Spis treści:
- Jak pielęgnować pomidory w lipcu?
- Oprysk z drożdży na pomidory
- Dokarmianie wapniem i potasem
- Podlewanie pomidorów w lipcu
Jak pielęgnować pomidory w lipcu?
Lipiec to ważny miesiąc w uprawie pomidorów. Właśnie wtedy owe rośliny intensywnie się rozrastają i wydają na świat plony. Warto jednak wiedzieć, że wówczas rzeczone warzywa wymagają szczególnej uwagi. Konieczne okazuje się przeprowadzenie pewnych zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak zastosowanie oprysku czy nawożenie.
W lipcu nie należy również zapominać o regularnym podlewaniu pomidorów. Jest to istotne zwłaszcza w trakcie upałów. To także czas, w którym należy pozbywać się nadmiarowych pędów bocznych, czyli tak zwanych wilków (usytuowane są one pomiędzy głównym pędem a ogonkiem liściowym).
Oprysk z drożdży na pomidory wzmacnia roślinę i uzupełnia niedobory. Fot. Abel Roman/123RF.com
Oprysk z drożdży na pomidory
Wielu ogrodników uprawiających pomidory stosuje różnego rodzaju opryski. Jednym z popularniejszych jest domowy środek wykonany z drożdży. Drożdże mogą przyczynić się do wzmocnienia pomidorów i uzupełnienia niedoborów substancji odżywczych. Bardzo często rzeczony oprysk przeprowadza się w celach zapobiegawczych – aby zmniejszyć ryzyko rozwinięcia się niebezpiecznych chorób. Drożdże mogą pomóc zwalczyć grzyby odpowiedzialne za alternariozę czy mączniaka prawdziwego.
Jak sporządzić oprysk z drożdży? Przepis nie jest skomplikowany. Wystarczy zaopatrzyć się w 100 g świeżych drożdży i zalać je 10 l letniej wody. Całość trzeba porządnie wymieszać, by drożdże się rozpuściły. Następnie specyfik umieszczamy w opryskiwaczu ręcznym i pryskamy nim pomidory raz w tygodniu. Oprysku z drożdży można użyć również do ogórków.
Przeczytaj również: Popalone pomidory. Co może to powodować, jak do tego nie dopuścić?
Dokarmianie wapniem i potasem
W trakcie lipcowych wzrostów pomidorów dobrze jest dostarczać roślinom niezbędnych składników odżywczych. Mowa tu między innymi o wapniu i potasie. Można wykorzystać dostępne w sklepach ogrodniczych specjalistyczne środki lub domowej roboty specyfiki.
Jeśli chodzi o uzupełnienie niedoborów potasu, to do tego celu idealnie nada się gnojówka z żywokostu. Jeżeli na roślinie widać objawy niedoboru wapnia (między innymi na owocach pojawiają się czarne piętki), to wówczas konieczne jest przeprowadzenie oprysku za pomocą dostępnych w sklepach nawozów wapniowych. Oprysk trzeba stosować na całym krzaku.
W lipcu pomidory trzeba regularnie nawadniać. Igor Klyakhin/123RF.com
Podlewanie pomidorów w lipcu
Podlewanie pomidorów to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, o którym w lipcu trzeba szczególnie pamiętać. Rośliny należy nawadniać wodą w ilości około 3-4 litrów na jeden krzak co około trzy dni (w trakcie upałów) lub 5 dni (w przypadku występowania niższych temperatur).
Warto jednak pamiętać, że częstotliwość podlewania może zależeć od rozwinięcia systemu korzeniowego. Pomidory, które mają lepiej rozwinięte korzenie, można podlewać nieco rzadziej. Osoby posiadające dość duże uprawy mogą rozważyć inwestycję w system nawadniający, który w znaczący sposób może ułatwić proces podlewania pomidorów.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj też:
Pomidory słabo kwitną. Jak pobudzić pomidory do owocowania?
Zaraza ziemniaczana na pomidorach. Jak zrobić najlepszy oprysk z drożdży na pomidory?
Pomidory bez chorób. Dlaczego właśnie tak trzeba sadzić pomidory?