Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kalendarz ogrodnika na lipiec 2023. Co trzeba zrobić w ogrodzie w lipcu — sadzenie, nawożenie, przycinanie

Lipiec to środek sezonu wegetacyjnego i moment odpoczynku dla ogrodnika. W tym miesiącu zaczyna się zbiór pierwszych ogórków, cukinii i czosnku. Intensywnie kwitną kwiaty, a na drzewach zawiązują się owoce. Można usiąść i się delektować ich widokiem. Jednak nie porzucaj narzędzi ogrodniczych, ponieważ nadal mogą ci się przydać! Dowiedz się, co warto zrobić w lipcu, aby ogród zachwycał w kolejnych miesiącach.  

Kalendarz ogrodnika na lipiec 2023. Co trzeba zrobić w ogrodzie w lipcu — sadzenie, nawożenie, przycinanie
W lipcu czeka cię znacznie mniej pracy niż w maju czy w czerwcu. Zatem postaraj się odpocząć przed nadchodzącą jesienią i nacieszyć ogrodem, gdy jest w pełnym rozkwicie! Fot.123RF.com

Spis treści:

Kalendarz ogrodnika na lipiec — rośliny ozdobne

W lipcu na rabatach intensywnie kwitną lilie, ostróżki, kosmosy, mieczyki, słoneczniki, aksamitki, nagietki, chabry, rozchodniki i wiele innych roślin wieloletnich, dwuletnich i jednorocznych. W ogrodzie unosi się ich niesamowity zapach, a pszczoły z zapałem zbierają nektar. Jednak to nie oznacza braku obowiązków.

W lipcu na rabatach należy:

  • przyciąć przekwitnięte byliny, które kwitły w maju/czerwcu. Są to np. szałwie omszone, kocimiętki czy lawendy. Mogą na nich pozostać jeszcze kwiaty, ale warto je usunąć. Im wcześniej to zrobisz, tym większa szansa, że rośliny ponownie zakwitną przed nadejściem zimy!

  • usuwać zwiędnięte kwiatostany dalii, kosmosów, aksamitek, róż i innych roślin, które powtarzają kwitnienie. Dzięki temu pobudzisz je do wytwarzania kolejnych kwiatów i będziesz cieszyć się ich widokiem przez całe lato;

  • nawieźć róże, hortensje, rododendrony i pozostałe krzewy — w tym czasie powinny otrzymać ostatnią porcję preparatu z azotem, który pobudza rośliny do wytwarzania części zielonych. Dzięki temu zdążą zdrewnieć przed nadejściem zimy i nie przemarzną.

Pamiętaj, aby w lipcu nieco się nacieszyć widokiem tych wspaniałych kwiatów. Zimą z utęsknieniem będziesz podziwiać ich zdjęcia!

Kalendarz ogrodnika na lipiec - warzywniak

W lipcu w warzywniaku zaczyna się robić gęsto. To sprawia, że ryzyko chorób grzybowych rośnie z każdym dniem! Dlatego w tym miesiącu:

  • regularnie usuwaj wilki pomidorów, aby zapobiec nadmiernemu zagęszczeniu krzaków i zapewnić swobodny przepływ powietrza pomiędzy nimi;
  • ogławiaj dolne liście z ogórków i pomidorów. Dzięki temu pobudzisz rośliny do kwitnienia, a owoce do dojrzewania;
  • systematycznie zbieraj dojrzałe plony, aby zrobić miejsce nowym. Nie zwlekaj, aż coś je uszkodzi i zaczną gnić.

Ponadto w lipcu nadchodzi czas zbierania czosnku, który udało się posadzić jesienią. Jego główki są już wystarczająco duże i nadają się do spożywania. Lepiej nie czekać z jego zbiorami, ponieważ może zacząć gnić. Dobrą wskazówką, że czosnek nadaje się do zbiorów, są jego usychające liście.

Kalendarz ogrodnika na lipiec - trawnik

Trawnik w lipcu nie ma łatwo. W tym miesiącu często są bardzo intensywne burze, podczas których trawa dosłownie tonie w wodzie. W inne dni świeci mocne słońce, które szybko wysusza ziemię. Aby móc się cieszyć pięknym trawnikiem w lipcu, pamiętaj o:

  • regularnym koszeniu 1-2 razy w tygodniu — jeśli są duże upały, ustaw noże kosiarki jak najwyżej. Im dłuższe źdźbła pozostawisz, tym lepiej. Dzięki nim woda nie będzie zbyt szybko odparowywać. Warto również zdjąć kosz. Skoszona trawa świetnie się nadaje jako nawóz i ściółka. Już na drugi dzień uschnie i wniknie między źdźbła. Po kilku dniach nie pozostanie po niej nawet ślad! W ten sposób dokarmisz swój trawnik i zabezpieczysz go przed utratą wilgoci;

  • podlewaniu, gdy są bardzo duże upały — nawadnianie najlepiej przeprowadzać bardzo wcześnie rano (ok. 5-6) lub tuż przed zachodem słońca. Dzięki temu woda nie zdąży odparować i wchłonie się w ziemię.

Aby zmniejszyć problemy z wysychającym trawnikiem w lipcu, warto pomyśleć o wysianiu koniczyny. Doskonale zadarnia glebę i pozostaje zielona nawet podczas upałów.

Kalendarz ogrodnika na lipiec - szkodniki

W lipcu intensywnie grasują liczne szkodniki. Prym wiedzie mszyca, która wysysa soki z roślin i prowadzi do zamierania ich pędów, kwiatów oraz owoców. Ponadto przyciąga mrówki, które tworzą pod roślinami korytarze. W rezultacie korzenie wręcz "wiszą" w powietrzu i nie są w stanie pobierać składników mineralnych ani wody. Aby się pozbyć mszycy, można wykonać oprysk, np. wodą z dodatkiem mydła potasowego i wywaru z czosnku.

Wśród roślin można również zauważyć przędziorki. To małe szkodniki, które tworzą niby pajęczynki na liściach i kwiatach. Również wysysają soki z roślin, co prowadzi do ich zamierania. Dodatkowo po tym jak się wgryzą w pęd, powstaje rana. Wystarczy odrobina wilgoci, aby w tym miejscu zaczęły rozwijać się grzyby. W rezultacie zaatakowane okazy mogą zacząć chorować np. na szarą pleśń. Aby usunąć przędziorka i zapobiec chorobom grzybowym, można wykonać oprysk z naparu skrzypu polnego.

Kalendarz ogrodnika na lipiec - nawadnianie i odchwaszczanie

Wysokie temperatury w lipcu sprzyjają nadmiernemu wysychaniu gleby. Dlatego pamiętaj, aby w tym miesiącu regularnie podlewać rośliny. Najlepiej robić to wcześnie rano lub późno wieczorem. Dzięki temu woda zdąży wsiąknąć do ziemi. Podczas nawadniania bardzo ważne jest, aby nie polewać roślin po liściach, owocach czy kwiatach. Jeśli pozostaną mokre, mogą się w nich zacząć rozwijać grzyby.

Pamiętaj, że wysokie temperatury nie zatrzymują rozwoju chwastów. Niepożądane rośliny nadal świetnie sobie radzą i wyrastają dosłownie wszędzie. Warto je regularnie usuwać, zwłaszcza spośród warzyw, ponieważ kradną im wodę oraz składniki odżywcze. Ponadto wysokie chwasty, np. perz, szczaw czy rdestowiec, mogą ograniczać roślinom dostęp do światła słonecznego. W rezultacie warzywa nie rosną tak, jak powinny, a ich owoce mają problemy z dojrzewaniem.

Kalendarz ogrodnika na lipiec — balkon i taras

Twój balkon czy taras w lipcu z pewnością tonie w kwiatach. Jednak wysokie temperatury mogą sprawiać, że ziemia w pojemnikach bardzo szybko wysycha. Dlatego regularnie podlewaj wszystkie okazy, nawet dwa razy dziennie! Jeśli to nie jest możliwe, możesz do każdej doniczki włożyć specjalne nawadniacze do kwiatów, do których przymocowuje się butelkę z wodą. Te akcesoria sprawiają, że płyn powoli się sączy, dzięki czemu korzenie mają dostęp do wody przez cały czas. W rezultacie ziemia pozostaje wilgotna nawet w upalne dni.

Ponadto w lipcu pamiętaj o regularnym nawożeniu roślin. Jeśli mają za mało kwiatów, koniecznie sięgnij po preparaty z fosforem, który pobudzi je do dalszej wegetacji. W tym celu możesz użyć gnojówki z żywokostu lub sięgnąć po specjalne środki przeznaczone do dokarmiania pomidorów. Staraj się nawozić rośliny co 1-2 tygodnie, aby cały czas miały dostęp do potrzebnych składników odżywczych.

Przeczytaj również: Balkon pełen kwiatów

Krety w ogrodzie. Jest na nie sposób, ale pod jednym warunkiem na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.