Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Żółte i suche placki na trawniku. Jak uzupełnić dziury w trawniku? Niezawodne sposoby

Po zimie twój trawnik nie prezentuje się najlepiej? Widoczne są na nim dziury i puste placki pozbawione trawy? Sprawdź, co zrobić, żeby trawnik był gęsty i zielony, a łyse placki odeszły w niepamięć.

Żółte i suche placki na trawniku. Jak uzupełnić dziury w trawniku? Niezawodne sposoby
Wyjaśniamy, jak pozbyć się plam i łysych placków na trawniku.Fot. 123RF.com/Canva Pro

Spis treści:

Skąd się biorą żółte plamy na trawniku?

Przyczyną żółtych lub szarych plam na trawniku, które pojawiają się zwykle po zimie, są najczęściej choroby grzybowe lub ingerencja szkodników. Gdy zimą na trawniku przez długi czas zalega wolno topniejący śnieg, a trawa pod warstwą śniegu nie ma przewiewu, to może to przyczynić się do powstawania tzw. pleśni śniegowej. Jest to choroba grzybowa objawiająca się białą, watowatą pleśnią, która pokrywa źdźbła trawy. Porażona w ten sposób trawa szybko zamiera, a w jej miejscu powstają puste i charakterystyczne placki.

Kolejnym powodem pojawiania się na trawniku łysych placków mogą być grasujące pod powierzchnią ziemi szkodniki np. pędraki czy opuchlaki, które żywiąc się korzeniami roślin, mogą doprowadzić do wyniszczenia trawy. Za dziury pojawiające się na trawniku są odpowiedzialne również nornice. Drążą one podziemne korytarze i również żywią się korzeniami roślin, a w miejscach, gdzie znajdują się wejścia do ich tuneli, widoczne są żółte placki pozbawione trawy i kilkucentymetrowe otwory.

Zdarza się również, że dziury na trawniku powstają wskutek wyeliminowania mchu czy innych chwastów przy użyciu środków chemicznych. Wtedy miejsca, które porastały wcześniej chwasty, zamieniają się w puste placki.

Przeczytaj również: Nornice niszczą ogród? Wsyp do dziur, które zrobiły, szybko się wyniosą

Wyjaśniamy, jak odstraszyć nornice z ogrodu. Fot. 123RF.com

Jak uzupełnić dziury w trawniku? Niezawodne sposoby

Na szczęście puste placki w trawniku można odbudować i to niezależnie od tego, czy powstały w wyniku chorób grzybowych, czy ingerencji szkodników. Istnieje kilka sposobów uzupełnienia ubytków w trawniku. Oto najskuteczniejsze:

Dosianie trawy — jeśli na naszym trawniku dziury nie są aż tak liczne, możemy wypełnić je świeżą ziemią i dosiać na nich trawę. Cienką warstwę ziemi należy wysypać wszędzie tam, gdzie zaobserwujemy puste placki pozbawione trawy. Następnie siejemy w tych miejscach ziarna trawy, a na koniec podlewamy obficie wodą. Na świeżej ziemi trawa będzie miała większą szansę wzejść i ładnie się rozkrzewić niż na suchym i ubitym podłożu.

Świeżą ziemią możemy zasypać również dziury wykopane przez nornice. Posiana na nich trawa wkrótce wykiełkuje, a trawnik odzyska zdrowy i piękny wygląd. Gdy na naszym trawniku pojawiły się kopce wykopane przez krety, należy ziemię rozgarnąć dokładnie na boki, a na pustych plackach również wysiać trawę.

Źródło: Łyse place na trawniku. Jak skutecznie dosiać trawnik? Kanał: K&E GardenPasja. Youtube.com

Aeracja i wertykulacjajeśli puste placki występują na większym obszarze trawnika, a nie tylko pojedynczo, to wskazane jest przeprowadzenie aeracji i wertykulacji. Zabiegi te pozwolą napowietrzyć trawnik oraz sprawią, że trawa zacznie lepiej się ukorzeniać i rosnąć. Chcąc odbudować swój trawnik po zimie, należy pamiętać, że do zabiegów pielęgnacyjnych trzeba włączyć również podlewanie, nawożenie oraz dosiewanie trawy. Kompleksowe zatroszczenie się o stan trawnika pozwoli nam cieszyć się w sezonie letnim gęstą i zieloną trawą.

Przeczytaj również:

Regeneracja trawnika po zimie w kilku prostych krokach

Czy wolno palić ognisko w ogrodzie i na działce? Przeczytaj, zanim rozpalisz

Drzewo tlenowe - szybko rośnie i błyskawicznie pochłania dwutlenek węgla. Uprawa, sadzenie, przycinanie Oxytree

Wyjaśniamy, jak zadbać o trawnik po zimie. Fot. 123RF.com

Agrest chroni wzrok, ale to nie jedyna jego zaleta na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.