Porady ogrodnicze

Domowy nawóz do sadzonek pelargonii. Zacznij podlewać od kwietnia, kwiatów będzie zatrzęsienie

Nadeszła wiosna, a to oznacza, że pora pomyśleć o nawożeniu sadzonek pelargonii. Rośliny te mają duże wymagania pokarmowe – dla zdrowego wzrostu i obfitego kwitnienia potrzebują odpowiednich składników odżywczych. W tym celu doskonale się sprawdzi domowy nawóz, do którego potrzebować będziemy jednego składnika. Dzięki niemu sadzonki pelargonii dostaną zastrzyk energii na dalszy wzrost i obfite kwitnienie.        

Domowy nawóz do sadzonek pelargonii. Zacznij podlewać od kwietnia, kwiatów będzie zatrzęsienie
Zrób prosty nawóz do sadzonek pelargonii, a w sezonie kwiatów będzie tyle, że zaniemówisz z wrażenia. Fot. Ewa Leśniewska/Deccoria.pl

Spis treści:

Od kiedy nawozić sadzonki pelargonii?

Pelargonie zyskały miano królowych balkonu. Nie ma w tym nic dziwnego – występują w wielu odmianach, które różnią się wielkością, kształtem oraz kolorem kwiatów, dzięki czemu każdy z pewnością znajdzie odpowiednią roślinę dla siebie. Wiele osób traktuje pelargonie jako rośliny jednoroczne, a to duży błąd. Odpowiednio przechowane będą cieszyć oko w kolejnym sezonie. Kto przezimował pelargonie, wczesną wiosną może pobrać ich sadzonki i w ten sposób je rozmnożyć. Pozwoli to pozyskać jeszcze więcej roślin, które w sezonie zdobią nasze balkony, tarasy czy ogrody.    

Pelargonie nie są trudne w uprawie, jednak by obficie kwitły, należy zadbać o ich dokarmianie. Są to rośliny dość żarłoczne, gdyż mają duże wymagania pokarmowe. Od kiedy nawozić sadzonki pelargonii? Jeśli były rozmnażane z roślin matecznych przechowanych przez zimę, pierwsze dokarmianie można przeprowadzić po 5-6 tygodniach od ukorzenienia (zazwyczaj w okolicach kwietnia). Ponadto sadzonki pelargonii można kupić w sklepach ogrodniczych, a nawet w supermarketach. Należy je wówczas przesadzić do docelowych, większych doniczek, a po 1-2 tygodniach zacząć nawożenie. Z kolei własnoręcznie wyhodowane sadzonki pelargonii z nasion można zasilać już od marca czy kwietnia.  

nawóz z ziemniaków do pelargonii Sadzonki pelargonii można nawozić już od marca czy kwietnia. Fot.Maksims Grigorjevs/CanvaPro

Nawóz z ziemniaków do pelargonii – przepis i zastosowanie  

Sposób nawożenia pelargonii ma ogromny wpływ na prawidłowy wzrost i ich kwitnienie. Mimo to należy jednak pamiętać, aby nie przesadzać z dawkami nawozów. W przeciwnym wypadku rośliny będą osłabione i staną się bardziej podatne na choroby i szkodniki. Zamiast sięgać po drogie preparaty ze sklepu, zdecydowanie lepiej jest przygotować nawóz do pelargonii w warunkach domowych. Jest ekologiczny, bezpieczny dla roślin (naturalnymi preparatami ciężko przenawozić), a przy tym kosztuje grosze. Dla przygotowania domowej odżywki do sadzonek pelargonii będziemy potrzebować… ziemniaka. Okazuje się, że jest on cenną skarbnicą składników odżywczych, takich jak azot, potas i fosfor, które wpływają na prawidłowy wzrost oraz kwitnienie tych roślin.

Aby przygotować nawóz do sadzonek pelargonii, wrzuć jednego ziemniaka do blendera, zalej litrem wody i dokładnie zblenduj, aż do powstania gładkiej masy. Na koniec wystarczy tylko przecedzić mieszankę przez sitko i gotowe. Powstałym płynem podlej sadzonki pelargonii, z kolei gęsty miąższ można wymieszać z podłożem podczas przesadzania. Nawóz z ziemniaków stosuj raz w miesiącu – taki preparat zapewni roślinom intensywny wzrost i wspomoże rozwój korzeni. Zacznij podlewać sadzonki pelargonii od kwietnia, a w sezonie kwiatów będzie tyle, że zaniemówisz z wrażenia.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Jak rozmnożyć przezimowaną pelargonię? Pobieranie i ukorzenianie sadzonek pelargonii

Bratki będą kwitły przez całą wiosnę i lato. Zahartuj i podlewaj naturalnym nawozem

Wiosenna odżywka do lawendy. Nic lepiej nie pobudzi jej do kwitnienia

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.