Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak i czym nawozić młode drzewa owocowe? Używaj naturalnych nawozów

Młode drzewa owocowe potrzebują dużej dawki składników odżywczych, aby mogły się odpowiednio zakorzenić i wyprodukować zdrowe owoce. Dlatego tak istotne jest ich systematyczne nawożenie, ponieważ w przeciwnym razie będą bardziej podatne na choroby i mogą zacząć obumierać. Zamiast chemii warto postawić na nawozy organiczne, które dostarczą drzewkom azotu, fosforu i potasu. Podpowiadamy, kiedy, jak często i czym nawozić drzewa owocowe na wiosnę.

Jak i czym nawozić młode drzewa owocowe? Używaj naturalnych nawozów
W jaki sposób i czym nawozić młoda młode i stare drzewa owocowe? Fot. Iwona Adamek/Deccoria.pl

Spis treści:

Nawożenie drzew owocowych na wiosnę

Końcem lutego drzewa owocowe budzą się z zimowego uśpienia i przygotowują się na nowy cykl wzrostu. Ich rozwój jest wstrzymany jedynie przez niskie temperatury. Z czasem w miarę ocieplania się ziemi i powietrza, w drzewach zaczyna krążyć życiodajny sok, pąki pęcznieją, a korzenie wchłaniają niezbędne składniki odżywcze. To idealny moment na pierwsze nawożenie.

Odpowiedni czas na to działanie różni się w zależności od regionu - w zachodniej Polsce rośliny budzą się do życia wcześniej, podczas gdy na wschodzie i w górach później. Zazwyczaj pierwsze nawożenie przeprowadza się w marcu, o ile gleba jest już odmarznięta, a kolejne porcje nawozu aplikuje się w kwietniu i maju.

Świeżo posadzone drzewka w pierwszych dwóch latach na wiosnę warto okryć warstwą naturalnych ściółek. W ten sposób zapobiegniemy utracie wilgotności gleby, wypłukiwaniu składników odżywczych, głębokiemu przemarzaniu oraz nadmiernemu nagrzewaniu. Dodatkowo ściółka przekształca się w próchnicę, która sprzyja lepszemu wzrostowi młodych drzew. Wiosenne ściółkowanie najlepiej jest łączyć z nawożeniem, stosując na przykład mieszankę odkwaszonego torfu ogrodniczego i granulowanego obornika bydlęcego. W następnych latach pod drzewami możemy założyć trawnik lub kwietnik.

Jak często nawozić drzewa owocowe?

Nawożenie drzew owocowych na wiosnę umożliwia im zdrowy wzrost i obfite owocowanie. Każdy gatunek i odmiana drzewa ma nieco inne potrzeby pokarmowe. Orzech włoski, jabłoń i grusza są uważane za bardziej wymagające. Nawożenie zależy również od podkładki, na której drzewo jest zaszczepione. Drzewa na wysokich podkładkach mają większe systemy korzeniowe i mogą czerpać składniki pokarmowe z większego obszaru w glebie. Drzewka niskie wymagają bardziej systematycznego nawożenia i podlewania.

Przeczytaj również również: Błędy w wiosennym nawożeniu drzew i krzewów owocowych. Ogrodnik tłumaczy, czego nie robić

Wielu ogrodników wiosną nawozi drzewa owocowe raz w miesiącu, ale to nie jest sztywna reguła. Częstotliwość nawożenia zależy od żyzności gleby, wieku drzewa, gatunku i podkładki. Ważne jest również, aby obserwować, jak często są nawożone inne rośliny w okolicy, ponieważ drzewa owocowe korzystają z tych samych składników pokarmowych. Jeśli jest to konieczne, można stosować nawozy organiczne, dostosowując dawki do indywidualnych potrzeb drzewa. Warto pamiętać, że starsze drzewa owocowe nawozimy mniejszą dawką azotu. W ich przypadku nawozy organiczne, np. takie jak kompost czy obornik stosuje się co 3-4 lata.

Młode drzewka owocowe warto zasilić nawom już w połowie maja. Fot. Aleksandra Góra/Deccoria.pl

Nawożenie młodych drzew owocowych

Młode drzewka owocowe powinny być nawożone wczesną wiosną, zanim wypuszczą młode gałązki, ponieważ właśnie wtedy ich korzenie najmocniej się rozwijają. Z tego względu system korzeniowy drzewka potrzebuje dużej ilości składników odżywczych. Jeżeli przeprowadzimy nawożenie zbyt późno, np. latem, to owoce i liście wchłoną tylko część nawozu. Młode drzewa owocowe warto zasilić nawozem w połowie maja, ponieważ wtedy będą w stanie poradzić sobie z niskimi temperaturami panującymi jesienią i zimą.

Co ważne, starsze drzewa nie będą potrzebowały dużych dawek nawozu, ponieważ nie rozwijają się tak bujnie jak młodsze egzemplarze. Ich dodatkowe nawożenie nie jest nawet zalecane. Największe zapotrzebowanie na nawóz mają młode rośliny i drzewa. Jeśli otrzymają odpowiednią dawkę składników mineralnych, odwdzięczą się obfitymi plonami.

Drzew owocowych nie możemy nawozić w czasie niskich temperatur, ponieważ składniki nie zdołają przeniknąć do gleby. Dlatego z pierwszą aplikacją powinniśmy poczekać, aż ziemia rozmarznie, ponieważ wtedy granulki nawozu rozpuszczą się i wsiąkną w glebę.

Czym nawozić młode drzewa owocowe?

W okresie wiosennym, czyli na przełomie marca i kwietnia powinniśmy wzbogacić glebę o substancje odżywcze, stosując takie nawozy organiczne, jak dojrzały kompost, obornik, gnojówka czy kurzy pomiot. Są bogate w azot, fosfor i potas. Rozsypujemy je przy samym korzeniu i dookoła rośliny, aby korzenie bardziej się rozrastały, poszukując składników odżywczych. Nawozy tego rodzaju warto również wymieszać z podłożem, ponieważ lotne związki azotu nie będą się wtedy utleniać. Podczas podlewania i deszczu wszystkie składniki pokarmowe będą wypłukiwane i dostarczane do rośliny.

Alternatywnie możemy stosować gotowe mieszanki nawozów mineralnych, które są łatwiejsze w użyciu, ponieważ zawierają szerszy zakres składników poprawiających jakość gleby. Jednak nieostrożne stosowanie chemicznych nawozów prowadzi do nadmiaru pewnych substancji, co w skrajnych przypadkach może poważnie zaszkodzić młodym drzewom.

Przeczytaj również: Czyszczenie kory drzew owocowych. Dlaczego jest ważne?

W ciągu roku z jednego metra kwadratowego ziemi drzewa owocowe pobierają około: 10 g potasu, 7 g azotu, 2,5 g fosforu. Drzewa owocowe wykorzystują niektóre składniki odżywcze do tworzenia owoców i liści, ale większość z nich jest niezbędna do ich wzrostu i podstawowych funkcji życiowych, które są szczególnie aktywne wiosną. Składniki pokarmowe są również gromadzone w korzeniach, pniach i gałęziach.

Starsze drzewa owocowe potrzebują mniej azotu, dlatego trzeba uważać na dawki. For. Iwona Adamek/Deccoria.pl 

Niedobory składników odżywczych są najbardziej widoczne, gdy drzewa słabo owocują i mają niezdrowy wygląd liści w środku lata (około lipca i sierpnia). Brak makroelementów takich jak azot, magnez, potas i magnez, objawia się na starszych liściach. Z kolei braki mikroelementów takie jak cynk, mangan, miedź i żelazo, są zauważalne na młodych liściach. Natomiast problemy z niedoborem boru, fosforu i wapnia najczęściej możemy dostrzec na owocach.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Krzaki uginają się od owoców. Ogrodnik zdradził tajniki uprawy borówki amerykańskiej

Pomidory będą duże, soczyste i zdrowe. Jak przygotować oprysk z aspiryny na pomidory?

Duże i soczyste truskawki – uprawa i wymagania. Skorzystaj z najlepszych naturalnych nawozów

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.