Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Zabezpieczanie piwonii przed zimą. Jak przycinać piwonie jesienią?

Piwonie urzekają nas swoimi pięknymi i pachnącymi kwiatami. By jednak wiosną zakwitły, należy odpowiednio zadbać o nie jesienią i zabezpieczyć przed przymrozkami. Sprawdźcie, na czym polega jesienna pielęgnacja piwonii i co zrobić, by rośliny przetrwały bez szwanku zimę w ogrodzie.

Zabezpieczanie piwonii przed zimą. Jak przycinać piwonie jesienią?
Czego potrzebuje piwonia, by przetrwać zimę? Sprawdźcie! Fot. 123RF.com/Canva Pro

Spis treści:

Piwonie — charakterystyka

Piwonia (Paeonia) to roślina należąca do rodziny piwoniowatych. Istnieje ok. 40 gatunków tej rośliny, z czego większość to byliny (mogą nawet dożyć wieku 50 lat), a tylko osiem to piwonie drzewiaste. Piwonie pochodzą z kontynentu euroazjatyckiego, a w Chinach i Japonii, gdzie uprawiano je od blisko 2000 lat, uchodzą za symbol szczęścia i dostatku.

Piwonie to jedne z najpiękniejszych wiosenno-letnich kwiatów. Zakwitają na przełomie maja i czerwca, ozdabiając ogrody przepięknymi okazałymi kwiatami o niezwykłym zapachu. W zależności od odmiany kwiaty piwonii mogą mieć barwę białą, różową lub purpurową.

W polskich ogrodach najchętniej uprawiana jest piwonia chińska. Równie popularne są piwonia lekarska, piwonia drzewiasta.

Przeczytaj również: Błędy w uprawie piwonii. To dlatego nie kwitnie

Piwonie — uprawa

Uprawa piwonii nie jest skomplikowana, a rośliny te przez wielu ogrodników nazywane są jako "bezproblemowe". Przedstawiamy podstawowe wymagania piwonii oraz wyjaśniamy, jak uprawiać te piękne kwiaty, by obficie kwitły i zdrowo rosły w ogrodzie.

  • Sadzenie

Piwonie zakupione w sklepach ogrodniczych w formie gotowych sadzonek w doniczce z ziemią możemy sadzić przez cały okres wegetacyjny, jednak najlepiej robić to wiosną. Rośliny będą miały czas, by się ukorzenić i przygotować do zimy. Dokładnie przemyślmy, gdzie chcemy je umieścić, ponieważ nie lubią one przesadzania (później przez 2-3 lata piwonie nie kwitną). Jeśli zdarzy się nam przesadzić piwonię, to nie sadźmy jej w miejscu po starej roślinie. Byliny mają to do siebie, że pobierają z gleby bardzo specyficzne pierwiastki, które trudno jest uzupełnić. Sadzenie krzewów w miejsce po innych może powodować rozwój różnych chorób.

W szkółkach ogrodniczych możemy kupić również karpy piwonii, czyli korzenie. W takiej formie sadzimy je do gruntu późnym latem lub wczesną jesienią. 

  • Stanowisko

Miejsce, które wybierzemy dla naszej piwonii powinno być delikatnie zacienione i osłonięte od wiatru, najlepiej przy wschodniej lub zachodniej ścianie domu. Ważne jest, by promienie słoneczne padały na roślinę przez co najmniej 6 godzin dziennie. Lepiej nie sadzić piwonii w pobliżu dużego drzewa, które rzucałoby cień na roślinę i pobierało z gleby wiele składników odżywczych.

Aby zasilić kwitnienie piwonii, wiosną i jesienią warto je nawozić. Fot. 123RF.com

  • Podłoże

Ziemia do uprawy piwonii powinna być żyzna i półprzepuszczalna o pH średnio kwaśnym (ok. 5- 6), chociaż na bardziej zasadowych podłożach również da sobie radę. W przypadku gleb gliniastych należy zapewnić piwonii dodatkowy drenaż, ponieważ posadzona na glebach ciężkich i podmokłych może zachorować.

  • Podlewanie

Zarówno nadmierna wilgotność ziemi, jak i jej przesuszenie może szkodzić roślinie. Podczas okresów suchych i gorących pamiętać trzeba o regularnym podlewaniu. Bardzo ważne jest, by podczas nawadniania roślin, nie polewać ich liści — to jedna z częstych przyczyn występowania szarej pleśni.

  • Nawożenie

Wiosną piwonie dokarmiamy nawozami mineralnymi o dużej zawartości fosforu. Na zimę w ramach zabezpieczenia przed mrozem warto podsypać okazy suchym obornikiem.

Jak zabezpieczyć piwonie jesienią?

Co ciekawe, piwonie są geofitami, co oznacza, że nadziemna część roślin zamiera na zimę, aby wiosną odrodzić się z bulwy znajdującej się pod ziemią. Z racji tego, że piwonie zimują w gruncie, warto jesienią odpowiednio o nie zadbać, by ochronić je przed niskimi temperaturami.

Jak zabezpieczyć piwonie na zimę? Oto najważniejsze wskazówki krok po kroku:

  • Podlewanie — jesienią, jeszcze przed nadejściem pierwszych mrozów warto podlewać piwonię raz w tygodniu. Pozwoli jej to zgromadzić wilgoć i poradzić sobie z brakiem wody w tym okresie, w którym ziemia będzie zamarznięta. Wraz z nadejściem pierwszych przymrozków należy zaprzestać podlewania.

  • Nawożenie — jesienne nawożenie piwonii należy wykonać we wrześniu lub w październiku. Najlepiej w tym celu sprawdzi się obornik w formie granulatu lub kompost.

  • Przycinanie — wiele osób zadaje sobie pytanie, jak przycinać piwonie jesienią? Otóż pędy i liście piwonii warto przyciąć, gdy zaczną żółknięć i zamierać. Jeśli zapomnieliśmy o tym zabiegu pod koniec lata lub na początku jesieni, koniecznie wykonajmy go po pierwszych przymrozkach. Zapobiegnie to rozprzestrzenianiu się chorób grzybowych z porażonych części rośliny.

  • Ściółkowanie jesienią warto obsypać piwonię warstwą kory, ziemi lub suchego obornika. Zapobiegnie to utracie wilgoci i zabezpieczy bulwy przed niskimi temperaturami.

  • Kopczykowanie — jednym ze sposobów zabezpieczenia piwonii przed zimą jest okrycie ich np. gałązkami iglastymi, workami jutowymi czy włókniną. Ten zabieg polecany jest zwłaszcza dla młodych sadzonek.

Jeśli zabezpieczysz w ten sposób swoją piwonię, możesz być pewien, że wiosną odrodzi się w pełnej krasie.

Przeczytaj również: Jak przygotować azalie do zimy? Wykonaj te zabiegi, a ochronisz je przed przymrozkami

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.