Porady ogrodnicze

Róże okrywowe - najpiękniejsze odmiany, uprawa i pielęgnacja. Gdzie najlepiej sprawdzą się róże okrywowe?

Róże okrywowe zostały wyodrębnione w latach 70. i od jej pory cieszą się niezmienną popularnością. Tak jak inne rośliny okrywowe, tworzą gęste dywany, okrywające skarpy i okalające rabaty. Świetnie utrzymują wilgotność, są barierą dla chwastów i zapobiegają osuwaniu się skarp. Poznaj tajniki pielęgnacji różnych odmian róż okrywowych.  

Róże okrywowe - najpiękniejsze odmiany, uprawa i pielęgnacja. Gdzie najlepiej sprawdzą się róże okrywowe?
Róże okrywowe nie są wysokie, ich pędy mają od kilku do 100 cm długości. Fot. CanvaPro

Spis treści: 

Róże okrywowe – charakterystyka 

Róże okrywowe wyodrębnione zostały z różnych gatunków róż. Są to rośliny płożące lub półpłożące, Bardzo szybko się rozrastają przez pędy naziemne, krzewią się przez pędy korzeniowe. Jako rośliny sztucznie wyhodowane mają wiele pożądanych cech: są mrozoodporne i bardzo wytrzymałe, rzadko atakują je choroby i szkodniki.  

Róże okrywowe nie są wysokie, ich pędy mają od kilku do maksymalnie 100 cm długości. Zazwyczaj płożą się po ziemi, ale są wśród nich odmiany stojące. Kwiaty róż płożących są pachnące i podobne do kwiatów innych róż. Bywają od nich drobniejsze. W zależności od odmiany są pojedyncze lub zebrane w kiście. Róże okrywowe mogą mieć różne kolory kwiatów: od bieli, przez odcienie różu aż po czerwień i fiolet. Niektóre odmiany mają kwiaty żółte. Drobne, błyszczące liście stanowią dla nich świetne tło. Wśród odmian róż okrywowych są takie, które mają bardzo widowiskowo wyglądające owoce. Dzięki temu zdobią nasze ogródki również po kwitnieniu, a zimą są pożywieniem dla ptaków.  

Odmiany róż okrywowych 

Róże okrywowe mają setki odmian. Ta liczba ciągle rośnie, ponieważ hodowcy wciąż nad nimi pracują. Odmiany różnią się wzrostem, pokrojem, kolorami kwiatów i ich charakterem, terminem kwitnienia i owocowania. Ze względu na pokrój odmiany róż okrywowych możemy podzielić na płożące, stojące i łukowate. Tu wymienimy te najpiękniejsze i najbardziej różniące się między sobą.  

  • Odmiany róż okrywowych płożących 

Nozomi - ma drobne, bladoróżowe, pojedyncze kwiaty. Tło dla nich stanowią gęste liście. Jest mało wymagająca, poradzi sobie na skalniakach. To jedna z najbardziej mrozoodpornych odmian.  

Max Graf - ma różowe, pojedyncze kwiaty o żółtym środku. Kwitnie długo, a jej pędy osiągają 80 cm długości.  

Sunny Rose- Ma jasnożółte, półpełne kwiaty. Jest odporna na choroby grzybowe, jej pędy osiągają 40 cm długości. Róża okrywowa “Sunny Rose” powtarza kwitnienie.  

  • Odmiany róż okrywowych stojących 

Dagmar Hastrup - ma jasnoróżowe, pojedyncze kwiaty. Powtarza kwitnienie, a jej owoce również mają funkcję ozdobną. Osiąga 80 cm wysokości, jest odporna na mróz i choroby.  

White Cover - ma białe kwiaty o żółtym środku, które intensywnie pachną. Kwitnie długo i obficie, osiąga wysokość od 50 do 100 cm. Bardzo żywotna roślina, odporna na złe warunki.  

Moje Hammarberg - jej kwiaty są ciemnoróżowe i fioletowe, z żółtym środkiem. Osiąga około metra wysokości, kwitnie obficie, a po kwitnieniu jej ozdobą są pomarańczowe owoce. Wyhodowana w Szwecji, bardzo odporna na mróz. Jest też ekspansywna, rozmnaża się przez pędy korzeniowe.  

Przeczytaj również: Rozmnażanie róż. Sprawdź, jak i kiedy można rozmnażać róże - najlepsze i proste metody

  • Odmiany róż okrywowych łukowatych 

The Fairy - uważana za jedną z najpiękniejszych róż z tej grupy. Decydują o tym jej pełne, jasnoróżowe kwiaty zebrane w kiście. Tło dla nich stanowią ciemnozielone, błyszczące liście. Jej pędy osiągają długość 70 cm. 

Defender - ma półpełne, różowe kwiaty i powtarza kwitnienie. Dodatkową ozdobą są liście tej odmiany, które jesienią zmieniają barwy na żółcie i czerwienie. Pędy osiągają długość od 70 do 20 cm. Ta róża okrywowa jest bardzo odporna i ekspansywna, lepiej, by ograniczały ją krawężniki lub chodniki.   

Lavendel Dream - ma kwiaty pojedyncze o kolorze lawendy, o żółtym środku. Uwagę przyciąga ich kształt, kwiaty mają płatki w kształcie serc. Jej liście są ciemnozielone, drobne. Odporna na choroby i niedobory światła, osiąga wysokość do 80 cm. 

Sadzenie róż okrywowych 

Sadzenie róż okrywowych możemy podzielić na dwa rodzaje: z odkrytymi korzeniami i w pojemniku. Przed sadzeniem ziemię należy wypielić i spulchnić, można ją wzbogacić kompostem.  

  • Sadzenie róż okrywowych w pojemniku 

Tym sposobem można sadzić róże okrywowe od wiosny do jesieni. Po przygotowaniu podłoża wykup w ziemi dołek o głębokości równej wysokości doniczki i nieco od niej szerszy. Wyjmij sadzonkę z doniczki lub innego pojemnika, włóż do dołka, wypełnij brzegi i przysyp roślinę mieszanką ziemi i kompostu. Po posadzeniu podlej roślinę (5 l na wody na jedną sadzonkę). Ta metoda jest prostsza, ale droższa niż sadzenie róż okrywowych z odkrytym korzeniem. 

  • Sadzenie róż okrywowych z odkrytym korzeniem 

Wykonujemy je wiosną (od marca do połowy kwietnia) lub jesienią (od października do końca listopada). Pędy takiej sadzonki powinny być zdrewniałe. Przy sadzeniu wiosennym, skróć pędy do około 10 cm wysokości. W przypadku sadzenia jesienią możesz je skrócić maksymalnie o 20 cm. Tnij zawsze centymetr nad oczkiem. W ten sam sposób skracaj korzenie, jednak nie powinny być one krótsze niż 20 cm. Korzenie w dołku nie mogą się zawijać. Różę wsadzaj tak, by nasada pędów znajdowała się 2-3 cm pod ziemią. Po posadzeniu różę obficie podlej i wykonaj kopczykowanie.  

Pielęgnacja róż okrywowych 

Róże okrywowe to bardzo odporne rośliny i ich pielęgnacja nie jest skomplikowana. W zależności od odmiany wymagają słonecznych lub półsłonecznych stanowisk. Ich wymagania glebowe nie są wygórowane - najważniejsze, by nie rosły w ziemi ciężkiej i gliniastej. Dobrze się czują w ziemi o lekko kwaśnym odczynie, ale w zasadowym też sobie poradzą. Oto kilka najważniejszych zasad pielęgnacji róż okrywowych: 

  • Podlewanie róż okrywowych 

Ten rodzaj róż wymaga obfitego, ale rzadszego podlewania. Wyjątkiem są świeżo posadzone rośliny, które przez pierwsze trzy miesiące powinny mieć zawsze wilgotne podłoże. Lejąc wodę, omijaj liście i kwiaty, by uniknąć chorób grzybowych.  

  • Nawożenie róż okrywowych 

Różom okrywowym zbyt duża ilość nawozu bardziej zaszkodzi niż pomoże. Są wyjątkowo odporne, wystarczy im nawożenie raz w sezonie. Przy odpowiednim przygotowaniu podłoża pod sadzenie (ziemia z kompostem) w pierwszym roku nie trzeba ich w ogóle nawozić. Później stosuj kompost, obornik lub nawozy mineralne.  

  • Ściółkowanie róż okrywowych 

Ściółkowanie ziemi pod różami pomoże jej utrzymać wilgoć i składniki odżywcze. Najbardziej nadaje się do tego kora, trociny, suche liście lub trawa.  

  • Przycinanie róż okrywowych 

Przycinanie róż okrywowych nie jest konieczne. Jest o tyle trudne, że tworzą one gęste zarośla i mają dużo kolców. Jednak wiosną nie można go zaniedbać - wytnij przemarznięte i suche pędy. Róże okrywowe dobrze znoszą też równe cięcie na całej powierzchni. Wzmocni je to i odmłodzi. Jednak w takim przypadku nie spodziewaj się zbyt wielu kwiatów w nadchodzącym sezonie. 

Róże okrywowe - zastosowanie w ogrodzie 

Róże okrywowe ze względu na mnogość odmian mogą pełnić różne role w ogrodzie. Popularnym zastosowaniem róż okrywowych jest obsadzanie nimi skarp. Dzięki temu skarpy nie tylko estetycznie wyglądają, ale też są mniej narażone na obsuwanie gruntu.  

Innym zastosowaniem róż okrywowych jest tworzenie kwietnych dywanów. Szczególnie nadają się do tego odmiany płożące. Te odmiany stanowią również imponujące tło dla innych, wyższych roślin. Wiele odmian róż okrywowych jest odpornych na zanieczyszczenie powietrza. Warto więc je sadzić w pobliżu drogi, gdzie inne rośliny mogą sobie nie poradzić.  

Źródła: Deccoria.pl 

Przeczytaj również:

Pięlęgnacja róż bez tajemnic

Floksy – kwiaty, których pozazdroszczą ci sąsiedzi. Kiedy sadzić i jak pielęgnować ogniki?

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.