Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak pozbyć się perzu z ogrodu? Naturalne sposoby na usunięcie chwastów

Perz to jeden z najbardziej uporczywych chwastów, które można spotkać w ogrodzie. Ta bylina należy rodziny wiechlinowatych. Tworzy wzniesione źdźbła o długości od 20 do 150 cm. Są dość ostre, przez co nieprzyjemnie się po nich chodzi. Ponadto rosną wszędzie, dlatego wiele osób próbuje je usunąć. Zastanawiasz się, jak to zrobić? Poznaj naturalne środki na perz!

Jak pozbyć się perzu z ogrodu? Naturalne sposoby na usunięcie chwastów
Perz jest niezwykle odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne. Doskonale sobie radzi na prawie każdej glebie. Fot.123RF.com

Spis treści:

Czym jest perz?

Perz, który występuje w Polsce, to tak naprawdę perz właściwy, łac. Elymus Repens. Jak już wspomniano, tworzy długie źdźbła, które wyrastają z bardzo rozbudowanych kłączy. Dodatkowo wypuszcza kwiaty w formie kłosów o długości ok. 10 cm. Zazwyczaj pojawiają się od czerwca do września.

Perz jest niezwykle odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne. Doskonale sobie radzi na prawie każdej glebie, nawet jeśli są bardzo intensywne upały. Zatem może występować w całym ogrodzie.

Dodatkowo roślina się bardzo łatwo rozmnaża zarówno z nasion, jak i z kłączy. Wystarczy mały kawałek korzenia, aby perz się przyjął i zaczął wypuszczać liście. To sprawia, że bardzo trudno go wyplewić z ogrodu i trzeba uważnie wybierać wszystkie pędy.

Czego nie lubi perz?

Perz tworzy korzenie na głębokości 10-15 cm. To sprawia, że można go "przydusić", aby przestał wyrastać. Jest na to prosty sposób. Wystarczy przekopać lub przeorać ziemię na głębokości 20-30 cm, następnie rozdrobnić pnącza i je tam zakopać. To osłabi perz na tyle, aby nie mógł ponownie wypuścić liści.

Perz nie lubi także dużej wilgoci. Nie występuje na terenach, gdzie często stoi woda lub jest bardzo wilgotno. Zatem, aby się go pozbyć, można najpierw głęboko przeorać ziemię, a następnie bardzo obficie podlewać wybrane obszary. Dzięki temu korzenie będą zbyt zmęczone, aby ponownie wytworzyć liście.

Rozwojowi perzu nie służą również intensywne nawożenie ani mocne koszenie. Te zabiegi osłabiają korzenie i sprawiają, że w roślinie jest coraz mniej substancji odżywczych. W rezultacie ma ona mniej siły do rozprzestrzeniania się po ogrodzie.

Jak pozbyć się perzu — naturalne sposoby

Jednym z najlepszych sposobów na pozbycie się perzu jest ręczne wybieranie jego korzeni. W tym celu najlepiej użyć wideł. Należy wbić je w ziemię w miejscu, gdzie występują chwasty, a następnie podważyć glebę i wybrać wszystkie rozłogi. Korzenie najlepiej wyrzucić np. na bioodpady. Jeśli umieścisz je w kompostowniku, istnieje ryzyko, że przetrwają i ponownie wyrosną, gdy rozłożysz materię na grządkach.

Do wyciągania rozłogów perzu nie warto używać łopaty. Ostry szpadel tylko rozdrobni korzenie, przez co trudno będzie je w całości wyciągnąć.

Oprócz wybierania pędów tego chwastu, wypróbuj także inne metody.

  • Spulchnianie ziemi glebogryzarką — jeśli masz duży teren, możesz zdecydować się na użycie glebogryzarki. To urządzenie rozdrobni wierzchnią warstwę gleby i wyrzuci korzenie na zewnątrz. Po tym zabiegu warto odczekać 1-2 dni, aż rozłogi nieco wyschną. Następnie trzeba za pomocą wideł i rąk wybrać wszystkie korzenie oraz je zutylizować. Dzięki temu, że teren zostanie naruszony, wyciąganie rozłogów będzie znacznie łatwiejsze. Warto jednak pamiętać, że glebogryzarka może rozdrobnić korzenie, więc trzeba będzie uważnie przeglądać ziemię.

  • Przykrywanie gleby — nie masz czasu na ręczne wybieranie perzu? Możesz sprawić, że chwast zniknie sam. W tym celu należy najpierw bardzo nisko skosić miejsce, w którym on występuje. Następnie trzeba zebrać siano, aby na podłożu nie pozostały żadne nasiona. Kolejny krok to przykrycie ziemi nieprzepuszczalną, grubą folią. Dobrze się sprawdzi także plandeka, a nawet deski, czy blacha. Pod tym materiałem rośliny nie będą mieć dostępu do światła ani wody, więc zaczną obumierać. Przykrycie należy zostawić na min. 1,5-2 lata. Po tym czasie na glebie nie powinny pozostać żadne resztki chwastów.

  • Ekologiczne opryski — perz, podobnie jak pozostałe rośliny, jest wrażliwy na substancje chemiczne. Jeśli jednak nie chcesz używać mocnych preparatów, możesz samodzielnie przygotować mieszankę chwastobójczą. W tym celu należy wymieszać ocet z wodą w proporcji 2:1. Następnie przelej środek do butelki z opryskiwaczem i nanieś bezpośrednio na chwasty. Jeśli zrobisz to w upalny dzień, słońce szybko wypali niepożądany perz. Warto jednak pamiętać, że ocet niszczy także inne rośliny, które rosną w pobliżu. Dlatego należy uważać z jego aplikowaniem.

Przeczytaj również: 7 przepisów na ekologiczne opryski na mszyce. Tak pozbędziesz się szkodników z ogrodu

Jeśli na działce występuje perz, staraj się regularnie go kosić. Każdy taki zabieg go osłabia, przez co przestaje się tak szybko rozprzestrzeniać i w rezultacie stopniowo zanika.

Warto również pamiętać, aby nie pozostawiać "gołej" ziemi. Jeśli gleba pozostaje czysta, nasiona perzu mogą się tam łatwo dostać, przez co zaczną wyrastać chwasty. Dlatego należy dbać o ściółkowanie podłoża grubą warstwą materii organicznej, np. sianem, korą czy zrębkami.

Jednak jeśli nie jest to możliwe, np. na grządkach, zamiast ściółkowania możesz stosować poplon. To rośliny motylkowe, które absorbują azot. Warto je wysiać, ponieważ dość szybko rosną i mogą zagłuszyć wyrastający perz.

Przeczytaj również: Żółte plamy i suche placki na trawniku. Dlaczego trawa żółknie?

żółte plamy na trawniku Żółtych plam i suchych placków na ogrodowym trawniku nie zawsze udaje się uniknąć. Fot.123RF.com

Jak szybko pozbyć się perzu?

Najszybszym sposobem na pozbycie się perzu jest oprysk środkami chemicznymi na rośliny jednoliścienne, czyli herbicydami. To pestycydy, które są wykorzystywane do usuwania chwastów w uprawach. Na rynku można znaleźć preparaty, które stosuje się:

  • przed siewem - należy je zastosować podczas przygotowywania ziemi pod trawnik, rabatę czy grządki. Często trzeba wymieszać je z glebą, aby zawarte w nich składniki szybciej dotarły do korzeni chwastów;

  • dolistnie - tych środków się używa, gdy perz rozpocznie wegetację i wypuści liście. Rozpyla się je bezpośrednio na roślinę. Obecne w nich składniki niszczą części nadziemne, a następnie przenikają do korzeni i je osłabiają. Zdarza się, że preparatów dolistnych trzeba użyć kilkakrotnie, aby całkowicie pozbyć się chwastów. Warto jednak pamiętać, że te środki niszczą także inne rośliny. Dlatego trzeba uważnie ich używać, aby nie zniszczyć okolicznych upraw.

Stosowanie środków chemicznych bardzo szybko przynosi efekty. Warto jednak pamiętać, że obecne w nich substancje często są szkodliwe dla zwierząt i ludzi. Po ich użyciu nierzadko trzeba zachować okres karencji, zanim można ponownie użytkować ziemię. Ponadto składniki chemiczne często przenikają do wód gruntowych i zatruwają glebę. Dlatego najlepiej nie stosować ich wcale lub sięgać po nie bardzo uważnie i tylko według wskazówek zamieszczonych na opakowaniu przez producenta.

Przeczytaj również: Gnojówka z pokrzywy – przygotowanie krok po kroku. Jak zrobić cenny nawóz na wzmocnienie i podwojenie plonów

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.