Porady ogrodnicze

Truskawki powtarzające owocowanie. Jakie odmiany są najlepsze, kiedy sadzić?

Chcesz delektować się smakiem truskawek z własnej uprawy od wiosny aż do późnej jesieni? Posadź w tym roku na grządce lub w skrzyni odmiany truskawek powtarzających owocowanie. Przepyszne truskawki będziesz zbierać nawet do pierwszych przymrozków. Sprawdź, jakie odmiany wybrać, by cieszyć się z obfitych plonów.

Truskawki powtarzające owocowanie. Jakie odmiany są najlepsze, kiedy sadzić?
Wyjaśniamy, dlaczego warto posadzić truskawki powtarzające owocowanie. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Co to są truskawki powtarzające owocowanie?

Truskawki powtarzające owocowanie zyskują w naszym kraju coraz większą popularność. Dzięki pracy hodowców udało się uzyskać odmiany, które owocują nie tylko w sezonie, czyli w czerwcu.

Czym się różnią od tych tradycyjnych? Przede wszystkim truskawki powtarzające owocowanie mają inny cykl wzrostu i dojrzewania niż odmiany tradycyjne. W ich przypadku pąki kwiatowe rozwijają się przez cały okres wiosenno-letni w naszym kraju, co znaczy, że sadzonki cały czas kwitną, owocują i rosną. Dlatego sadząc truskawki powtarzające owocowanie, możemy liczyć, że ich owoce będziemy zbierać nawet do pierwszych przymrozków.

Truskawki powtarzające owocowanie — najlepsze odmiany

Jeśli jesteś zainteresowany wysianiem lub wysadzeniem gotowych sadzonek truskawek powtarzających owocowanie, to przygotowaliśmy dla ciebie listę najlepszych odmian, które cieszą się wspaniałym smakiem i obfitym owocowaniem:

  • Albion — to jedna z najbardziej popularnych odmian. Owocuje w sezonie letnio-wiosennym, ma pokrój wisząco-pnący. Owoce są duże, jędrne, słodkie i bardzo smaczne. Odmiana ta powtarza owocowanie średnio co 3 tygodnie. Jest dość odporna na przędziorki i choroby grzybowe. Polecana jest do uprawy przez początkujących ogrodników, jak i tych bardziej doświadczonych. Ze względu na zwisający pokrój można uprawiać ją na kratkach czy pergolach lub w podwieszanych donicach.

  • Selva — to odmiana o luźnym i zwisającym pokroju. Owocuje w okresie letnim i jesiennym. Truskawki o barwie czerwono-pomarańczowej są duże i smaczne. Odmiana wykazuje odporność na szarą pleśń i choroby systemu korzeniowego, jednak ma niską tolerancję na mróz. Na zimę należy okryć sadzonki agrowłókniną.|

  • San Andreas — odmiana o pokroju wiszącym lub pnącym, zapewnia obfite plonowanie. Owocuje przez około 5 miesięcy, od czerwca aż do przymrozków. Owoce są duże i stożkowate, o doskonałym smaku i zapachu. Odmiana jest odporna na wirusy, jednak mało odporna na mróz i choroby grzybowe. Na zimę należy ją okrywać. 

  • Ostara — jest to odmiana deserowa, bardzo plenna, która owocuje od wiosny, aż do późnej jesieni, zapewniając obfite plony. Tworzy luźne krzaczki i liczne zwisające rozłogi, na których pojawiają się owoce. Owoce są sercowate, jasne w przekroju. Przypominają kształtem i smakiem poziomki. Wymaga zimowania pod osłonami.

  • Portola — to odmiana o bardzo silnym wzroście, dlatego należy sadzić ją w większych odstępach niż inne odmiany. Owoce są bardzo duże, jasnoczerwone, smaczne. Idealne do deserów. Odmiana jest średnio odporna na mączniaka i choroby systemu korzeniowego. Wymaga okrycia na zimę.

Przeczytaj również: Własne, pachnące latem truskawki przez cały rok? Wiemy, jak to zrobić

Truskawki powtarzające, tzw. całoroczne wydają owoce od czerwca do października. Fot.123RF.com

Kiedy sadzić truskawki powtarzające owocowanie?

Uprawa truskawek powtarzających owocowanie różni się od uprawy odmian tradycyjnych, które owocują jedynie w sezonie, czyli głównie w czerwcu. Gdy zdecydujemy się na samodzielny wysiew, nasiona możemy zacząć wysiewać do doniczek lub skrzynek od połowy lutego do kwietnia. Siewki pikuje się, gdy mają 2-3 listki właściwe, a rozsadę wysadza się na stałe miejsce, czyli na grządkę lub do doniczek na balkonach, pod koniec maja.

Znacznie częściej jednak praktykuje się sadzenie dostępnych w sklepach ogrodniczych sadzonek "frigo" z odkrytym systemem korzeniowym, które sadzi się już od marca do połowy maja lub sadzonek w doniczkach z ziemią, które można sadzić praktycznie przez cały sezon wiosenno-letni.

Truskawki powtarzające owocowanie najczęściej mają pokrój zwisający, dlatego najlepiej będzie sadzić je w podwieszanych donicach lub w pojemnikach z podpórkami, do których będziemy mogli przywiązywać rosnące z czasem pędy.

Co ważne, truskawki powtarzające owocowanie, mogą owocować dwukrotnie — wiosną (w maju i czerwcu), po czym następuje krótka dwutygodniowa przerwa, a następnie przychodzi czas na owocowanie letnio-jesienne (od lipca do października). Aby zwiększyć plonowanie truskawek powtarzających oraz uzyskać duże i dorodne owoce, profesjonalni hodowcy zalecają obrywać pierwsze kwiatostany, by nie dopuścić do wiosennego owocowania. Dzięki temu owoce powstałe w sezonie letnim z kolejnych kwiatów będą większe, a plonowanie dłuższe i bardziej obfite. Jeśli nie oberwiemy pierwszych kwiatów, owocowanie letnie może się opóźnić, a truskawki będą mniejsze.

Idealnym rozwiązaniem byłoby więc posiadania na grządce lub w skrzyniach zarówno sadzonek tradycyjnych, owocujących w czerwcu, jak i tych powtarzających owocowanie, z których truskawki będziemy mogli zrywać od lipca do października. 

O czym jeszcze warto pamiętać, planując uprawę truskawek powtarzających owocowanie? Bardzo ważne jest obrywanie starych i suchych liści, a także kontrolowanie wzrostu nowych pędów oraz podwiązywanie ich, jeśli zdecydujemy się na prowadzenie ich na podporach. 

Warto mieć również na uwadze, że truskawki powtarzające owocowanie do wydawania obfitego plonu potrzebują regularnego nawożenia. Dlatego zaleca się raz w tygodniu podczas podlewania dokarmiać je naturalnym nawozem np. biohumusem. Dzięki dostarczaniu sadzonkom składników pokarmowych rośliny zyskują siłę do wytwarzania zdrowych, dużych i przepysznych owoców.

Przeczytaj również: Sadzenie truskawek wiosną. Sprawdź, jak zrobić to krok po kroku

Niektóre odmiany truskawek owocują już po 2 miesiącach od posadzenia. Fot. Pexels

"Na zdrowie": Aromatyczne truskawki. Smakowite i odżywcze owoce na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.