc z koniczyną na trawniku, należy też zadbać o odkwaszanie gleby. W tym celu warto postawić na wapnowanie, które podnosi poziom kwasowości podłoża. Na odkwaszonej ziemi koniczyna będzie miała trudniejsze warunki do rozwoju. Ponadto utrudnimy też rozwój innych chwastów. Zabieg ten najlepiej przeprowadzać wczesną wiosną lub jesienią.  

Czym pryskać koniczynę?

Jeśli koniczyna na twoim trawniku zadomowiła się na dobrze, należy działać jak najszybciej. Na szczęście istnieje skuteczny domowy sposób, dzięki któremu wyplenisz niechciane rośliny raz na zawsze. W tym celu należy przygotować oprysk z popularnego trunku. Zmieszaj 20 ml wódki (lub spirytusu) z dwoma szklankami wody, a następnie dodaj kilka kropel płynu do mycia naczyń (lub mydła w płynie). Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj, przelej do butelki ze spryskiwaczem i pryskaj niechciane chwasty. Dla lepszej skuteczności preparat należy stosować w dzień suchy, słoneczny i bezdeszczowy. 

Przeczytaj również: Kalendarz ogrodnika na lipiec 2023. Co trzeba zrobić w ogrodzie w lipcu — sadzenie, nawożenie, przycinanie

koniczyna na trawniku    

Krety w ogrodzie. Jest na nie sposób, ale pod jednym warunkiem na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.