Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Szczodrzeniec — odmiany, uprawa i rozmnażanie

Szczodrzeniec to mało popularny krzew w ogrodach. Zazwyczaj można spotkać go na nieużytkach czy terenach poprzemysłowych, ponieważ nie ma dużych wymagań i uwielbia lekko kwaśne podłoże. Jednak ta roślina może wspaniale urozmaicić wiosenne rabaty. Pięknie kwitnie na początku sezonu, dzięki czemu wprowadza mnóstwo koloru do ogrodu. Dowiedz się, jak uprawiać szczodrzeńca.

Szczodrzeniec — odmiany, uprawa i rozmnażanie
Miododajne kwiaty szczodrzeńca przyciągają pożyteczne owady. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Szczodrzeniec — charakterystyka

Szczodrzeniec (łac. Chamaecytisus) należy do rodziny bobowatych. Naturalnie występuje na terenie południowej i środkowej Europy, w rejonie Azji Mniejszej i Kaukazu, a nawet na Wyspach Kanaryjskich czy w Maroko. W Polsce można spotkać cztery gatunki tej rośliny, w tym jeden dziczejący.

Szczodrzeniec to dobry wybór, jeśli szukasz krzewu, który będzie zdobić ogród wiosną. Odznacza się następującymi cechami:

  • W zależności od odmiany może dorastać nawet do 5 m wysokości.

  • Wytwarza drobne kwiaty na pędach zeszłorocznych na początku wiosny. Są motylkowe, miododajne i bardzo pachnące. Dlatego krzew warto sadzić w pobliżu np. tarasów czy okien. Kwiaty mogą mieć biały, żółty, różowy lub fioletowy kolor.

  • Na gałęziach rośliny, oprócz kwiatów, wyrastają eliptyczne liście.

  • Krzew może mieć wzniesione, przewieszające się lub płożące pędy.

Wiele osób myli szczodrzeniec z żarnowcem, który charakteryzuje się dużą paletą barw. Warto jednak pamiętać, że ta druga roślina może mieć wyłącznie wzniesiony pokrój.

Na pędach szczodrzeńca, oprócz kwiatów, wyrastają eliptyczne, trójlistkowe liście. Na pędach szczodrzeńca, oprócz kwiatów, wyrastają eliptyczne liście. Fot. 123RF.com

Odmiany szczodrzeńca

Szczodrzeńce występują w różnych kolorach, a więc można wspaniale nimi udekorować ogród. Odmiany, które cieszą się największą popularnością, to:

  • szczodrzeniec purpurowy — ma płożący pokrój. Dorasta do 0,5 m wysokości. Na przełomie maja i czerwca wytwarza motylkowate, fioletowo-różowe kwiaty. Liście ma ciemnozielone. Roślina nie choruje i nie wymaga częstego podlewania. Jest odporna na mróz;

  • szczodrzeniec miotlasty kwarc — ma rozłożysty i gęsty pokrój. Osiąga do 1,5 m wysokości i szerokości. Kwitnie od maja do lipca. Wytwarza ozdobne i liczne żółte kwiaty. Po przekwitnięciu zdobi ogród ciemnozielonymi pędami. Nie ma specjalnych wymagań;

  • szczodrzeniec wczesny Allgold Cytisus — wytwarza bardzo dużo pędów i ma krzaczasty pokrój. Osiąga do 1,5 m wysokości. Kwiaty pojawiają się na przełomie kwietnia i maja. Stanowią piękne tło dla kolorowych tulipanów czy krokusów.

Jeśli chcesz cieszyć się kwiatami szczodrzeńca przez długi czas, posadź w ogrodzie kilka odmian, np. wczesny i miotlasty. W ten sposób otrzymasz ozdobę od kwietnia aż do lipca!

Jak uprawiać szczodrzeńca?

Chcesz uprawiać szczodrzeńca w ogrodzie? To doskonały pomysł! Jego kolorowe kwiaty i ciemnozielone pędy są bardzo ozdobne. Jednak, aby roślina zjawiskowo kwitła i dobrze rosła, trzeba pamiętać o kilku zasadach.

  • Sadzenie — szczodrzeńca najlepiej sadzić w okresie od wiosny do jesieni. Jeśli umieścisz go w gruncie w drugiej połowie roku, są szanse, że zakwitnie na początku kolejnego sezonu. Natomiast okazy, które znajdą się w ziemi wiosną, mogą wydać kwiaty dopiero za rok. Szczodrzeńce należy sadzić w sporych odległościach od siebie, zwłaszcza odmiany rozłożyste. Każdy krzew musi mieć odpowiednio dużo miejsca, aby się rozrosnąć i pokazać cały potencjał.

  • Ziemia — szczodrzeniec nie ma specjalnych wymagań odnośnie do rodzaju podłoża. Roślina dobrze sobie radzi na piaszczystych, ubogich i lekko kwaśnych miejscach. Z powodzeniem rośnie nawet na terenach opuszczonych, np. pofabrycznych. Zatem nie trzeba specjalnie przygotowywać ziemi do sadzenia.

  • Stanowisko — szczodrzeniec lubi słońce. Na dobrze oświetlonym stanowisku wytwarza dużo kwiatów. Dobrze sobie radzi także na obszarach półcienistych. Może rosnąć na wietrznym stanowisku, jednak młode okazy mogą przemarzać, jeśli zima będzie bezśnieżna i bardzo chłodna.

  • Podlewanie — podlewanie szczodrzeńca nie jest konieczne. Roślina jest wyjątkowa odporna na suszę i dobrze sobie radzi bez opieki człowieka. Warto jednak systematycznie podlewać młode, świeżo posadzone okazy. Najlepiej nawadniać je co kilka dni, gdy ziemia przeschnie. Łatwy dostęp do wody zwiększa szanse na ukorzenienie się.

  • Nawożenie — szczodrzeniec nie ma specjalnych wymagań uprawowych. Dobrze sobie radzi na ubogich glebach. Jednak jeśli chcesz przyspieszyć jego wzrost lub zachęcić go do obfitego kwitnienia, dokarm krzew dwa razy w roku. Wiosną użyj nawozu azotowego, a jesienią preparatu z potasem i fosforem. Można stosować także produkty naturalne, np. przerobiony obornik czy kompost, które stanowią prawdziwą bombę składników odżywczych.

  • Kwitnienie — krzew kwitnie na młodych przyrostach. W zależności od odmiany kwiaty pojawiają się od kwietnia aż do lipca. Jeśli roślina nie wytwarza kwiatów, może to wynikać z braku lub wręcz nadmiaru azotu w glebie albo z przemarznięcia zeszłorocznych pędów.

  • Przycinanie — z reguły szczodrzeniec nie wymaga przycinania. Jednak jeśli chcesz nieco skorygować jego pokrój, możesz uregulować pędy, ale dopiero po kwitnieniu. Dodatkowo należy regularnie usuwać uszkodzone i chore gałęzie.

  • Rozmnażanie — krzew można rozmnożyć przez ukorzenianie niezdrewniałych pędów. Gałązki z międzywęźlami należy pobrać w środku sezonu i umieścić je w glebie. Po kilku miesiącach wypuszczą korzenie, jednak z przesadzaniem na miejsca właściwe trzeba poczekać minimum rok.

  • Choroby i szkodniki — szczodrzeniec jest odporny na choroby i szkodniki.

  • Zimowanie — krzew jest odporny na niskie temperatury. Jednak młode okazy mogą przemarzać w bardzo wietrznych miejscach.

Przeczytaj również: Kiedy sadzić wrzosy, gdzie najlepiej rosną? Uprawa i pielęgnacja wrzosów

Szczodrzeniec — zastosowanie w ogrodzie

Szczodrzeniec doskonale się sprawdza jako główna ozdoba słonecznego zakątka w ogrodzie. Można z niego zrobić także barwny, dość nieregularny żywopłot, który z daleka będzie przyciągać wzrok.

W zależności od tego, którą odmianę wybierzesz, krzew może wypełnić górną lub dolną część rabaty. Pięknie się będzie prezentować zwłaszcza w połączeniu z roślinami cebulowymi i z innymi typowo wiosennymi. Kolorowe kwiaty szczodrzeńca wspaniale urozmaicą ogrodową aranżację. Natomiast latem i jesienią będzie wspaniale współgrać z lekkimi trawami czy ozdobnymi hortensjami. Jego ciemnozielone liście i pędy pięknie się wkomponują i nie będą odciągać uwagi od bardziej dekoracyjnych roślin w drugiej połowie roku.

Szczodrzeniec — warto wiedzieć

Chcesz, żeby szczodrzeniec pięknie kwitł i wyglądał zachwycająco? O tym musisz pamiętać!

  • Roślina nie lubi zasadowego podłoża. Dlatego przed jej posadzeniem warto wymieszać podłoże z kwaśnym torfem. W glebie o lekko obniżonym pH szczodrzeniec nie będzie miał problemów z wypuszczaniem korzeni.

  • Aby nie trzeba było zbyt często podlewać krzewu, wyściółkuj glebę po posadzeniu. Dobrze sprawdzi się kora iglasta, która ma niskie pH. Świetnie absorbuje wodę i przekazuje ją do podłoża. Dzięki temu ziemia nie wysycha zbyt szybko nawet podczas intensywnych upałów.

Szczodrzeniec rozświetli ogród wiosną. Dlatego koniecznie posadź go w pobliżu swojego domu.

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również:

Róże okrywowe - najpiękniejsze odmiany, uprawa i pielęgnacja. Gdzie najlepiej sprawdzą się róże okrywowe?

10 najdłużej kwitnących roślin w ogrodzie. Kolorowy ogród aż do późnej jesieni

Sezon na jeżyny. Polecane zwłaszcza w okresie menopauzy na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.