Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak sadzić śliwę w ogrodzie - jesień to najlepszy czas. Czy śliwa wyrośnie z pestki?

Śliwa to piękne drzewo, na którego owoce czekamy całe lato. Warto ją mieć w swoim ogrodzie. Posadzenie śliwy jest banalnie proste, a korzyści z jej posiadania niezliczone. Jeśli jesteśmy w nastroju na eksperymenty, możemy spróbować wyhodować drzewo nawet z pestki. Sprawdź, w jaki sposób to zrobić.

Jak sadzić śliwę w ogrodzie - jesień to najlepszy czas. Czy śliwa wyrośnie z pestki?
Sadzenie śliwy krok po kroku. Czy można wyhodować ja z pestki? Fot.123RF.com

Spis treści:

Śliwa w ogrodzie może stanowić nie lada uciechę. Sprawdź, w jaki sposób ją posadzić, aby szybko przyniosła piękne plony. 

Kiedy najlepiej sadzić śliwę?

Śliwę można posadzić w dwóch terminach. Najkorzystniejszym z nich, szczególnie dla odmian, które są odporne na mrozy, jest okres od października do pierwszych przymrozków. Mamy czas na posadzenie sadzonki do momentu, aż zamarznie gleba. Ten termin daje szanse roślinie na wstępne ukorzenienie się przed nadejściem zimy, a także szybki wzrost wraz z nadejściem wiosny. Dodatkową zaletą jest fakt, że nie będziemy musieli przechowywać drzewek przez całą zimę.

Drugi termin, wiosenny przypada wraz z końcem zimy. Musimy jednak się śpieszyć, aby posadzić śliwę, jeszcze przed początkiem okresu wegetacyjnego. Śliwa powinna się przyjąć. Minusem tego terminu jest jednak jej opóźniony wzrost i rozwój drzewek.

Jak sadzić śliwę w ogrodzie? Poradnik krok po kroku

Śliwa ma rozległy, ale płytki system korzeniowy, dlatego warto dać jej przestrzeń w naszym ogródku. Drzewa powinniśmy sadzić w odstępie 3-5 m. Na wybranym przez nas stanowisku wykopujemy dołek o średnicy 40 cm. Następnie przygotowujemy drzewko. Korzenie lekko skracamy sekatorem i pozbywamy się uszkodzonych sztuk.

Następnie umieszczamy w dołku drzewko do poziomu, na jakim drzewko rosło w szkółce. Można go poznać po lekkim zaciemnieniu na korze. Następnie przysypujemy drzewko ziemią i dokładnie udeptujemy. Możemy również stworzyć lekkie zagłębienie, dzięki któremu ułatwimy sobie podlewanie drzewka. Śliwę warto przywiązać do podpory lub palika. Ostatnim etapem sadzenia jest dokładne podlanie sadzonki.   

Przeczytaj również: Nie wyrzucaj pestek z wiśni. Wykorzystasz je nie tylko w domu, ale i w ogrodzie

Czy śliwa wyrośnie z pestki? Jak ją posadzić?

Jeśli pragniemy mieć śliwę w ogrodzie, wcale nie musimy kupować sadzonki w sklepie ogrodniczym. Śliwę w prosty sposób można wyhodować z pestki, która pozostała nam po zjedzeniu owocu.

Jedynym minusem tej metody sadzenia śliwy jest to, że roślina może być mniej odporna na mrozy, choroby oraz ataki szkodników. Co więcej, owoce z drzewka wyhodowanego z pestki mogą być małe i niesmaczne. Pomimo tego warto chociaż raz spróbować wyhodować śliwę w ten sposób. Eksperyment może okazać się sukcesem, który przyniesie nam mnóstwo radości.

sadzenie śliwki  Drzewka śliwki powinniśmy sadzić w odstępie 3-5 m. Fot.123RF.com

Do posadzenia śliwy z pestki, będziemy potrzebować dojrzałych owoców. Wydobywamy z nich pestki, myjemy je i suszymy. Przechowujemy je w suchym i ciemnym miejscu do kolejnej jesieni.

Pestka śliwki musi przejść kilkutygodniowy proces stratyfikacji, zanim wykiełkuje. Dlatego wysuszone pestki warto sadzić w październiku na głębokości, która odpowiada ich trzykrotnej wysokości. Dzięki niskim zimowym temperaturom pestki przejdą stratyfikację w naturalny sposób, a wiosną zaczną kiełkować.

Nasiona można również poddać temu procesowi w domu. Pestki umieszczamy w skrzynce z mieszanką  wilgotnego torfu i piasku w proporcjach 3:1. Tak przygotowane ustawiamy w piwnicy lub w garażu. Nasiona powinny chłodzić się przez 120-180 dni. Kiedy pestki zaczną pękać i wykształcać pierwsze kiełki, możemy zacząć przesadzać je do osobnych skrzynek lub donic.

Przeczytaj również: Jak wyhodować awokado z pestki? Co zrobić, żeby awokado owocowało?

Co sadzić obok? Najlepsze towarzystwo dla śliwy

Śliwę warto ściółkować. Przez płytki system korzeniowy może mieć tendencję do wysychania oraz przemarzania. Dodatkowa warstwa ściółki powinna zlikwidować to ryzyko. Dodatkowo pomoże w ochronie gleby przed chwastami.

Jeśli zależy nam na ochronie drzewa przed szkodnikami, możemy zainwestować w odpowiednie rośliny, które będą je odstraszać. Pod śliwą może rosnąć czerwona naparstnica, nasturcja, nagietek, złocień maruna, a także czosnek, cebula i chrzan. Rośliny te odstraszą szkodniki, takie ślimaki, mszyce, a nawet karczowniki.

Jeśli chcemy wzbogacić glebę w składniki odżywcze, możemy posadzić pod śliwą sałatę, koniczynę, facelię oraz łobodę. Są one nawozem zielonym, który korzystnie wpłynie na rozwój i wzrost drzewka.

W pobliżu śliwy na pewno nie powinny znajdować się ziemniaki. Warto zrezygnować również z zawilców, przylaszczki pospolitej oraz rannika zimowego. To rośliny, które przenoszą choroby grzybowe, atakujące śliwy.

Na śliwę niekorzystnie mogą również wpływać jabłoń, grusza, wiśni oraz krzewy porzeczek i malin. Spośród drzew złe towarzystwo stanowią leszczyny, brzozy oraz jodły.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Wysiewanie aksamitek jesienią. Tylko doświadczony ogrodnik wie, jakie to daje korzyści

Sadzenie chrzanu jesienią. Co zrobić, żeby miał solidny korzeń i za bardzo się nie rozrósł?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.