Porady ogrodnicze

Jak przygotować kompost w sześć tygodni?

Jeżeli potrzebujesz wzbogacić i poprawić ziemię gliniastą czy piaszczystą w ogrodzie, czy w warzywniku np. przed posadzeniem pomidorów, to ta metoda będzie dla ciebie idealna.  Jak zrobić szybki kompost w zaledwie sześć tygodni?

Jak przygotować kompost w sześć tygodni?

Fot.123RF.com

Planując warzywniak, bardzo często musimy wzbogacić glebę, zanim cokolwiek posadzimy. Co jednak zrobić, jeśli nie mamy dostępu do odpowiedniej, urodzajnej i wzbogacającej podłoże ziemi torfowej? Zazwyczaj w takiej sytuacji samodzielnie przygotowujemy kompostownik. Sprawdź: Jak stworzyć własny kompost?

Kompost jednak potrzebuje trochę czasu, aby dojrzał i był gotowy do użytku. Jest jednak sposób na przygotowanie naturalnego nawozu w sześć tygodni.

Wybór odpowiedniego miejsca

Najlepsze miejsce to taki, które będzie delikatni ocienione lub wystawione w kierunku zachodnim. Zachodzące słońce będzie nagrzewało na noc nasz kompost i spowoduje to, że szybciej się przetworzy.


Autor: makeyourlifegreener

Układanie warstw szybkiego kompostu

Co ważne, nie musimy szykować żadnego odpowiedniego podłoża. W wyznaczonym miejscu zaczynamy układać pierwszą warstwę. Są to drobne, suche gałązki (mogą to być te, które zostały po wiosennych porządkach w ogrodzie np. po cięciu krzewów i drzewek). Możemy również wykorzystać stare gałęzie, które są spróchniałe i bardzo łatwo się kruszą. By przyspieszyć kompostowanie suchych fragmentów roślin, warto je również rozdrobnić np. pociąć sekatorem lub rozdrobnić liście na trawniku kosiarką. Taka warstwa zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza i szybsze rozkładanie się materii. Ułożone gałązki, warto udeptać. Zyskamy dzięki temu więcej miejsca na układanie kolejnych warstw.

Na pierwszą warstwę gałęzi układany suche trawy oraz pędy po jednorocznych pnączach. Następnie rozsypujemy na nie suche liście zebrane po wiosennych porządkach. Do takiego szybkiego kompostowania możemy śmiało użyć wszystkich suchych części roślin, które znajdziemy w naszym ogrodzie. Dosypując warstwę liści warto je rozrównać i udeptać.

Gdy porządki w ogrodzie już skończone, a na naszej pryzmie szybkiego kompostu znalazły się już wszystkie suche części roślin, całość polewamy wodą. Lejemy tak, żeby cała wierzchnia warstwa była zmoczona. Następnie pryzmę należy przykryć. Możemy do tego wykorzystać np. karton, który z czasem również się rozłoży i przetworzy.

Całość dociskamy za pomocą grubych gałęzi. Możemy wykorzystać również kamienie. By materia szybko się rozłożyła musimy ją systematycznie przerzucać.

Mieszanie kompostu

W ciągu sześciu tygodni taką pracę należy wykonać przynajmniej pięć razy, ale nie częściej niż co pięć dni. Za każdym razem ponownie podlewamy nasz kompost i na koniec przykrywamy kartonem.

Pod szybki kompost, możemy również przygotować kompostowniki. Ważne jest jednak to, aby były przewiewne. Najlepiej do tego wykorzystać metalową siatkę.

Dziękujemy, że przeczytałeś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z tematami związanymi z domem i ogrodem, zapraszamy do naszego serwisu ponownie.

Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.