Wiosna to czas, gdy ogród budzi się do życia. Rabaty powinny wówczas rozświetlać się kolorami kwitnących tulipanów, narcyzów, hiacyntów i innych roślin cebulowych. A przynajmniej w teorii. W praktyce bowiem zdarza się, iż zamiast przyciągających wzrok kwiatów pojawiają się jedynie... pędy i liście. Zanim jednak spiszemy swoje cebulki na straty, zastanówmy się, co może być przyczyną braku kwitnienia i – co ważniejsze – jak temu zaradzić.
Czytaj artykułTłuste plamy na ścianach w kuchni to prawdziwe utrapienie, z którym zmaga się wiele gospodyń domowych. Miejscem, w którym najczęściej się one pojawiają, jest kuchnia. Zazwyczaj są one efektem gotowania czy smażenia, a ich usuwanie nie należy do łatwych czynności. Jeśli zastanawiasz się, jak usunąć tłuste plamy na ścianach w kuchni, wypróbuj amerykański patent. Wystarczy połączyć ze sobą kilka składników, a po zabrudzeniach nie będzie śladu.
Czytaj artykułPralka to jedno z tych urządzeń, na które nie zwracamy uwagi, dopóki nie zacznie sprawiać problemów. Ale gdy już coś się wydarzy – a prędzej czy później się wydarzy – to zawsze w najmniej odpowiednim momencie. Szczególnie zirytować potrafią zwłaszcza zablokowane drzwi, ponieważ to jeden z tych momentów, gdy nie mamy pewności, czy dzwonić do fachowca, czy może z problemem uporać się na własną rękę. Co więcej, może to po prostu zwykłe zabezpieczenie? Zanim zaczniemy panikować, warto sprawdzić kilka rzeczy i poznać skuteczne sposoby na awaryjne otwarcie pralki.
Czytaj artykułKorzeń maca, nazywany także żeń-szeniem peruwiańskim, to mało znane warzywo o niezwykłych właściwościach. Jego historia sięga 2000 lat wstecz, czyli czasów starożytnych Inków. Jest on zaliczany do tzw. superfoods, gdyż obfituje w różnego rodzaju składniki odżywcze. Dostarcza organizmowi energii, poprawia pamięć i koncentrację, reguluje poziom cukru we krwi, a nawet zwiększa płodność. Podpowiadamy, jak uprawiać korzeń maca w ogrodzie, aby w pełni wykorzystać jego właściwości.
Czytaj artykułKiedyś był bardzo popularny, a dziś mało kto o nim pamięta. Nostrzyk, bo o nim mowa, jest rośliną wartościową, dlatego warto ją mieć w swoim ogrodzie. Charakteryzuje się przyjemnym zapachem, przypominającym świeżo skoszone siano. Jest jedną z najlepszych roślin miododajnych, skutecznie odstrasza gryzonie, a dodatkowo poprawia jakość gleby. Sprawdź, jak wysiewać nostrzyka na nawóz zielony oraz jak wygląda jego uprawa.
Czytaj artykułFrezje symbolizują przyjaźń, niewinność, wdzięczność i zaufanie, dlatego są chętnie wybierane jako bukiety na różne okazje. Można się nimi cieszyć również w ogrodzie oraz na balkonie czy tarasie – zachwycają nie tylko swoim wyglądem, ale również roztaczają wokół siebie przyjemny aromat. Jak sadzić i pielęgnować frezje? Wybierz najpiękniejsze odmiany, a sąsiadki będą ci zazdrościć.
Czytaj artykułW dobie stale rosnących cen i zwiększonej świadomości ekologicznej coraz więcej osób szuka alternatyw dla tradycyjnych źródeł energii. Jednym z takich surowców są… pestki wiśni. Choć brzmi to zaskakująco, mają one stosunkowo wysoką kaloryczność, a ich cena jest przystępna. Czy pestki wiśni to dobra alternatywa dla pelletu i drewna? Czy warto zdecydować się na ich zakup? Podpowiadamy.
Czytaj artykułRutewka Delavaya to niezwykle efektowna bylina, która jest wciąż rzadko spotykana w naszych ogrodach. W okresie kwitnienia nie można oderwać od niej wzroku – z daleka wygląda niczym filetowa lub różowa mgiełka, która unosi się tuż nad ulistnieniem. Rutewka Delavaya będzie doskonałym urozmaiceniem każdego przydomowego ogrodu, a jej uprawa nie należy do trudnych, dlatego cieszy się uznaniem wśród ogrodników o różnym doświadczeniu. Sprawdź, kiedy sadzić tę roślinę oraz jak ją pielęgnować, by zachwycała swoim wyglądem.
Czytaj artykułDalie, zwane również georginiami, to rośliny, które są znane ze swoich oszałamiających kolorów i żywych kwiatów. Występują w tysiącach odmianach o zróżnicowanej wielkości, kształcie i barwie, co sprawia, że każdy miłośnik ogrodnictwa znajdzie coś dla siebie. Dalie świetnie sprawdzają się na rabatach ogrodowych, ale niektóre odmiany z powodzeniem można uprawiać także w donicach. Sprawdź, które odmiany zasługują na miano najpiękniejszych.
Czytaj artykułPsiząb to ciekawa roślina cebulowa, która z wyglądu przypomina niewielką lilię. W naszych ogrodach spotykana jest dość rzadko, a szkoda, ponieważ jej piękne kwiaty ożywią i urozmaicą każdy zakątek. Co ciekawe, dawniej cebule psizęba były wykorzystywane w kuchni, a dzisiaj stanowią kolorowy akcent na rabatach ogrodowych. Dowiedz się więcej o uprawie i pielęgnacji tej niezwykłej rośliny, aby z roku na rok zachwycała swoim wyglądem.
Czytaj artykułJuka domowa wprowadza do wnętrza odrobinę egzotyki i niezwykłego charakteru. Tworzy efektowne rozety długich, sztywnych liści, a dodatkowo jest mało wymagająca i łatwa w uprawie. W sytuacji, gdy wzrost rośliny zostaje zahamowany, warto wnikliwie przyjrzeć się możliwym przyczynom. Być może stoi w złym miejscu lub zaniedbaliśmy jej pielęgnację. Aby pobudzić jukę do wzrostu i wypuszczania nowych liści, warto przygotować dla niej „owocową” odżywkę. Odkąd zaczęłam podlewać swoją roślinę domową miksturą, rośnie jak szalona.
Czytaj artykułZłocień maruna, nazywany także wrotyczem maruna, to roślina, która zasługuje na miejsce w każdym ogrodzie. Kwitnie nieprzerwanie przez całe lato, ma kwiaty podobne do rumianku, a do tego charakteryzuje się małymi wymaganiami. Złocień doceniany jest za swoje właściwości lecznicze, które były znane już w czasach starożytnych. Posiada substancje podobne do aspiryny, jest skuteczny na bóle głowy, stawów, zębów czy gorączkę. Wystarczy posiać go raz, a będzie rósł w ogrodzie przez kilka lat.
Czytaj artykułJeśli szukasz oryginalnego krzewu o niezwykle dekoracyjnym wyglądzie, stachiurek wczesny będzie strzałem w dziesiątkę. Jego kwiaty możemy podziwiać już od wczesnej wiosny – swoim wyglądem przypominają one sznury perełek, tworząc niezwykły widok. Stachiurek wczesny zasługuje na uwagę każdego ogrodnika, dlatego warto nieco bliżej przyjrzeć się jego wymaganiom. Jak go uprawiać?
Czytaj artykułPrzycinanie róż jest bardzo potrzebnym, a wręcz niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym, który decyduje o ich zdrowiu, wyglądzie i obfitości kwitnienia. To, jak wykonać cięcie, zależy od gatunku roślin. Inaczej przycinamy róże wielkokwiatowe i rabatowe, a inaczej parkowe czy pnące. Jak prawidłowo przeprowadzić ten zabieg, aby cieszyć się zjawiskowym kwitnieniem w sezonie? Kiedy najlepiej przycinać róże? Podpowiadamy.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 105
- Następna