Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Popalone pomidory. Co może to powodować, jak do tego nie dopuścić?

Pomidory uchodzą za warzywa dość łatwe w uprawie. Niestety czasem mogą sprawiać pewne problemy. Jednym z nich jest poparzenie krzaczków, które objawia się m.in. charakterystycznymi zmianami na liściach czy zasychaniem kwiatów. Co może spalić pomidory? Mogłoby się wydawać, że głównym powodem takiego stanu rzeczy jest zbyt intensywne działanie promieni słonecznych. Okazuje się jednak, że może to być wina nieprawidłowego podlewania czy nawożenia. Jak nie dopuścić do palenia pomidorów? Wyjaśniamy.   

Popalone pomidory. Co może to powodować, jak do tego nie dopuścić?
Co może spalić pomidory? Nie tylko słońce jest tego przyczyną. Fot.k1tyara/123RF.com

Spis treści:

Co może spalić pomidory?

Uprawa pomidorów nie jest zbyt trudna, a efekty mogą być naprawdę satysfakcjonujące. Niestety podczas ich pielęgnacji możemy napotkać różne problemy. Czasem możemy zauważyć, że nasze krzaczki są spalone. Jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy? Wydawać by się mogło, że jest to wynik zbyt intensywnego nasłonecznienia, które może doprowadzić do poparzeń. Okazuje się jednak, że do uszkodzeń słonecznych dochodzi głównie podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych w pełnym słońcu. Poparzyć pomidory można za pomocą… wody. W upalne dni częstotliwość nawadniania należy zwiększyć. Ważne jest jednak, aby nie podlewać krzaczków – krople wody na liściach działają jak soczewki, przez co może dojść do poparzeń słonecznych.

Do spalenia pomidorów może też dojść w wyniku nieodpowiedniego nawożenia. Choć są one roślinami żarłocznymi i potrzebują dużo składników odżywczych dla zdrowego wzrostu i obfitego kwitnienia, łatwo je przekarmić. Krzaczki potrzebują stale wilgotnej gleby, która zapewni optymalne pobieranie substancji pokarmowych. Jeśli jest ona sucha, proces ten zostaje zakłócony. W wyniku regularnego dokarmiania składniki odżywcze gromadzą się w glebie. Gdy pomidory dostaną wodę, zaczynają pobierać wszystkie pierwiastki skumulowane w podłożu, przez co może dojść do ich przenawożenia. Natomiast w przypadku dokarmiania dolistnego, należy unikać opryskiwania roślin w godzinach największego nasłonecznienia, czyli w południe. Pomidory można spalić zarówno środkami chemicznymi, jak i domowymi.

co może spalić pomidory Do spalenia pomidorów może dojść w wyniku niewłaściwego podlewania lub nawożenia. Fot.swetth/123RF.com

Jak wyglądają spalone pomidory?

Spalone pomidory słabo rosną i marnieją w oczach, a w skrajnych przypadkach mogą obumierać. Wówczas na ich liściach i łodygach pojawiają się różnego rodzaju plamy, a kwiaty zasychają, po czym opadają (podobnie jest z blaszkami liściowymi). Poparzenia słoneczne można też zauważyć na owocach (pojawiają się na nich przebarwienia). Zastanawiasz się, czy da się uratować spalone pomidory? W przypadku silnych poparzeń, gdy całe rośliny stają się brązowe, jest to praktycznie niemożliwe. Jeśli poparzonych listków jest niewiele, należy je usunąć i spryskać krzaczki letnią wodą. Ponadto można zastosować oprysk stymulatorem wzrostu, który pomoże przywrócić spalone pomidory do życia.      

Jak nie dopuścić do spalenia pomidorów?

Aby nie dopuścić do spalenia pomidorów, krzaczki należy podlewać wczesnym rankiem lub wieczorem. Z kolei nawadnianie roślin w godzinach największego nasłonecznienia może skutkować oparzeniami na liściach. Ponadto strumień wody kierujemy bezpośrednio pod korzeń, unikając moczenia łodyg i liści. Jeśli chodzi o nawożenie, robimy to z umiarem. W czasie suszy i upałów najlepiej sprawdzi się dokarmianie dolistne, które polega na wykonywaniu oprysków różnego rodzaju odżywkami. Najlepiej to robić wieczorem. Dzięki temu dostarczymy roślinom niezbędnych do ich prawidłowego wzrostu i rozwoju składników odżywczych, a także zwiększymy ich odporność na choroby, szkodniki oraz niekorzystne warunki atmosferyczne.   

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Regulacja grona pomidora - to trzeba zrobić w lipcu. Obrywanie kwiatów, owoców, pędów i liści

Oprysk ze skrzypu na pomidory. Ochronisz je przed mączniakiem i zarazą

Łamać szczypior cebuli czy nie? Kiedy cebula jest gotowa do zbioru?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.