Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kiedy sadzić hortensje ogrodowe do gruntu? Liczy się termin i stanowisko

Hortensje ogrodowe potrafią zachwycać pięknymi kwiatami od czerwca nawet do wczesnej jesieni. Jeśli pragniemy cieszyć nasze oczy ich wyjątkową urodą, musimy o nie odpowiednio zadbać. Przed posadzeniem okazu w gruncie, warto poznać wymagania tej rośliny. Okazuje się, że kluczowe dla przyjęcia się krzewu i jego wzrostu są stanowisko oraz termin sadzenia. Podpowiadamy, jak i kiedy sadzić hortensję ogrodową do gruntu, by długo i ładnie kwitła.

Kiedy sadzić hortensje ogrodowe do gruntu? Liczy się termin i stanowisko
Hortensje ogrodowe możemy sadzić w dwóch terminach: wiosną i jesienią. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Kiedy sadzić hortensje ogrodowe?

Kwiaty te możemy posadzić w dwóch terminach: wiosną oraz jesienią. Hortensja ogrodowa potrzebuje co najmniej miesiąca, aby się właściwie ukorzenić i zaaklimatyzować na stanowisku. Dlatego najlepszymi miesiącami na wiosenne sadzenie hortensji ogrodowychmarzec oraz kwiecień. Decydując się na sadzenie jesienią, warto zapewnić ozdobnej roślinie odpowiednio dużo czasu, by zdążyła przyzwyczaić się do danego miejsca przed nadejściem pierwszych przymrozków. W drugiej połowie roku idealnym momentem na realizację tego zadania jest wrzesień. Hortensję ogrodową możemy sadzić w gruncie również w październiku, ale wtedy okaz powinniśmy zabezpieczyć przed mrozem.

Stanowisko dla hortensji ogrodowej

Niezależnie, czy sadzimy hortensje ogrodowe w gruncie wiosną, czy jesienią, wybierzmy dla nich odpowiednie miejsce. Nie powinno być ono ani bezpośrednio nasłonecznione, ani znajdować się całkowicie w cieniu. Warto, aby stanowisko dla hortensji ogrodowej półcieniste oraz najlepiej takie, które ma ekspozycję północną. Aby rośliny dobrze się rozwijały, z wybranego miejsca usuńmy wszelkie chwasty. Pamiętajmy również, że hortensja najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchnicznych i przepuszczalnych o umiarkowanej wilgotności.

Przeczytaj również: Jak wykorzystać torf w ogrodzie? Ściółkowanie, kopczykowanie, regeneracja gleby torfem

Jak sadzić hortensje do gruntu?

Po dobraniu odpowiedniego stanowiska, podłoża i terminu umieszczenia zakupionych okazów w gruncie, przystępujemy do pracy. Jak sadzić hortensje ogrodowe? Rozpoczynamy od oczyszczenia stanowiska i wykopania dołka na głębokość równej wysokości pojemnika, w którym znajduje się roślina. Szerokość dołu powinna być dwa razy większa niż średnica donicy. Następnie ostrożnie rozluźniamy bryłę korzeniową hortensji, wkładamy w przygotowane miejsce i starannie obsypujemy podłożem. Grunt u nasady krzewu wyrównujemy dłońmi, delikatnie dociskając. Podłoże wokół rośliny można wyłożyć ściółką, np. korą sosnową bądź liśćmi dębu, zabezpieczając okaz. Posadzoną hortensję obficie podlewamy deszczówką.

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również:

Hortensja zwiędła, a kwiaty uschły. Jak uratować hortensję ogrodową?

Jak uprawiać hosty, funkie w ogrodzie? Najlepsze stanowisko, gleba, zasady nawożenia. Obok czego sadzić funkie?

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.