Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

7 przepisów na ekologiczne opryski na mszyce. Tak pozbędziesz się szkodników z ogrodu

Mszyce to prawdziwa zmora wielu ogródków i balkonów. Te niewielkie owady potrafią szybko się rozmnożyć i zniszczyć rośliny, a dodatkowo ich lepka spadź sprzyja pojawianiu się chorób grzybowych i mrówek. Jak łatwo i bez sztucznych substancji pozbyć się mszyc? Poznaj ekologiczne opryski na mszyce!

7 przepisów na ekologiczne opryski na mszyce. Tak pozbędziesz się szkodników z ogrodu
Mszyce uszkadzają wszystkie części rośliny i produkują spadź Fot. 123RF/PICSEL

Z tego artykułu dowiesz się: 

Skąd biorą się mszyce i jak działają? 

Gatunek mszyc liczy nawet 5000 różnych rodzajów. To niewielkie robaczki (osiągają ok. zwykle 1-2 mm, czasem do 7 mm), które są roślinożerne i lubią łączyć się w spore skupiska. Ich barwa zależy od gatunku, dlatego możesz zauważyć mszyce czerwone, czarne, zielone, białe, szare, brązowe czy pomarańczowe. Niektóre z nich są błyszczące, a inne matowe. W ciągu sezonu mogą rozmnożyć się nawet o kilka-kilkanaście tysięcy – z tego powodu są bardzo trudne do zwalczenia. 

Mszyce żerują na roślinach użytkowych i ozdobnych w ogrodach, szklarniach, na balkonach, tarasach i parapetach. Działanie mszyc obejmuje uszkodzenie wszystkich części rośliny poprzez wysysanie z soków, przenoszenie wirusów i wytwarzanie lepkiej substancji – spadzi. Jej obecność zwiększa podatność rośliny na choroby grzybowe. 

Mszyca niszczy więc zieleń wielotorowo, dlatego warto jak najszybciej rozpocząć z nią walkę – jeszcze zanim dojdzie do takiego osłabienia rośliny, że nie będzie dało się jej uratować. 

Walkę z mszycami należy podjąć jak najszybciej Fot. 123RF/PICSEL

Objawy inwazji mszyc 

Mszyce raczej łatwo rozpoznać na roślinach – niewielkie robaczki w różnych kolorach szybko się przemieszczają i zbijają w grupy. Do innych objawów inwazji mszyc należą: 

  • przebarwienia i żółknięcie liści, 
  • deformacja i skręcanie liści, 
  • zahamowanie wzrostu, 
  • brak kwitnienia,
  • pokrycie rośliny lepką substancją, 
  • pojawienie się mrówek (które żywią się spadzią),
  • usychanie całej rośliny. 

Jak walczyć z mszycami? 

Jedno jest pewne – jak najszybciej i jak najbardziej efektywnie! Nie zwlekaj z rozpoczęciem usuwania tych szkodników. Bardzo skutecznymi metodami są te naturalne, które pozwalają pozbyć się mszyc w sposób ekologiczny oraz bezpieczny dla środowiska naturalnego i człowieka. Dopiero jeśli te sposoby zawiodą, można spróbować z preparatami chemicznymi. 

Do wykonania ekologicznego oprysku potrzebujesz: rękawiczek ogrodowych lub gumowych, butelki ze spryskiwaczem, wody oraz konkretnych składników niezbędnych w danym przepisie. Jeśli będziesz robić wywar, konieczne jest odcedzenie (przygotuj wtedy sitko). Niektóre opryski powstają przez rozpuszczenie danej substancji w wodzie. 

Ekologiczne opryski na mszyce – oprysk z tytoniu 

Tytoń jest szkodliwy nie tylko dla ludzi, ale dla mszyc także. Z tego powodu skutecznym sposobem na zwalczenie tych szkodników jest zastosowanie oprysku. Możesz wykorzystać tytoń kupowany w paczkach lub ten z papierosów.  

Około 100 g tytoniu zalanego ok. 1 l wody (która powinna być gorąca, najlepiej w temperaturze ok. 70°C) należy odstawić na 24 godziny. Po tym czasie powstanie wywar trzeba rozcieńczyć jeszcze w 2 l wody. Dopiero potem można wykonać oprysk.  

Przeczytaj: Tak wzmocnisz pomidory i uchronisz je przed chorobami. Jak wykonać oprysk z czosnku?

Ekologiczne opryski na mszyce – oprysk z szarego mydła 

Szare mydło potasowe (w kostce lub jego ogrodnicza, płynna wersja) to doskonały środek do wykonywania naturalnych oprysków. Świetnie radzi sobie również z mszycami. Pamiętaj, by wybrać mydło naturalne, bez dodatków. Nie może być sodowe. 

Do wykonania preparatu wystarczy 10-30 g mydła na 1 l wody. Jeśli masz mydło w kostce, warto zetrzeć je na tarce. Aby odpowiednio się rozpuściło, woda może być lekko ciepła. Najlepiej, by była to deszczówka. 

Ekologiczne opryski na mszyce – oprysk z czosnku i cebuli 

Możesz zrobić albo preparat mieszany, albo wyłącznie z jednej z tych roślin. W przypadku cebuli zastosuj 20 g warzywa na 1 l wody, a przy czosnku – 25 g na 1 l (po odcedzeniu rozcieńczaj jeszcze w proporcji 1:1). Wywar z cebuli potrzebuje kilku dni, aż będzie nadawał się do użytku, natomiast ten z czosnku jest gotowy już po kilkunastu minutach. Czosnek i cebulę możesz też dodać jako dodatkowy składnik oprysku z szarego mydła lub innych preparatów. 

Z czosnku przygotujesz skuteczny oprysk na mszyce Fot. 123RF/PICSEL

Ekologiczne opryski na mszyce – oprysk z mniszka lekarskiego, pokrzywy lub wrotyczu 

Zioła i chwasty świetnie nadają się do ekologicznych oprysków i gnojówek. Na mszyce dobre są opryski z mniszka, pokrzywy lub wrotyczu. Wystarczy zalać ok. 400 g rośliny (mogą być różne jej części) 10 l ciepłej wody. Po kilku godzinach wywar z mniszka lub wrotyczu będzie gotowy do użytku (możesz go jeszcze rozcieńczyć 1:2). Na gnojówkę z pokrzywy najlepiej poczekać 2-4 tygodnie, aby sfermentowała i rozwinęła swoje właściwości. 

Ekologiczne opryski na mszyce – oprysk z octu 

Ocet to substancja, która świetnie sprawdza się do czyszczenia czy dezynfekcji, a mszyce odstrasza ze względu na zapach. Możesz zastosować ocet spirytusowy lub jabłkowy. Pamiętaj, żeby rozcieńczyć go z wodą w proporcjach 1:10, czyli na 1 l wody wykorzystasz 100 ml octu.  

Ekologiczne opryski na mszyce – oprysk z mleka 

Jeśli chcesz zrobić oprysk z mleka, najlepiej użyj jego jak najtłustszej wersji (minimum 3,2%). Wystarczy wymieszać mleko z wodą w stosunku 1:1 i taką miksturą od razu pryskać zaatakowane części rośliny. 

Ekologiczne opryski na mszyce – oprysk z sody 

W tym przypadku wystarczy przygotować 2 l ciepłej wody i 1 łyżeczkę sody oczyszczonej. Po rozpuszczeniu sody oprysk od razu nadaje się do użytku. Możesz dołożyć tu kilka gramów szarego mydła. 

Mszyce można usuwać mechanicznie z roślin Fot. 123RF/PICSEL

A co oprócz oprysków? Inne ekologiczne sposoby na mszyce 

Do sposobów zwalczania mszyc należą również te mechaniczne. Można szkodniki ściągać ręcznie lub przy pomocy kąpieli pod prysznicem. Kąpiel nierzadko przydaje się też dzień/dwa po zastosowaniu oprysku, gdy mszyce wyginą (łatwiej je usunąć strumieniem wody). Najlepiej przed spłukiwaniem nałożyć na ziemię folię. 

Pamiętaj też, że mszycami żywi się wiele gatunków owadów (np. biedronki) i ptaków. Dbaj więc o to, by ekosystem w twoim ogrodzie czy na balkonie był jak najbardziej zróżnicowany. Nie stosuj bez potrzeby silnych środków chemicznych wybijających wszystkie stworzenia, a w zimie w miarę możliwości dokarmiaj ptaki. Aby zaprosić biedronki, możesz rozwiesić w ogrodzie żółte wstążeczki, które zwabią te owady. Ten naturalny wróg mszyc będzie się nimi żywił.  

Mszyce żyją natomiast w przyjaźni z mrówkami, które karmią się produkowaną spadzią. W zamian za pokarm często przechowują w zimie mszyce w swoich mrowiskach. Jeśli masz zatem mrówki w ogrodzie, warto spróbować je odstraszyć. 

Przeczytaj: Jak pozbyć się chwastów bez chemii? Wypróbuj 3 naturalne sposoby

Profilaktyka w walce z mszycami 

Aby zmniejszyć ryzyko ataku ze strony mszyc, warto przede wszystkim dbać o profilaktykę. Istotne, aby każda roślina miała zapewnione odpowiednie warunki do rozwoju (nawodnienie, stanowisko, nawóz itp.). Po zakupie nowych okazów dokładnie je też oglądaj i kontroluj, by nieświadomie nie przynieść mszyc ze sklepu. Warto ponadto posadzić rośliny odstraszające te owady, m.in. miętę, cząber, szałwię, ogórecznika i lawendę. 

Mszyce to trudny przeciwnik i prawdziwa zmora każdego ogrodnika. Na szczęście dostępne są domowe ekologiczne sposoby, które ułatwiają pozbycie się tych szkodników. Jeśli walczysz z mszycami – warto zastosować skuteczne metody, w tym naturalne opryski. 

Przeczytaj: 

Pomidory malinowe: Uprawa i pielęgnacja

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
Przejdź na