Porady ogrodnicze

Jak przygotować zdrowy kompost? Tego nie możesz do niego dodawać

Kompost to niezwykle cenny nawóz, który może sprawić, że uprawa warzyw oraz roślin ogrodowych będzie o wiele prostsza i przyjemniejsza. Domowy kompost to także dobry sposób na pozbycie się kuchennych resztek i ograniczenie ilości produkowanych przez nas śmieci. Sprawdź, w jaki sposób go przygotować i co do niego dodać, aby był bogaty w składniki odżywcze.

Jak przygotować zdrowy kompost? Tego nie możesz do niego dodawać
Nie wszystkie odpady, zarówno z ogrodu, jak i z domu, można wrzucać do kompostownika. Fot.Michel Viard/CanvaPro

Spis treści:

Dobry kompost jest ważnym elementem podczas uprawy roślin. Jak go przygotować, aby był źródłem cennych wartości?

Jak zrobić dobry kompost?

Przygotowanie kompostu zaczynamy od zaopatrzenia się w kompostownik i ustawienia go na odpowiednim stanowisku. Najlepiej wybrać zacienione miejsce na uboczu. Dno kompostownika wykładamy gałęziami, dzięki którym utworzymy warstwę drenażową. Przykrywamy je warstwą ziemi i od tego momentu możemy sukcesywnie wysypywać do kompostownika odpadki.

Kompost warto układać warstwami – na przemian suchą i mokrą. Jako warstwę mokrą możemy potraktować kuchenne obierki, trawę i obcięte pędy roślin. Składniki te wzbogacą nawóz o azot. Z kolei jako warstwę suchą możemy użyć popiołu drzewnego i suchych liści – będą stanowić źródło węgla.

Kompost powinien od czasu do czasu zostać przekopany. Dzięki temu zapewnimy dostęp do tlenu głębszym partiom nawozu oraz zapobiegniemy nadmiernemu rozrostowi roślin w kompoście. Powinniśmy unikać ubijania kompostu, ze względu na odcinanie warstwom dostępu do powietrza.  

Do zrobienia dobrego kompostu potrzebna jest przede wszystkim cierpliwość. Przyjmuje się, że jest on gotowy średnio po upływie roku.  

Przeczytaj również: Kompost ciepły czy zimny – który jest lepszy? Do czego używać, wady i zalety stosowania

Czego nie dodawać do kompostu?

Wiele osób mniej więcej wie, co powinno trafiać do kompostu, a co nie. Istnieje jednak kilka mało oczywistych zasad, o których musimy pamiętać, jeśli zależy nam na tym, aby kompost był bogaty w składniki odżywcze.

Do kompostu nie nadają się rośliny dotknięte chorobami, przez to, że ryzyko zakażenia kompostu chorobotwórczymi patogenami jest bardzo wysokie. Do kompostu nie powinniśmy też wrzucać roślin z nasionami. Jest duża szansa, że wykiełkują i będą pasożytować na zawartych w kompoście składnikach odżywczych.

Czego pod żadnym pozorem nie można wrzucać do kompostownika? Fot. fermate/123RF.com 

Do kompostu nie powinniśmy dodawać takich chwastów, jak podbiał, powój i kobylak. Nawet kiedy nie mają nasion, są w stanie szybko dostosować się do panujących warunków i się ukorzenić. Z tego powodu lepiej będzie, jeśli pozbędziemy się ich z ogrodu w inny sposób.

Musimy także pamiętać, że pędy niektórych roślin zawierają trujące substancje i nie mogą być dodawane do kompostu. Należą do nich liście i łodygi pomidora, ziemniaka, żarnowca, konwalii, rącznika pospolitego. Mogą one tłumić aktywność organizmów, które odpowiadają za przetwarzanie kompostu.  

W kompoście nie powinny znajdować się pędy roślin, które zostały poddane chemicznej ochronie. Chemikalia na ich powierzchni mogą zaburzyć procesy kluczowe dla tworzenia się kompostu.

Jeśli zależy nam na szybszym powstaniu kompostu, musimy pamiętać, aby ograniczyć ilość dodawanych przez nas suchych liści oraz gałęzi. Długo one gniją, przez co mogą spowolnić proces powstawania kompostu.  

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Jak zrobić dobry kompost? Wypróbuj tę metodę, będzie gotowy w 4 tygodnie

Sposób na zrobienie szybkiego, gorącego kompostu. Składniki i proporcje są bardzo ważne

Robisz wiosenne porządki w ogrodzie? Nie wyrzucaj zbutwiałych części roślin, przygotuj z nich ziemię wrzosową

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.