Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Thunbergia to roślina warta uwagi! Jak ją pielęgnować?

Thunbergia to szybko rozwijająca się roślina jednoroczna, która w Polsce najczęściej uprawiana jest w postaci thunbergii oskrzydlonej w różnych odmianach. Jej intensywnie kolorowe kwiaty i silnie rozrastające się pędy to gwarancja efektownej dekoracyjności w stosunkowo krótkim czasie.

Thunbergia to roślina warta uwagi! Jak ją pielęgnować?
Thunbergia oskrzydlona ma cienkie, wiotkie pędy i rośnie na podporach. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Charakterystyka thunbergii

Thunbergia to roślina z rodziny akantowatych (łac. Acanthaceae). W warunkach naturalnych można ją spotkać na Madagaskarze oraz w Azji i Afryce. W ciepłym klimacie rośnie jako roślina wieloletnia, natomiast w Polsce, ze względu na brak mrozoodporności, jest uprawiana jako intensywnie rosnące pnącze jednoroczne. W uprawie spotyka się najczęściej thunbergię oskrzydloną ze względu na jej walory estetyczne i łatwość uprawy.

Thunbergia ma cienkie, wiotkie, szybkorosnące pędy. Do prawidłowego wzrostu wymaga podpór, które pozwolą jej osiągnąć wysokość do 3 m. Liście mają sercowaty kształt i są dosyć duże. Wyrastają na charakterystycznych ogonkach o długości około 7 cm, na których pojawiają się skrzydełka z mniejszych liści. To właśnie stąd roślina otrzymała swoją osławioną nazwę.

Kwiaty thunbergii mają trąbkowaty kształt i wyrastają w kątach liści. Mają intensywny, pomarańczowy, żółty lub kremowy kolor płatków i ciemny, praktycznie czarny środek. Kwitnienie thunbergii rozpoczyna się latem, aby utrzymać się aż do pierwszych mrozów.

Jakie są najciekawsze odmiany thunbergii?

W rodzinie akantowatych znajduje się około 90 gatunków roślin i jeszcze więcej interesujących odmian. Różnią się między sobą wyglądem, jednak w niewielkim stopniu. Główną różnicą jest kolor płatków, które nawet w obrębie jednej rośliny mogą mieć różną barwę.

Thunbergia oskrzydlona spotykana jest w odmianach:

  • Lemon Star o jasnożółtym zabarwieniu kwiatów,
  • Alba o śnieżnobiałych kwiatach z czarnym środkiem,
  • Arizona Dard Red o ciemnoczerwonych płatkach z jeszcze ciemniejszym środkiem,
  • Spanish Eyes o płatkach w pastelowym, pomarańczowo-różowym odcieniu.

Interesującym pomysłem jest posadzenie kilku odmian w jednym miejscu, aby uzyskać piękną, kolorystyczną mieszankę z podobnymi liśćmi i pokrojem.

Thunbergia Ze względu na silny wzrost i efektowne kwiaty thunbergia zaliczana jest do bardzo dekoracyjnych roślin. Fot. 123RF/PICSEL

Jakie są wymagania uprawowe thunbergii?

Thunbergia oskrzydlona ma cienkie, wiotkie pędy i rośnie na podporach, dlatego powinna mieć zapewnione miejsce osłonięte od wiatru i przeciągów. Dobrze, aby stanowisko miało dostęp do dużej ilości światła. Dzięki temu wybarwienie kwiatów i ich ilość będą zdecydowanie większe.

Podłoże pod uprawę tego pnącza powinno być przepuszczalne i żyzne. Może ono źle rosnąć na ciężkiej, zbyt wilgotnej glebie, dlatego warto pamiętać o kontrolowaniu wilgotności i o nieprzelewaniu bryły korzeniowej.

Jak rozmnażać thunbergię?

Thunbergia doskonale rośnie z nasion, dlatego nie jest praktykowane rozmnażanie jej poprzez sadzonkowanie. Nasiona thunbergii wysiewa się do pojemników w marcu. Warto umieszczać w jednej doniczce maksymalnie trzy ziarenka, aby potem nie było problemu z ich pikowaniem. Pojemniki z nasionami umieść w ciepłym, słonecznym miejscu i pilnuj, by podłoże było stale lekko wilgotne. Kiedy siewki wykształcą trzy liście właściwe, przesadź rośliny do większych doniczek.

Gdy roślina wypuści kilka par liści, zacznij uszczykiwać wierzchołki, dzięki czemu otrzymasz rozkrzewione okazy, które szybciej staną się gęstymi, atrakcyjnymi pnączami. Młode rośliny możesz wysadzać na miejsce stałe dopiero gdy minie ryzyko przymrozków. Pamiętaj też, że musisz je wcześniej zahartować. Rób to poprzez wystawianie rośliny na zewnątrz na kilka godzin dziennie. Zacznij od 1 h i wydłużaj ten czas każdego dnia, aż w końcu pozostawisz roślinę w pojemniku na tarasie, balkonie, czy też przesadzisz do gruntu.

Jak pielęgnować thunbergię?

Thunbergia wymaga szczególnej pielęgnacji podczas tworzenia rozsady. Jeżeli wtedy zapewnisz jej właściwe warunki rozwojowe, rośliny powinny wykształcić odpowiednią ilość zdrowych liści i pędów. Jeżeli siewki będą miały słaby dostęp do światła, zbyt mało wody oraz mało składników odżywczych, szybko zaczną zamierać, a rozsada może się nie udać.

Oprócz regularnego, kontrolowanego podlewania, w przypadku thunbergii musisz pamiętać o regularnym nawożeniu preparatem do roślin kwitnących lub nawozem uniwersalnym w formie płynnej. Wykonuj tę czynność w miesiącach wiosennych i letnich co około 2 tygodnie.

Czy thunbergia może przezimować?

Thunbergia w warunkach naturalnych jest rośliną wieloletnią, jednak niemrozoodporną. Jeżeli ci zależy, możesz spróbować ją przezimować, jednak w tym celu warto, aby był to okaz hodowany w doniczce na tarasie lub balkonie. W celu przetrzymania rośliny na kolejny sezon przestaw ją do pomieszczenia z temperaturą w granicach 10˚C w momencie, kiedy na zewnątrz zwiększy się ryzyko spadku temperatury.

Pomieszczenie, gdzie thunbergia będzie zimować, musi mieć dostęp do rozproszonego światła. W razie potrzeby przytnij roślinę i zapewnij jej lekko wilgotne podłoże.

W kolejnym sezonie wykonaj cięcie odmładzające. Dzięki niemu rozkrzewisz pnącze i sprawisz, że będzie gęstsze. Być może roślina nie będzie w stanie wypuścić nowych pędów ze względu na panujące w Polsce warunki, jednak z pewną dozą ostrożności i szczęścia może ci się to udać.

Dla pewności zacznij w marcu wysiewać nowe okazy do inspektów, aby nie zostać bez roślin w momencie, gdy nastanie czas sadzenia ich w miejscu docelowym.

thumberigia Thunbergia w warunkach naturalnych jest rośliną wieloletnią, jednak niemrozoodporną. Fot. 123RF/PICSEL

Choroby i szkodniki atakujące thunbergię

Thunbergia jest podatna na ataki niektórych popularnych szkodników i chorób, które przede wszystkim wynikają ze złych warunków uprawowych.

Szkodniki atakujące roślinę to zwykle przędziorki. Ich bytowanie objawia się charakterystycznymi pajęczynkami w kątach liści i drobnymi, jasnymi plamami na blaszkach liściowych. Plamy te z czasem łączą się w całość i powodują zamieranie całych liści, a następnie pędów i roślin. Przędziorki pojawiają się, gdy wilgotność powietrza spada i zaczyna być zbyt sucho. Na te szkodniki dobry jest profilaktyczny oprysk domowym preparatem z czosnku.

Niestety w takiej sytuacji nie można uciec się do zwiększania wilgotności otoczenia poprzez zraszanie. Wykonując tę czynność, zwiększasz ryzyko wystąpienia chorób grzybowych, na które roślina jest wyjątkowo podatna. W razie zauważenia objawów choroby grzybowej pozbądź się porażonych części rośliny, lub też całego okazu, jeśli została zaatakowana większa jej część. Inne, jeszcze zdrowe okazy możesz opryskać fungicydem dostępnym w sklepie i polecanym na thunbergię.

Gdzie najlepiej sadzić thunbergię?

Ze względu na silny wzrost i efektowne kwiaty thunbergia zaliczana jest do bardzo dekoracyjnych roślin. Jej wiotkie pędy wspinają się po podporach, jednocześnie owijając się wokół nich. Dzięki temu roślina tworzy zwartą, zieloną ścianę, która staje się doskonałą ozdobą tarasów, ażurowych ścian, czy też drewnianych elementów architektury ogrodowej, obok których rosną. Jeżeli posadzisz thunbergię obok muru, czy też na skarpie, stworzy efektowny dywan kwiatów, który będzie się szybko płożył, zajmując dosyć duży obszar.

Thunbergia to zdecydowanie roślina warta uwagi, która w dobrych warunkach nie wymaga zbyt wiele uwagi. Zastosuj się do powyżej opisanych uwag i ciesz się kwitnącą ścianą przez cały ciepły sezon.

Przeczytaj: 

Klon: Co trzeba o nim wiedzieć

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.