Porady ogrodnicze

Dżdżownica kompostowa. Jak zwabić dżdżownicę kalifornijską do kompostownika?

Dżdżownice kalifornijskie nazywane również inaczej dżdżownicami kompostowni pełnią kluczową rolę w rozkładzie materii organicznej. Nawóz uzyskiwany z ich pomocą jest znacznie bardziej wartościowy od zwykłego kompostu. Wyjaśniamy więc, na czym polega skuteczna hodowla dżdżownic kalifornijskich i podpowiadamy, jakie korzyści konkretnie może nam przynieść.

Dżdżownica kompostowa. Jak zwabić dżdżownicę kalifornijską do kompostownika?
Dżdżownice kalifornijskie są większe i przetwarzają więcej materii organicznej od naszych rodzimych dżdżownic. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Dżdżownica kompostowa w ekspresowym tempie przetwarza substancję organiczną, prowadząc do powstawania cennego biohumusu. Wykorzystywanie nawozu wytworzonego z jej udziałem korzystnie wpływa na jakość upraw i skraca czas samego kompostowania.

Niestety gatunek ten nie zawsze jest w stanie przetrwać w naszym klimacie. Dlatego też tak ważne jest, aby poznać podstawowe informacje na temat hodowli dżdżownicy kalifornijskiej, która sama w sobie nie jest skomplikowana.

Czym się charakteryzuje dżdżownica kalifornijska i jaką rolę spełnia w kompoście? Wyjaśniamy.

Dżdżownica kalifornijska – charakterystyka gatunku. Czym się wyróżnia?

Dżdżownica kalifornijska to amerykański gatunek dżdżownicy, który znany jest również jako kompostowiec różowy albo po prostu dżdżownica kompostowa. Zwierzę to osiąga dojrzałość po około 3,5 miesiąca życia i jest w stanie przeżyć maksymalnie 16 lat.

Jest większe od naszych rodzimych dżdżownic, a jego długość w zależności od warunków wzrostu, szacuje się tutaj na około 10-12 cm. Jeśli natomiast chodzi o sam kolor ciała, to najczęściej jest on ciemnoróżowy lub brunatny. Masa dorosłych skąposzczętów wynosi od 0,3 do nawet 1,6 g (w warunkach laboratoryjnych).

Przeczytaj również: 7 najlepszych nawozów, które powinien znać każdy ogrodnik. Są naturalne i skuteczne

Dlaczego warto założyć hodowlę dżdżownicy kalifornijskiej?

Dżdżownica kalifornijska cieszy się w Polsce dużą popularnością. Łatwo adaptuje się do nowego środowiska i wykazuje wysoką odporność na choroby bakteryjne i wirusowe. Ze starannością przetwarza odpady organiczne na wartościowy wermikompost (biohumus).

Wspiera ekologiczne uprawy. Spożywa resztki, które trafiają do kompostownika i nie jest przy tym tak wybredna jak rodzime gatunki dżdżownic, które nie zawsze chcą spożywać wszystkie podawane im odpady.

Jaką rolę spełniają dżdżownice kalifornijskie w kompoście?

Dżdżownica kompostowa spożywa duże ilości odpadów w stosunkowo krótkim czasie. W dodatku szybko się rozmnaża, co pozytywnie wpływa na skuteczność wykorzystywania hodowli dżdżownic kalifornijskich wśród działkowiczów.

Dżdżownice kalifornijskie systematycznie przetwarzają organiczne odpady w przewodzie pokarmowym, zmieniając je w bogatą florę bakteryjną. Po jej wydaleniu otrzymujemy bardzo wartościowy wermikompost. Ten zaś w uprawach pełni rolę nawozu, poprawiającego żyzność i strukturę gleby.

Hodowla dżdżownic kalifornijskich. Jak się za to zabrać?

Atutów hodowli dżdżownic kalifornijskich jest wiele, jednak warto w praktyce dowiedzieć się, na czym ona polega. Tym bardziej, że zwierzęta te nie wymagają od hodowcy dużej dawki zainteresowania i uwagi.

Trzeba im jednak regularnie dostarczać odpadów do przetworzenia (liście, skoszona trawa, warzywa, owoce, pieczywo). Co jakiś czas trzeba dostarczać im również czystego, mokrego papieru, który zawiera celulozę. Kategorycznie zabrania się zaś podawania dżdżownicom mięsa, nabiału i tłuszczu.

Ponadto, przy hodowli dżdżownic kalifornijskich musimy dbać o zachowanie odpowiedniego zakresu temperatury i wilgotności podłoża. Jeżeli natomiast z kompostownika wydziela się woń zgnilizny, pryzmy muszą zostać przewietrzone. Powinniśmy wtedy  przewrócić je np. widłami.

Dżdżownice kalifornijskie można trzymać zarówno wewnątrz np. w specjalnych pojemnikach, jak i na świeżym powietrzu w kompostownikach. Z wiadomych przyczyn znacznie większą popularnością cieszy się jednak druga metoda.

Dlaczego w kompoście nie ma dżdżownic i jak je zwabić prostym sposobem?

Jeśli nie chcemy decydować się na hodowlę dżdżownicy kalifornijskiej, możemy również próbować „zwabić” do pryzmy kompostowej nasze rodzime dżdżownice. W tym celu wystarczy zadbać, aby znalazły się tam produkty wzbogacone o cukier np. resztki po owocach.

Zamiast wykorzystywać sztuczne „wabiki”, możemy też po prostu zebrać dżdżownice podczas pracy w ogrodzie i umieścić je w pryzmie.

Przeczytaj również: Ich obecność cieszy każdego ogrodnika. Niezawodny sposób na zaproszenie dżdżownic do ogrodu

Ile dżdżownic do kompostownika należy zwabić lub kupić?

Do przerobienia 1 kilograma resztek organicznych w ciągu dnia średnio potrzebny jest kilogram dżdżownic. W związku z tym wystarczającą ilością dżdżownic do kompostownika powinno być od 300 do maksymalnie 500 sztuk.

Zachowując dolną granicę, wcale nie tracimy na jakości uprawy. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę ekspresowe tempo rozmnażania się dżdżownic kalifornijskich.

Dlaczego dżdżownice uciekają z kompostownika i jak ochronić je przed mrozem?

Powodów, dlaczego dżdżownice uciekają z kompostownika może być przynajmniej kilka. Przede wszystkim jednak dzieje się tak, gdy warunki otoczenia im nie odpowiadają np.:

  • jeżeli zapomnimy dostarczać im pożywienie
  • poziom wilgoci będzie dla nich zbyt wysoki (powyżej 80 procent)
  • będzie zbyt ciepło lub za zimno

Trzeba pamiętać, że w przypadku dżdżownic kalifornijskich optymalna temperatura wynosi około 20°C. Gatunek ten nie jest przystosowany do mrozów w naszym klimacie i choć ma to swoje zalety (nie grozi nam jego ekspansja), najczęściej nie jest on w stanie przetrwać okresu zimowego. Zwłaszcza ujemnych temperatur.

Co roku konieczny może być wiec zakup nowych dżdżownic kompostowych do zasiedlenia kompostownika. Chyba że odpowiednio wcześnie przeniesiemy je do specjalnie przystosowanego pomieszczenia, w którym będą mogły przezimować. Nie należy ich jednak przegrzewać. Optymalne warunki to od 10 do maksymalnie 30°C.

Jeśli natomiast chcemy spróbować przezimować je w warunkach zewnętrznych, kompostownik koniecznie trzeba będzie przykryć warstwą słomy i trocin tak, aby wewnątrz pryzmy była zachowana dodatnia temperatura.

Kiedy dodać dżdżownice kalifornijskie do kompostu?

Dżdżownice kalifornijskie do kompostu ponownie wpuszczać możemy od marca lub kwietnia (w zależności od temperatury na zewnątrz).

Przeczytaj również: Popiół z pelletu jako nawóz. Mało kto zna jego zalety

nawóz Zastanawiasz się, jaki skład ma popiół z pelletu i co dobrego może przynieść twoim roślinom? Fot.123RF.com

"Ekologicznie": Kompostownik na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (2)

wieslaw43

No,no .Dżdżownica o wielkości 10-12 m, to jest coś. Chyba komuś coś się pomyliło

Bori

Jedyne co zwabi cukier do kompostownika to mrówki

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Dżdżownica kompostowa. Jak zwabić dżdżownicę kalifornijską do kompostownika?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.