Porady ogrodnicze

Jak przezimować begonie? Jesienne zabezpieczanie begonii krok po kroku

Jak przezimować begonie? To widowiskowe rośliny ozdobne, które są dość wrażliwe na zimno. Niektóre gatunki są w stanie zakwitnąć w kolejnym roku, jeśli przez okres mrozów właściwie się je przechowa. Jakie begonie można przezimować i jak to zrobić?

Jak przezimować begonie? Jesienne zabezpieczanie begonii krok po kroku
Sprawdź, jak przezimować begonie i które odmiany się do tego nadają? Fot.123RF.com

Spis treści:

Jak przezimować begonie? Wstępne informacje

Begonie to piękne i popularne rośliny, wyróżniające się swoimi ozdobnymi kwiatami. Nadają się zarówno do doniczek, jak i do uprawy na rabatach. Często są stawiane w domach, na balkonach czy na tarasach. Są bowiem niezwykle estetyczne i dekoracyjne. Kwitną od czerwca do października. Jesień jest zatem odpowiednim momentem, by zająć się kwestią ich odpowiedniego przezimowania. Niektóre gatunki begonii zakwitną również za rok, jeśli właściwie się nimi zajmiemy. Potrzebują do tego określonych warunków. W naszym klimacie rośliny te nie są w stanie zimować na zewnątrz, więc trzeba zabrać je do domu.

Begonie – charakterystyka

Begonie to rośliny należące do rodziny begoniowatych, które w swoim naturalnym środowisku występują na wszystkich obszarach tropikalnych i subtropikalnych na Ziemi, oprócz Australii. Na świecie znajdziemy mnóstwo gatunków begonii – około 1200-1500. Wśród nich są też popularne rośliny ozdobne, które chętnie trzymamy w domach i na tarasach.

Zainteresowani dzielą begonie na dwie grupy, nawiązujące do ich wyglądu. To begonie o ozdobnych liściach i begonie o ozdobnych kwiatach. Rośliny te nie są zbyt wysokie, ale za to cechują się dużą urodą, która decyduje o ich popularności. Jeśli chodzi o wymagania, wszystkie rodzaje begonii są raczej łatwe w uprawie. Każda roślina jest jednak bardzo wrażliwa na niskie temperatury. Niektórzy uprawiają begonię jako roślinę jednoroczną – zwłaszcza jeśli umieszczona została na zewnątrz. Tymczasem dobór odpowiedniego gatunku i dbałość o należyte przezimowanie sprawi, że begonia zakwitnie ponownie w kolejnym roku.

Co lubi begonia? Lekkie, przepuszczalne podłoże, które jest stale delikatnie wilgotne. Nie można pozwolić, by nadmiernie wyschło, choć nie może być również zbyt mokre. Begonie lubią też słońce, chociaż wytrzymają, gdy zostaną ustawione w zacienionym miejscu. Wiele zależy od posiadanej odmiany, ponieważ niektóre wolą miejsca słoneczne (zwykle te o ciemnych liściach), a inne preferują większą ilość cienia (zazwyczaj te o liściach jaśniejszych).

jak przezimować begonieJak przezimować begonie? Najlepiej umieścić bulwy w specjalnych skrzynkach i przysypać je torfem wymieszanym z piaskiem. Fot.123RF.com

Begonia – odmiany

Begonie dzielą się na różne gatunki i odmiany, przy czym niektóre są popularniejsze i lepiej znane od innych. Najchętniej wybierane w Polsce begonie to:

  • Begonia stale kwitnąca (Begonia semperflorens) – choć w swoim naturalnym środowisku jest rośliną wieloletnią, u nas jest to roślina jednoroczna. Potrzebuje dokarmiania co tydzień. Jest bardzo wrażliwa na zimno, więc należy ją posadzić na miejscu docelowym dopiero po ustaniu przymrozków – pod koniec maja lub na początku czerwca. Kwitnie do późnej jesieni.

  • Begonia bulwiasta (Begonia x tuberhybrida) – kwitnie od czerwca do pierwszych przymrozków i może zostać przezimowana, by zakwitnąć w kolejnym roku. Begonie tego typu lubią przewiewne stanowiska, oświetlone światłem rozproszonym. Warto jednak pamiętać, że roślina ta nie nadaje się do wnętrz, za to świetnie wygląda w donicach, pojemnikach czy na rabatach. Jej popularną odmianą jest begonia bulwiasta zwisająca.

  • Begonia bulwiasta zwisająca (Begonia x tuberhybrida pendula) – to odmiana begonii bulwiastej, która wspaniale wygląda przede wszystkim na balkonach. To roślina wieloletnia, występująca w wielu różnych barwach, dzięki czemu każdy może zdecydować się na najodpowiedniejszą. Kwiaty kwitną od czerwca do września.

  • Begonia zimowa (Begonia x elatior) – rodzaj rośliny, który świetnie nadaje się do uprawy we wnętrzach. Nie wytwarza żadnych bulw i kwitnie w zasadzie przez cały rok. Jeśli jednak begonia już przekwitnie, raczej nie należy oczekiwać, by zakwitła ponownie. By podtrzymać jej obfite kwitnienie, warto ją nawozić co tydzień.

  • Begonia Dragon (Begonia x hybrida) – odmiana begonii, która cieszy się dość dużą popularnością z uwagi na swoją ozdobność. Jest to mieszaniec, powstały z połączenia begonii bulwiastej i begonii stale kwitnącej. To odmiana ogrodowa, której kwiaty mogą być czerwone lub różowe. Roślina kwitnie od maja aż do listopada. Może osiągnąć wysokość nawet 50-70 cm.

Przeczytaj również: Begonia Dragon – krucha, ale bujna roślina. Jak ją pielęgnować?

Zimowanie begonii krok po kroku

Jakie begonie można przezimować? Nadają się do tego begonie bulwiaste, gromadzące zapasy w bulwach, które można zimą odpowiednio przechować. Do zimowania należy jednak wybierać okazy zdrowe, bez uszkodzeń i bez śladów gnicia. Konieczne jest wyjęcie bulw z ziemi jeszcze przed pierwszymi przymrozkami. Warto pamiętać, że jeśli pozostawimy roślinę w gruncie, nie zakwitnie ponownie w kolejnym roku.

Jak przezimować begonie? Oto poradnik krok po kroku, dopasowany do rodzaju rośliny, jaką uprawiamy:

  • Begonia bulwiasta – zimowanie

Bulwy należy delikatnie wyjąć z podłoża wraz z resztą rośliny. Konieczne jest jej osuszenie, aby nie zgniła. Po wyschnięciu łodyga powinna łatwo odejść od bulwy – wówczas oczyszczamy ją delikatnie z ziemi. Najlepiej umieścić je w specjalnych skrzynkach lub pudełkach. Można je też przysypać torfem lub piaskiem. W miejscu, w którym przechowujemy begonie przez zimę, temperatura powinna wynosić 5-10 stopni Celsjusza. Nadaje się do tego garaż czy piwnica – trzeba jednak pamiętać, że temperatura nie może tam spaść poniżej 0 stopni Celsjusza. W takich warunkach bulwa begonii może spędzić całą zimę.

W lutym trzeba powoli zwiększyć temperaturę, w jakiej przechowywana jest bulwa, przesypać ją mieszanką torfu z piaskiem i przestawić w jaśniejsze miejsce. Kiedy pojawi się pęd i osiągnie około 10 cm długości, wsadzamy bulwę do małej doniczki. Następnie trzeba zahartować roślinę, a gdy minie ryzyko przymrozków, umieszcza się ją w docelowej doniczce.

  • Begonia bulwiasta zwisająca – zimowanie

Zimowanie w gruncie tych pięknych roślin jest niemożliwe, gdyż źle znoszą niskie temperatury. Zimowanie bulwy wygląda w tym przypadku podobnie jak innych odmian begonii bulwiastej. Należy pozbyć się łodygi i liści z wykopanej w październiku bulwy, a następnie przenieść ją do drewnianej skrzynki i przysypać torfem oraz piaskiem. Po wniesieniu do środka (na przykład do garażu) nie trzeba w żaden sposób pielęgnować bulwy w czasie zimy. Warto tylko zwracać uwagę na temperaturę. Pomieszczenie, w którym odbywa się zimowanie, powinno być ogrzewane, jednak nie może być zbyt ciepło. Optymalna temperatura to 5-10 stopni Celsjusza.

  • Begonia dragon – zimowanie

Begonia dragon (znana też jako begonia smocza) lepiej się rozrasta w kolejnym roku i jeszcze ładniej kwitnie, jeśli tylko zostanie odpowiednio przechowana. Bulwy należy wykopać i skrócić pędy do około 2 cm jeszcze przed nadejściem minusowych temperatur.

Zimowanie begonii dragon można przeprowadzić na 2 sposoby. Umieszcza się ją w dużej donicy i przenosi do pomieszczenia o temperaturze około 10-14 stopni Celsjusza, ograniczając do minimum jej podlewanie. Pomieszczenie powinno być stosunkowo widne. Druga metoda zakłada przeniesienie bulwy do ciemnego pomieszczenia o temperaturze 5-10 stopni Celsjusza. Powinna leżeć w skrzynce z suchym torfem, wymieszanym z piaskiem.

Przeczytaj również: Zabezpieczanie piwonii przed zimą. Jak przycinać piwonie jesienią?

Zimę przetrwają bez problemu. Na wiosnę odwdzięczą się pięknymi kwiatami na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.