Porady ogrodnicze

Co zrobić, żeby epipremnum miało duże liście? Jest na to sposób

Epipremnum to jeden z najbardziej efektownych kwiatów doniczkowych. Dekoracyjne pnącze prowadzone na palikach sprawi, że we własnym mieszkaniu poczujesz się jak w egzotycznej dżungli. Roślina zachwyca dużymi, pięknie wybarwionymi liśćmi, które jednak często marnieją i żółkną w efekcie nieprawidłowej pielęgnacji.

Co zrobić, żeby epipremnum miało duże liście? Jest na to sposób
Uprawa epipremnum to dość łatwa sprawa, jednak amatorzy mogą mieć z nią problemy. Fot.123RF.com

Spis treści:

Uprawa epipremnum nie jest szczególnie skomplikowana. Zatem, jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z roślinami doniczkowymi, na pewno powinieneś rozważyć zakup tego efektownego pnącza.

Ta piękna roślina liściasta, nie bez powodu zwana jest również diabelskim bluszczem. Poprowadzona na palikach może prezentować się naprawdę widowiskowo.

Aby jednak nadała twojemu mieszkaniu klimat rodem z egzotycznej dżungli, musisz o nią odpowiednio dbać. Jak pielęgnować epipremnum tak, aby zachowało swój urok przez długi czas? Wyjaśniamy poniżej.

Odmiany epipremnum. Na które warto zwrócić szczególną uwagę?

Do epipremnum zaliczanych jest około 15 gatunków porastających obszar tropikalnej i subtropikalnej Azji, Australii oraz wysp Pacyfiku.

Trzeba jednak zaznaczyć, że we współczesnej Europie szczególną popularnością cieszą się zwłaszcza epipremnum pinnatum i epipremnum złociste, które zachwyca swymi licznymi odmianami.

 • Epipremnum złociste 'N'joy'

Jeżeli chodzi o odmiany epipremnum, jest jednym z najpopularniejszych roślin. Wyróżnia się pięknymi, soczysto-zielonymi liśćmi, na których widoczne są białe plamy o oryginalnym, nieregularnym kształcie.

 • Epipremnum złociste 'Neon'

W tym przypadku przebarwienie liści może mieć różną intensywność. Niekiedy są one jasnozielone, a kiedy indziej żółte. Dodatkowymi atutami odmiany epipremnum „Neon” są długie pędy i połyskujące powierzchnie blaszek liściowych.

 • Epipremnum złociste 'Happy Leaf'

Odmiana epipremnum złocistego, która tworzy ciekawą kombinację kolorystyczną liści, przebarwiających się na barwę pomiędzy klasyczną zielenią a bielą.

 • Epipremnum złociste ‘Marble Queen‘

Ta odmiana epipremnum złocistego posiada długie pędy i liście o sercowatym kształcie, zabarwione jasnymi plamami i nieco pstrokatymi wzorami. Wzory na liściach przypominają nieco powierzchnię marmuru.

 • Epipremnum pierzaste

Nie mniej ciekawe od poprzednich. Epipremnum pinnatum to widowiskowe pnącze o pierzastodzielnych liściach. W mieszkaniu osiąga co prawda znacznie mniejsze rozmiary, niż w naturalnych warunkach, ale długość jego i tak może dochodzić do 40 cm.

Czy epipremnum szybko rośnie? Tempo może cię zaskoczyć

Niezależnie od zakupionej odmiany epipremnum, musisz mieć świadomość, że roślina bardzo szybko się rozrasta. W mieszkaniu nigdy nie osiągnie rozmiarów porównywalnych z gatunkami porastającymi obszary, na których występuje naturalnie. Nie oznacza to jednak, że nie potrzebuje przestrzeni.

Pędy dorastają do około 4,5 metra długości, a zdarzają się i dłuższe. Koniecznie uprawiaj więc epipremnum, przymocowując ją do specjalnych podpórek.

Jak pielęgnować epipremnum? Uprawa rośliny nie jest trudna

Uprawa epipremnum to dość łatwa sprawa, jednak amatorzy mogą mieć z nią problemy. Jeśli nie masz duża doświadczenia z roślinami doniczkowymi, koniecznie stosuj się więc do poniższych wskazówek.

 • Sadzenie epipremnum w ziemi

Podłoże dla tego pnącza powinno być przepuszczalne, aby woda nie zalegała wokół systemu korzeniowego. Najlepiej sprawdzi się zmieszanie gotowego podłoża dla roślin zielonych z perlitem, drobnym keramzytem, piaskiem i włóknem lub chipsami kokosowymi, a dodanie odrobiny węgla zapobiegnie gniciu rośliny. Odczyn takiej mieszanki powinien być lekko kwaśny. Na dnie doniczki należy umieścić warstwę drenażu, którą może być keramzyt, potłuczona ceramika lub kamienie.

Może się wydawać, że ze względu na rozmiary, epipremnum potrzebuje dużej donicy, jednak roślina ta ma słabo rozwinięty system korzeniowy, dlatego najlepiej sprawdzi się mała lub średnia doniczka.

 • Stanowisko epipremnum

Stanowisko epipremnum powinno być dobrze oświetlone, jednak roślina nie powinna również znajdować się w bezpośrednim nasłonecznieniu. Optymalna temperatura zalecana wynosi od 21 do 24 stopni Celsjusza i w takiej pnącze czuje się najlepiej.

Roślina epipremnum uwielbia wilgotne powietrze. Suche jej zaś nie sprzyja, dlatego możesz zainwestować w specjalny nawilżacz lub spryskiwać ją zraszaczem dwa razy w tygodniu.

 • Podlewanie epipremnum

Koniecznie zadbaj o regularne podlewanie epipremnum. Roślina nie znosi jednak przelewania, więc przed zabiegiem najlepiej upewnij się, czy ziemia zdążyła już wyschnąć.

W tym przypadku najlepiej podlewać kwiat raz w tygodniu większą ilością wody. Umiarkowane nawadnianie często sprawia bowiem, że woda nie dociera do niższych warstw bryły korzeniowej.

 • Nawożenie epipremnum

Nawożenie epipremnum jest zalecane z uwagi na szybki i silny wzrost tej rośliny. Warto dokarmiać ją szczególnie od marca do września, nawozem do roślin zielonych w dawkach zalecanych przez producentów. Często zalecany odstęp czasowy pomiędzy zastosowaniem dwóch kolejnych dawek nawozu wynosi dwa tygodnie.

 • Przycinanie epipremnum

Przycinanie epipremnum najbardziej zalecane jest na wiosnę. Zabieg ten ma na celu ograniczenie rozmiarów rośliny oraz skrócenie szczególnie dorodnych pędów. Obrywanie wierzchołków pędów sprzyja również lepszemu rozkrzewieniu rośliny.

 • Rozmnażanie epipremnum

Jeśli chodzi o rozmnażanie epipremnum, to również nie jest ono szczególnie skomplikowane. Za sadzonkę pędową uznaje się fragment pnącza z liściem i korzeniem powietrznym. Za wierzchołkową samą końcówkę pędu.

Wystarczy pociąć wybrany pęd na takie niewielkie części, z których każda utworzy nową roślinę. Aby ukorzenić sadzonkę epipremnum w wodzie, wystarczy włożyć je do naczynia tak, aby liście nie były zanurzone. Po około 3-4 tygodniach zauważyć pierwsze korzenie i wtedy zasadź epipremnum w doniczce.

Oczywiście sadzonki można również posadzić w ziemi od razu. Wtedy najlepiej umiejscowić jednak w podłożu po sztuk rośliny tak, aby odpowiednio zagęścić świeży okaz. Nie wolno zapominać o tym, aby utrzymywać stałą wilgotność podłoża epipremnum.

Co zrobić, żeby epipremnum miało duże liście? Te błędy niszczą roślinę

Jeżeli zauważysz niepokojące zjawisko w postaci zżółkniętych i opadających liści, to mogą być one następstwem przelania rośliny. Wówczas zaleca się przestać podlewać ją do czasu, aż podłoże epipremnum wyschnie.

Kolejny częsty problem, który zdarza się przy uprawie, to przesychanie końcówek liści. Jest to znak, że powietrze w mieszkaniu jest zbyt suche i ciepłe. Jak pielęgnować epipremnum, aby zniwelować ten problem? Wystarczy jedynie zadbać o regularne spryskiwanie rośliny.

Jeśli zaniepokoją cię zbyt drobne liście, które występują w dużych odstępach od siebie, to najprawdopodobniej jest to znak, że roślina znajduje się w zbyt ciemnym miejscu. W takiej sytuacji najczęściej wystarczy po prostu przestawić doniczkę w bardziej naświetlone miejsce.

Przeczytaj również: Zielony parapet - jak pielęgnować rośliny doniczkowe zimą?

Wyjątkowo odporne rośliny dla zapominalskich na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.