Spis treści:
Gatunki wierzby ozdobnej
Na świecie istnieje około 450-470 gatunków wierzb różniących się od siebie pokrojem czy wyglądem liści. Możemy wyróżnić m.in. wierzby o pędach wzniesionych, ale też opadających, które nazywane są płaczącymi. Liście wierzby w zależności od gatunku mogą być długie, wąskie, ząbkowane, karbowane lub piłkowane. Elementem ozdobnym wierzb są pojawiające się wiosną tzw. bazie kotki, czyli puszyste kwiatostany wykorzystywane często jako ozdoby wielkanocne. Jakie gatunki wierzby ozdobnej są warte uwagi?
- Wierzba japońska — to krzaczasty gatunek wierzby o kulistym pokroju, który dorasta do 2-3 m wysokości. Największą ozdobą drzewa są marmurkowe liście przebarwiające się na wiosnę. W miesiącach od maja do lipca listki wierzby japońskiej mają biało-różowe końcówki, a w kolejnych miesiącach stają się biało-zielone. Ze względu na nietypowy kształt i kolor liści, które zwisając z gałęzi przypominają flamingi, wierzba japońska określana jest jako drzewo flaminga lub wierzba flamingowa. Najbardziej popularną odmianą wierzby japońskiej jest 'Hakuro-nishiki', którą można uprawiać również w donicach na balkonach i tarasach.
- Wierzba szwajcarska — ma charakterystyczne owłosione gałęzie pokryte srebrzystymi liśćmi o filcowatej strukturze. Drzewko ma pokrój kulisty i wzniesiony oraz dorasta do około 80-100 cm, dlatego idealnie nadaje się do małych ogrodów.
- Wierzba mandżurska — to wysoka odmiana wierzby, która osiąga 5-8 m wysokości. Jej cechą charakterystyczną są poskręcane spiralnie gałęzie oraz lekko powywijane, podłużne liście w oliwkowo-zielonym lub żółtym kolorze.
- Wierzba purpurowa — nazywana także wierzbą czerwoną, to drzewo dorastające do 2-3 m wysokości, które tworzy kulistą koronę. Cechą charakterystyczną tej wierzby są giętkie, połyskujące pędy o purpurowo-czerwonej barwie, rosnące bardzo rozłożyście. Liście są długie, ciemnozielone i lekko matowe.
Przeczytaj również: Najciekawsze gatunki wierzb do małych i dużych ogrodów. Warto je mieć w ogrodzie
Istnieje wiele gatunków wierzb ozdobnych, które pięknie prezentują się w ogrodach. Fot.123RF.com
Kiedy przycinać wierzbę ozdobną?
Wierzby ozdobne zaleca się przycinać każdego roku, ponieważ dzięki temu zabiegowi drzewka zyskują ładniejszy pokrój. Przycinanie stymuluje roślinę do wytwarzania nowych pędów, co sprawia, że ich korona się zagęszcza i wygląda atrakcyjniej.
Tradycyjne gatunki wierzb przycina się wiosną, najlepiej po przekwitnięciu kwiatostanów, czyli tzw. bazi, ale jeszcze zanim pojawią się liście.
Natomiast wierzby o ozdobnych liściach np. wierzbę japońską można przycinać częściej, nawet co 5 tygodni w terminie od maja do końca sierpnia. Ostatnie cięcie zaleca się jednak wykonać nie później niż pod koniec sierpnia, by młode pędy mogły jeszcze odrosnąć i zdrewnieć przed zimą.
Częste cięcie wierzb ozdobnych sprawi, że drzewka będą znacznie lepiej prezentować się w ogrodzie, ponieważ ich młode liście najładniej się wybarwiają.
Jak przycinać wierzbę ozdobną?
Gałązki można przycinać o 1/4 lub nawet o 1/3 ich długości. Warto pamiętać, by zawsze przycinać gałązki tuż nad oczkiem, czyli parą liści. W innym wypadku na drzewku pozostaną nieestetyczne suche pędy. Zaleca się też regularnie wycinać dzikie pędy, które zaczynają wyrastać z podkładki, po to, aby nie zagłuszyły ozdobnej odmiany zaszczepionej na pniu.
Przeczytaj również:
Katalpa — uprawa i najpiękniejsze odmiany. Gdzie w ogrodzie najlepiej posadzić katalpę?
Przycinanie bukszpanu. Kiedy i jak najlepiej przycinać bukszpan?
Przycinanie winogron krok po kroku. Dlaczego letnie cięcie winogron jest ważne?
Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.