Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak przyspieszyć dojrzewanie kompostu? Zastosuj ten sposób, a nawet gałęzie szybko się rozłożą

Jak przyspieszyć dojrzewanie kompostu? Kompostowanie to metoda produkcji nawozu organicznego, pozwalająca uzyskać cenny materiał pod uprawy w sposób praktycznie darmowy i naturalny. Proces jego powstawania jest raczej długotrwały – można go jednak skrócić, jeśli tylko zna się odpowiednie sposoby. Jak przyspieszyć kompostowanie? Oto garść cennych porad.

Jak przyspieszyć dojrzewanie kompostu? Zastosuj ten sposób, a nawet gałęzie szybko się rozłożą
Jak przyspieszyć dojrzewanie kompostu? Można skorzystać z gotowych preparatów, ale jest też wiele metod naturalnych, przyspieszających tworzenie nawozu.Fot.123RF.com

Spis treści:

Co to jest kompostowanie?

Kompostowanie to metoda produkcji kompostu, czyli nawozu organicznego. To naturalny sposób zagospodarowywania odpadów i ich unieszkodliwiania. Są one przetwarzane przez mikroorganizmy do prostych związków, a te z kolei wzbogacają ziemię pod uprawę roślin. Zasilanie gleby takim naturalnym nawozem sprawia, że staje się ona pulchna, przewiewna i pełna cennych składników odżywczych.

Kompost to organiczny materiał, który można wykorzystać do ściółkowania gleby, a także do zasilania wielu roślin ogrodowych. Można nim również wspomagać rośliny doniczkowe. Do kompostownika można wrzucać przeróżne odpady roślinne – gałęzie drzew i krzewów, skoszoną trawę, liście, odpadki warzywne i owocowe, korę drzew, trociny czy resztki jedzenia.

Jak długo trwa kompostowanie?

Przetwarzanie resztek organicznych zwykle zajmuje około 10-12 miesięcy. To dość długi czas, a przy tym warunkiem jest odpowiednie ułożenie pryzmy kompostowej, a także zbilansowanie materiału, który ma zostać rozłożony. Chodzi między innymi o to, aby najniższa warstwa była złożona z największych odpadów (na przykład gałązek).

Ważne jest, by pryzma kompostowa nie była ani zbyt wilgotna, ani też zbyt sucha. Jeśli jest duża, konieczne jest również jej systematyczne przekładanie (przerzucanie). Wiele kwestii wpływa na szybkość kompostowania. Istnieją jednak sposoby na przyspieszenie całego procesu – również te naturalne.

Jak przyspieszyć dojrzewanie kompostu?

Jak przyspieszyć dojrzewanie kompostu? Choć zwykle kompostowanie trwa od 10 do 12 miesięcy, istnieją metody na skrócenie całego procesu. Kompost można uzyskać dzięki nim nawet w 3-4 miesiące. Warto wiedzieć, że kompost samoistnie dojrzewa najszybciej w workach. Procesy rozkładu są bowiem przyspieszone przez ustawicznie podwyższoną temperaturę.

Najszybciej rozłożą się odpady umieszczone w kompostownikach z tworzyw sztucznych, wspomagane przez specjalistyczne preparaty. Jeśli jednak chcemy przyspieszyć rozkład w zwykłym kompostowniku, możemy zastosować między innymi mocznik czy skrobię. Warto też wiedzieć, że im większa różnorodność odpadków i resztek, tym szybciej będą się przetwarzały na kompost. Wyłożenie skrzyni czarną folią ogrodniczą również może przyspieszyć cały proces – podnosi bowiem temperaturę.

Jak przyspieszyć kompostowanie? – naturalne sposoby

Naturalny środek do kompostowania przyspiesza procesy rozkładu, a jednocześnie jest bezpieczny dla środowiska. Do wyboru mamy wiele metod, które usprawnią tworzenie kompostu. Co jest szczególnie warte uwagi?

  • Mocznik: Może być dodawany do tworzącego się kompostu zarówno latem, jak i jesienią. Mocznik podniesie temperaturę wewnątrz pryzmy, co będzie skutkować przyspieszeniem rozkładu. Mocznik jest doskonałym źródłem azotu (46%). Przesypujemy nim poszczególne warstwy, stosując w odpowiednich dawkach, wskazanych na opakowaniu. Najodpowiedniejsza jest dawka 1,5-3,0 kg na m³ masy kompostowej.

  • Skrobia: Skrobia to polisacharyd, który odstrasza różne szkodniki. Połączenie skrobi i mocznika przyczynia się do przyspieszenia procesu kompostowania. Warto wymieszać 2 szklanki skrobi i 2 szklanki mocznika. Co około 2 tygodnie przysypmy kompost 3 łyżkami skrobi wymieszanej z mocznikiem i zalejmy wodą z konewki.

  • Wyciągi ziołowe: Można samodzielnie stworzyć znakomity preparat do kompostowania, wykonując wyciągi ziołowe, którymi będziemy polewać pryzmę kompostową. Najlepszych efektów można się spodziewać, stosując wyciąg z mniszka lekarskiego, wyciąg z krwawnika lub wyciąg z rumianku. Możemy wykorzystać rośliny świeże lub susz. Wywar z rumianku wykonamy, gotując 2 łyżki suszonych kwiatów w 1 litrze wody. Po ostygnięciu i odcedzeniu wywar jest gotowy do zastosowania na kompost. Można go stosować przez całe lato. Z kolei wyciąg z mniszka lekarskiego warto stosować jesienią. Nie trzeba go odcedzać – wylewamy go na pryzmę razem z resztkami roślinnymi.

  • Grzybnia: Kompostowanie odpadów może zostać znacznie przyspieszone, jeśli zastosuje się ekologiczną grzybnię do rozkładu pni i kompostowania. Grzybnia jest szczególnie przydatna, jeśli do kompostu dodaliśmy gałęzie czy zdrewniałe pędy. To grzyb Peniophora gigantea szybko radzi sobie z resztkami roślinnymi.

  • Dżdżownice kompostowe: Można je kupić lub zwabić do kompostownika, przy czym często i tak same znajdują do niego drogę. Jeśli dodamy do tworzącego się kompostu jakieś słodkie składniki (na przykład owoce), będzie to dla nich doskonała zachęta. Do kompostowników zamkniętych dżdżownice musimy dodać samodzielnie. Drążąc tunele, dżdżownice zwiększają utlenienie pryzmy kompostowej, a zjedzone przez nie resztki roślinne są przetwarzane w gotowe agregaty glebowe (zlepki ziarenek gleby, stanowiące jej strukturę). Rosnącą popularnością cieszą się dżdżownice kalifornijskie, jednak zginą one w zimie, jeśli nie przeniesie się ich do cieplejszego pomieszczenia.

Przeczytaj również: Dżdżownica kompostowa. Jak zwabić dżdżownicę kalifornijską do kompostownika?

dżdżownica Dżdżownice kalifornijskie są większe i przetwarzają więcej materii organicznej od naszych rodzimych dżdżownic. Fot.123RF.com

Jak przyspieszyć kompostowanie? – inne sposoby

By przyspieszyć kompostowanie, możemy użyć metod naturalnych, ale możemy także wykorzystać gotowe środki. Łatwo je kupić na przykład w sklepach ogrodniczych.

Co przyspiesza kompostowanie?

  • Startery kompostowe – są to specjalne preparaty, których celem jest przyspieszenie procesu kompostowania. Zwykle zawierają mikroorganizmy lub enzymy, które wspomagają rozkładanie się poszczególnych warstw w kompostowniku. Sprzyjają też powstawaniu próchnicy. Podobne startery kompostowe, nazywane też aktywatorami kompostu, minimalizują też nieprzyjemne zapachy. Warto wiedzieć, że można zaopatrzyć się w gotowy starter kompostowy (w formie płynnej lub stałej), ale można też przygotować go samodzielnie. Fantastycznym starterem będzie bowiem już dojrzały kompost. Zastosowanie starterów kompostowych skraca czas tworzenia nawozu do 4-6 miesięcy.

  • Termokompostownik – to plastikowy pojemnik, posiadający specjalne otwory w ściankach. Panuje w nim wyższa temperatura, co zdecydowanie przyspiesza proces rozkładu. Jednocześnie otwory zapewniają wentylację, więc sprawiają, że procesy gnilne są ograniczane. Dzięki zamkniętej formie wewnątrz panuje odpowiedni poziom wilgotności. W termokompostowniku proces kompostowania przebiega nawet o 70% szybciej niż w tradycyjnych warunkach. W efekcie przy dużych upałach jesteśmy w stanie uzyskać gotowy kompost nawet po 6-8 tygodniach.

Do czego stosować kompost?

Kompost to cenny nawóz naturalny, który znajduje wiele zastosowań. Dzięki niemu można podnieść poziom materii organicznej w glebie. Jest niezwykle chętnie wykorzystywany przez ogrodników. Można nim zasilać warzywa, drzewa i krzewy owocowe oraz stosować między innymi do kwiatów rabatowych i doniczkowych.

Przeczytaj również: To koktajl życia dla roślin! Kwiaty będą rosły jak szalone

Mięso i cytrusy? Tego nie można wrzucać do kompostu na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.