Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Najciekawsze gatunki wierzb do małych i dużych ogrodów. Warto je mieć w ogrodzie

W polskich ogrodach coraz częściej można spotkać wierzby. Drzewa bardzo szybko rosną i mają stosunkowo niewielkie wymagania siedliskowe. Dodatkową zaletą jest fakt, że można przebierać w odmianach, dopasowując roślinę do naszego krajobrazu. Sprawdzamy najciekawsze wierzby do małych i dużych ogrodów.

Najciekawsze gatunki wierzb do małych i dużych ogrodów. Warto je mieć w ogrodzie
Dlaczego warto mieć wierzby w ogrodzie? Najciekawsze gatunki wierzb do małych i dużych ogrodów. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jaka wierzba do ogrodu? Występowanie i opis

Wierzba to ogólne określenie na ponad 300 gatunków, które rosną w większości krajów globu. W naszym kraju jest ich około 30, a same gatunki łatwo się krzyżują. Trudno o jeden opis wierzby, ponieważ poszczególne wyróżniają się albo sporą wysokością, albo niewielkimi krzewami, a inne jeszcze gatunki charakteryzują rozrastające się krzewinki

Co jeszcze wyróżnia wierzby? Przede wszystkim szybko rosną, bardzo łatwo się ukorzeniają i wykazują się wyjątkową żywotnością. Wierzby wytwarzają charakterystyczne kwiatostany. Zrzucają liście na zimę, a uwagę przykuwają często pędy. Te u wielu odmian są niezwykle ozdobne, które przykuwają uwagę barwą albo niekonwencjonalnym kształtem.

Wierzby kwitną wiosną. Pomimo że są wiatropylne, to wytwarzają nektar i są jego źródłem dla pszczół. Wierzby są dwupienne, dlatego pyłek wytwarzają tylko męskie kwiaty. Drzewa te najlepiej rosną na stanowiskach wilgotnych, a nawet podmokłych. Oczywiście nie wszystkie, ponieważ w zależności od gatunku mają różne wymagania glebowe od suchych gleb piaszczystych do urodzajnych.

Dlaczego warto mieć wierzby w ogrodzie?

Lista zalet wierzby w ogrodzie jest długa i nie chodzi tylko o walory dekoracyjne. Od tych jednak warto zacząć, ponieważ wierzba to ceniona roślina ozdobna, która nada uroku nie tylko nad stawem wodnym czy oczkiem. Wiotkie pędy nadają miejscu malowniczego pokroju, a wierzba świetnie nadaje się do różnych stylów ogrodu

Sporo gatunków wierzb ładnie prezentuje się nawet bez liści. Z dekoracyjnych walorów wierzb chętnie korzystają floryści, którzy wykorzystują wierzbę do suchych bukietów. Pędy poszczególnych wierzb potrafią przyjmować fantazyjne, spiralne kształty, nadając niezwykły urok miejscu, w którym rosną

Jak wspomnieliśmy, wierzby wytwarzają sporą ilość pyłku. Dlatego wierzba w ogrodzie to gwarancja przyjemnego brzęczenia pojawiających się pszczół. To z kolei najlepsza motywacja dla osób, które zajmują się pszczelarstwem. Posadzenie wierzby to idealne rozwiązanie także w momencie, kiedy chcemy wspomóc dzikie owady zapylające

Wierzba, szczególnie biała, wyróżnia się również leczniczymi właściwościami. Powinna stać się ważnym uzupełnieniem domowej apteczki. Szczególnie jej kora zyskała popularność i zyskała miano "roślinnej aspiryny". Współcześnie może być stosowana jako kuracja pomocnicza w leczeniu rozmaitych dolegliwości.

Najciekawsze gatunki wierzb do małych ogrodów 

Obok wierzb, które osiągają 30 metrów wysokości, znajdują również te kilkumetrowe. Niższe idealnie ozdobią ogród, a spośród wielu gatunków inwestor może dobierać pod kątem swoich zainteresowań, wybierając z palety wąskich, pomarszczonych lub ciemnozielonych liści. Gatunki wierzb do małych ogrodów to również wybór spośród wielu barw od czerwonego, przez żółty do szarobrązowego. Oto najciekawsze gatunki wierzb do małych ogrodów:

  • wierzba mandżurska: tę wyróżniają zielone, poskręcane lancetowate liście, jej gałęzie w koronie są luźnie poskręcane, a sama wierzba osiąga od 4 do 8 metrów wysokości;
  • wierzba ostrolistna: jej liście osiągają długość do 12 cm, ciemnozielone połyskują po górnej stronie, a wierzba ostrolistna do ogrodu osiąga do 4 metrów wysokości;
  • wierzba uszata: jej nazwa wzięła się od odwrotnie jajowatcyh liści, które przypominają uszka, a wierzba uszata do ogrodu to krzew o zwisających gałęziach, który osiąga od 0,5 do 3 metrów wysokości;
  • wierzba szara: tę odmianę wyróżniają zielono-czerwono-białe liście, jej gałęzie wymagają przycinania, natomiast wierzba szara osiąga do 3 metrów wysokości.

Ciekawe gatunki wierzb do małych ogrodów to również wierzba wełnista i mupińska. Pierwsza ma grube pędy, gęsto porośnięte włoskami. Z kolei mupińska ma czerwone pędy, które zdobią ogród zimą i wczesną wiosną. Warta uwagi jest również wierzba japońska o dekoracyjnych gałązkach i liściach, które przebarwiają się na kolor biało-różowy.

Wierzba japońska nazywana jest także drzewem flaminga. Fot. 123RF/PICSEL/Pexels

Najciekawsze gatunki wierzb do dużych ogrodów

Większy ogród to większe możliwości. Ten można przyozdobić sporych rozmiarów wierzbą białą, która osiąga 30 metrów. Zwana również pospolitą ma niezwykle rozłożystą koronę, pod którą można stworzyć wypoczynkowy kącik. Wierzba biała preferuje okresowo zalewane, piaszczyste gleby. To drzewo szybko rosnące, jednak dość krótkowieczne.

Najciekawsze gatunki wierzb do dużych ogrodów to również wierzba płacząca. Ta wyróżnia się z szeroką koroną i długimi, wiotkimi gałązkami luźno zwisającymi niemal do samej ziemi. Pojedyncze pędy mogą osiągać nawet 5 metrów długości. Wierzba płacząca dorasta do wysokości kilkunastu metrów, jednak w sprzyjających warunkach  może osiągnąć ok. 20 metrów wysokości.

W dużym ogrodzie sprawdzi się również wierzba krucha. Można ją pomylić z wierzbą białą, od której różni się dłuższymi i szerszymi liśćmi oraz gałązkami wyrastającymi pod kątem prostym. Wierzba krucha swoją nazwę zawdzięcza gorszym jakościowo i łamliwym drewnem. Wyrasta do 30 metrów wysokości.

Przeczytaj także:

Chcesz ściąć drzewo na posesji? Sprawdź, czy musisz mieć na to pozwolenie. Jak złożyć wniosek o wycinkę?

Brzoza w ogrodzie. Najlepsze gatunki i właściwości brzozy

Dlaczego wierzba japońska usycha? Jak dbać o wierzbę japońską?

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.