Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

To najważniejsza substancja, którą dostarcza się roślinom. Jak stosować mocznik w ogrodzie?

Mocznik to najpopularniejszy nawóz azotowy, który jest stosunkowo uniwersalny i świetnie sprawdzi się do dokarmiania wielu różnych rodzajów roślin. Jak zatem go stosować, by był skuteczny i bezpieczny? Poznaj najważniejsze właściwości i zastosowanie mocznika! 

To najważniejsza substancja, którą dostarcza się roślinom. Jak stosować mocznik w ogrodzie?
Mocznik dostępny jest w formie małych białych granulek.Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Czym jest mocznik? 

Mocznik to jeden z najbardziej uniwersalnych nawozów, który dostarcza roślinom i glebie istotnego dla nich azotu. W takiej formie jest znany już od XIX wieku, natomiast na szerszą skalę zaczęto wytwarzać go w Polsce w latach 60. minionego stulecia. Od tego czasu jest bardzo często stosowany zarówno w trakcie upraw przemysłowych, jak i przydomowych. 

Stosowany jako nawóz mocznik jest wytwarzany syntetycznie. W naturze to końcowy produkt przemiany przede wszystkim białek, przez organizmy wydalany z moczem i potem, obecny np. w gnojówkach zwierzęcych. 

Sposób stosowania mocznika zależy od rodzaju rośliny. Dobrze sprawdza się do dokarmiania m.in.: 

 • warzyw (np. marchewka, pietruszka, kukurydza, cukinia), 
 • krzewów i drzew owocowych (np. grusze, jabłonie, maliny), 
 • krzewów i drzew ozdobnych, 
 • trawnika, 
 • kwiatów, w tym cebulowych (np. tulipanów). 

Jaką formę ma mocznik ogrodowy? 

Nawóz jest dostępny w formie małych białych granulek. Co ważne – nawet przy długim przechowywaniu nie zbrylają się. Jest to ponadto tania substancja, którą kupisz w potrzebnej dla swojego ogrodu ilości. W moczniku azot znajduje się w formie amidowej, w preparacie jest ok. 46% azotu całkowitego. Co to oznacza w praktyce? 

Aby taki azot zaczął działać na rośliny, musi ulec przekształceniu. W tym celu zachodzi reakcja hydrolizy, która zależy od warunków (stopień zakwaszenia gleby, wilgotność, temperatura, obecność grzybów itp.). Trwa to od kilku dni do kilku tygodni.  

Mocznik ogrodowy może być wykorzystywany praktycznie na każdym rodzaju gleby. Odradza się jedynie używanie go na glebach mocno kwaśnych, mocno zasadowych oraz bardzo suchych i ciężkich. Tak skrajne warunki spotykane są jednak bardzo rzadko. 

Przeczytaj również: Wiosenne nawożenie ogrodu

Nigdy nie stosuj do wiosennego nawożenia obornika. Może "spalić" delikatne rośliny. Fot.123RF.com

Dlaczego warto stosować mocznik w ogrodzie? 

Azot to jedna z najważniejszych substancji, którą dostarcza się roślinom. Dzięki niemu mogą szybciej i zdrowiej rosnąć. Dodatkowo azot wspiera wybarwienie liści i kwiatów, więc nie blakną i nie żółkną, a zachwycają intensywnym kolorem.  

Co ważne, składnik ten musi być wykorzystany w odpowiedni sposób i w dobrym terminie. Jest bowiem nietrwały. Dodatkowo ma tendencję do wypłukiwania z gleby lub wręcz przeciwnie – do gromadzenia w roślinie i glebie, co może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.  

Zastosowanie azotu w formie mocznika ma szereg korzyści, przede wszystkim: 

 • azot nie jest gromadzony w roślinach, a dostarczany równomiernie,  
 • to stosunkowo bezpieczna forma azotu, która minimalizuje ryzyko poparzenia liści, 
 • granulki są łatwe do zastosowania nawet przez amatorów, 
 • forma nawozu zmniejsza tendencję do wypłukiwania z gleby, 
 • stosowanie zgodnie z instrukcją powoduje, że zawartość azotanów w roślinach jadalnych (warzywach, owocach, ziołach) jest na bezpiecznym poziomie. 

Pamiętaj jednak, że wciąż najbezpieczniejszą formą nawożenia pozostaje stosowanie substancji ekologicznych i naturalnych. Bogaty w azot jest np. kompost, który świetnie sprawdza się do nawożenia roślin użytkowych i grządek z warzywami. 

Jak stosować mocznik w ogrodzie? 

Sposób wykorzystania tego nawozu zależy od rodzaju rośliny. Najczęściej jednak przestrzega się zasady, by nie stosować nawozów azotowych na jesień. Dokarmianie jesienne ma na celu jak najlepsze przygotowanie rośliny do zimy i niskich temperatur, więc nie jest potrzebna substancja pobudzająca do wzrostu. Nawozy bogate w azot, a więc i mocznik, są zwykle polecane do użycia wczesną wiosną (marzec/kwiecień) oraz na początku lata (czerwiec/lipiec). 

Bardzo ważne jest ponadto stosowanie mocznika zgodnie z instrukcją na opakowaniu i rozcieńczanie go w odpowiednich proporcjach. Pamiętaj, że przenawożenie – czyli zastosowanie zbyt dużej ilości substancji – również jest bardzo niekorzystne dla roślin. Zbyt duża ilość azotu w roślinach jadalnych, czyli owocach i warzywach, może być też niebezpieczna dla zdrowia. 

Mocznikiem nawozi się przede wszystkim na dwa sposoby: 

 • dolistnie – w tym przypadku z mocznika wykonuje się roztwór o stężeniu 0,5-10% i podlewa lub opryskuje rośliny, 
 • doglebowo – taki sposób wykorzystuje się granulki i rozsypuje bezpośrednio na podłożu. 

Nawożenie trawnika 

Niedobory azotu powodują żółknięcie trawnika, plamy i spowolnienie wzrostu. Stosowanie mocznika pozwala zadbać o gęstość i ładny kolor murawy. Mocznik stosuje się albo doglebowo (rozsypując granulki na trawniku) lub dolistnie (czyli podlewając trawę roztworem). 

Bardziej polecany jest drugi sposób, ponieważ zmniejsza ryzyko spalenia trawnika i przenawożenia go. Najlepiej rozpuścić 1 kg mocznika w 10 l wody. Taki rozwór wlewa się potem do spryskiwacza lub konewki albo stosuje w systemie nawadniającym. 

Nawożenie drzew i roślin ozdobnych 

Kwiaty, szczególnie cebulowe, nawozi się zwykle doglebowo. Wokół takich roślin jak tulipany wystarczy rozsypać trochę granulek i delikatnie wmieszać w podłoże. Rośliny ozdobne można ponadto nawozić dolistnie, czyli opryskiwać roztworem ok. 5-6%.  

Nawożenie warzyw  

W przypadku warzyw nie zaleca się stosowania mocznika do takich roślin jak groch, szpinak czy kapusta pekińska. Chodzi o warzywa, które mają krótki okres wegetacji – ważne, by od użycia azotu do zebrania plonów minął odpowiedni czas. Możesz rozsądnie stosować mocznik np. do marchewki, buraków, pietruszki, fasolki szparagowej, ogórków, cukinii. 

W przypadku warzyw granulki nawozu miesza się z glebą i na takiej grządce sadzi warzywa. Można dodatkowo stosować nawożenie dolistne podczas wegetacji. 

Nawożenie drzew owocowych 

Drzewa i krzewy owocowe, takie jak grusza, jabłoń, malina, porzeczka, nawozi się dolistnie roztworem. Musi on być jednak dobrany do stanu rośliny i jej gatunku, dlatego zawsze warto sprawdzić, jak działać w przypadku konkretnych drzew. Standardowo dla owoców stężenie wynosi ok. 0,5-5%. 

Opryski z mocznika są również dobrym działaniem profilaktycznym chroniącym przed parchem grusz i jabłoni. W tym przypadku liście pryska się 5% roztworem mocznika. Opryski stosuje się późną jesienią, najlepiej po pierwszych przymrozkach. 

Mocznik jako składnik kompostu i innych nawozów 

Do rozkładania resztek niezbędny jest azot. W zależności od tego, co znajduje się w kompoście, może być go wystarczająco dużo. Jeśli jednak jest to tzw. kwaśny kompost lub gdy składa się on głównie z liści i części roślin – dodatek mocznika jest świetnym sposobem, by pobudzić kompostowanie. 

Mocznik stosuje się też przed uprawą zielonych nawozów, dokarmiając nim glebę, na której będą rosły. Są to takie nawozy, które polegają na uprawie konkretnych gatunków, a następnie ich przekopaniu wraz z podłożem.  

Mocznik to jeden z najbardziej uniwersalnych nawozów. Jeśli szukasz więc substancji, która pomoże ci rozwinąć ogród – od trawnika przez rośliny ozdobne aż po te jadalne – mocznik sprawdzi się bardzo dobrze. Pamiętaj jednak, by zawsze używać tego środka zgodnie z instrukcją!

Przeczytaj również: Podsyp nim pomidory, paprykę i trawnik. Plony będą niezwykle obfite, a murawa zielona jak nigdy

POPIÓŁ DRZEWNY Wyjaśniamy, jak stosować popiół w ogrodzie Fot. 123RF/PICSEL

Przeczytaj:

Opryski na drzewa owocowe wiosną: Kiedy i jak stosować?

Kiedy sadzić ziemniaki?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.