Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Piwonia lekarska – roślina nie tylko piękna, ale i bardzo zdrowa. Jak ją uprawiać i na co pomaga?

Piwonia lekarska to popularna bylina o okazałych kwiatach. Sprawdź,  dlaczego warto mieć ją w swoim ogrodzie i jakie warunki należy jej zapewnić, by pięknie rosła i obficie kwitła.

Piwonia lekarska – roślina nie tylko piękna, ale i bardzo zdrowa. Jak ją uprawiać i na co pomaga?
Piwonia lekarska posiada wiele zalet. Fot. 123RF/PICSEL

Spis treści:

Piwonia lekarska — charakterystyka

Piwonie lekarskie (Paeonia officinalis) są popularnie występującym na terenie Polski krzewem ozdobnym. Naturalnym miejscem występowania piwonii lekarskiej jest Europa Południowa, w tym także południowa część Alp oraz Azja Mniejsza. Roślina jest powszechnie ceniona za piękne, pachnące kwiaty. Piwonia lekarska cechuje się wzniesionym pokrojem, a jej okres kwitnienia piwonii przypada na późną wiosnę. Ze względu na wysoką wytrzymałość kwiatu ciętego, piwonie często pozyskiwane są do wazonów i bukietów. Pełne lub półpełne kwiaty piwonii pojawiają się na szczytach pędów, a paleta ich barw obejmuje wszelkie odcienie bieli, różu oraz czerwieni.  

Popularność piwonii nie wynika jedynie z jej urody, lecz również z jej prozdrowotnych właściwości. Medycyna alternatywna wykorzystuje odwary z korzeni lub napary z kwiatów w celu leczenia wielu dolegliwości.  

Co ciekawe, piwonie są geofitami, co oznacza, że nadziemna część roślin zamiera na zimę, aby wiosną odrodzić się z bulwy znajdującej się pod ziemią. Piwonia lekarska jest długowieczną byliną i może osiągnąć wiek nawet stu lat.  

Przeczytaj również: Piwonia drzewiasta – wyjątkowa odmiana o ogromnych kwiatach. Jak ją uprawiać?

Piwonia lekarska — uprawa

Piwonia lekarska jest rośliną łatwą w uprawie, mrozoodporną, która nie ma zbyt wysokich wymagań. Poniżej przedstawiamy, jakie optymalne warunki należy jej zapewnić w ogrodzie, aby prawidłowo się rozwijała i obficie kwitła.

  • Stanowisko

Najlepszym stanowiskiem dla piwonii lekarskiej jest miejsce słoneczne lub lekki półcień. Warto również posadzić roślinę w miejscu osłoniętym od wiatru.

  • Podłoże

Najlepszą ziemią pod uprawę piwonii lekarskiej będzie mieszanka piaszczysto-gliniasta. Ważne, by ziemia, w której sadzimy roślinę była żyzna, przepuszczalna, średnio wilgotna, o pH od lekko kwaśnego do lekko zasadowego.

  • Podlewanie

Piwonia lekarska potrzebuje optymalnego poziomu wilgotności, więc należy ją regularnie podlewać. Jest to istotne zwłaszcza w okresach suszy.

  • Nawożenie

Istotnym czynnikiem jest również nawożenie piwonii nawozami wieloskładnikowymi, jednak ze znikomymi ilościami azotu. Zbyt duża ilość tego pierwiastka powoduje, że roślina ma gęste liście i mniejsze kwiaty. Piwonia lekarska szybko rośnie, dlatego potrzebuje częstego nawożenia. Do jej zasilenia można także zastosować obornik lub kompost.

  • Sadzenie

Piwonię najlepiej posadzić wiosną — na przełomie marca i kwietnia lub jesienią w sierpniu lub wrześniu. Rośliny nie powinny być sadzone późną jesienią. Wtedy istnieje ryzyko, że nie zdążą się one odpowiednio ukorzenić i pierwsze przymrozki mogą im zaszkodzić.

Piwonię sadzimy w uprzednio wykopanym dołu o głębokości około 50 cm. Na dnie warto umieścić warstwę drenażu, która uchroni roślinę przed zaleganiem korzeni w wodzie. Do dołka można również wsypać obornik lub kompost. Umieszczoną w dole sadzonkę delikatnie obsypujemy ziemią. Wierzch ziemi możemy obsypać warstwą ściółki, która zapobiegnie odparowywaniu wody z podłoża i wyrastaniu chwastów.

  • Zimowanie

Piwonia lekarska jest całkowicie mrozoodporna. Jednak młode rośliny, zwłaszcza w pierwszym roku po posadzeniu, warto okryć iglastymi gałązkami, na przykład świerkowymi. Zabieg ten pozwoli roślinie spokojnie przezimować i ponownie rozwinąć się wiosną. 

  • Rozmnażanie

Rozmnażanie piwonii lekarskiej najczęściej odbywa się poprzez podział starszych kęp rośliny.

  • Choroby i szkodniki

Piwonia lekarska sporadycznie bywa atakowana przez szkodniki oraz choroby grzybowe. Wówczas warto zastosować opryski przeciw insektom  i przeciwgrzybiczne.

Przeczytaj również: Czym nawozić piwonię i jak ją pielęgnować, by wydała mnóstwo kwiatów?

Piwonia lekarska — zastosowanie w ogrodzie

Piwonia lekarska jest lubianą byliną ozdobną, dlatego często sadzona jest w przydomowych ogrodach i ogródkach działkowych. Uprawiana jest głównie dla pozyskiwania przepięknych kwiatów, które bardzo długo utrzymują się w wazonie. Po piwonie często sięgają także pracownie florystyczne ze względu na ich atrakcyjność i trwałość. Często wykorzystywane są w bukietach i kompozycjach kwiatowych.

Piwonia lekarska ma wiele właściwości leczniczych. Fot. 123RF/PICSEL

Piwonia lekarska — właściwości lecznicze

Piwonia lekarska jest cennym surowcem zielarskim wykorzystywanym w branży farmaceutycznej i kosmetycznej. Co ważne, działanie lecznicze ma zarówno odwar z korzeni, jak i napar z kwiatów.

Właściwości lecznicze piwonii lekarskiej stosowane są przy łagodzeniu wielu schorzeń. Przykładowo, herbata z płatków piwonii lekarskiej polecana jest kobietom borykającym się z nieregularnym cyklem miesiączkowym, a także na bóle reumatologiczne i migreny.  

Ponadto piwonia lekarska ma działanie rozkurczowe, przeciwalergiczne i przeciwbólowe. Stosuje się ją w leczeniu zaburzeń układu pokarmowego oraz niestrawności. Herbaty i napary z piwonii wspomagają  również leczenie chorób układu moczowego, w tym kamicę nerkową.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.