Spis treści:
Siew ogórka gruntowego na rozsadę
Ogórki to jedne z najpopularniejszych warzyw uprawianych w naszych ogrodach. Są doskonałym dodatkiem do zdrowej diety, ponieważ są bogatym źródłem witamin i składników mineralnych. Nasiona ogórków można wysiewać bezpośrednio do gruntu, natomiast wielu ogrodników radzi przygotować rozsadę. Jej produkcja trwa 3-4 tygodnie, dlatego, jeśli planujemy przesadzać sadzonki na miejsce stałe w połowie maja (gdy minie ryzyko wiosennych przymrozków), nasiona warto wysiać pod koniec kwietnia.
Warto wiedzieć, że ogórki mają bardzo wrażliwe korzenie podatne na uszkodzenie. Z racji tego, że sadzonki nie lubią pikowania, nasiona najlepiej wysiewać do pojedynczych doniczek wypełnionych lekkim, przepuszczalnym podłożem. Niektórzy przygotowują rozsadę w dużych wielodoniczkach, umieszczając po 3 nasiona blisko siebie. Głębokość siewu powinna wynosić około 1,5-2 cm.
Rozsadę ogórków stawiamy na słonecznym parapecie, gdyż potrzebują dużo światła do prawidłowego wzrostu. Sadzonki są bardzo wrażliwe na przymrozki, dlatego należy im zapewnić optymalną temperaturę (około 22 st. C). Podłoże powinno być stale lekko wilgotne, ale nie przemoczone (woda w doniczkach nie powinna stać). Przed wysadzeniem do ziemi, rozsadę ogórków należy zahartować, by stopniowo przyzwyczaić rośliny do warunków panujących na zewnątrz.
Z siewem ogórków nie należy się spieszyć, gdyż są wrażliwe na przymrozki. Fot.sasha1806/123RF.com
Sadząc rośliny, należy uważać, aby nie uszkodzić ich systemu korzeniowego, gdyż może to spowolnić ich wzrost. Optymalna odległość między sadzonkami powinna wynosić 10-20 cm, a między rzędami 80-120 cm. Oprócz tego należy zadbać o właściwe sąsiedztwo – ogórki będą rosły najlepiej w towarzystwie buraka ćwikłowego, bobu, fasoli, grochu, kukurydzy, kalafiora, kalarepy, kapusty, kopru, bazylii oraz sałaty (nie służy im zaś sąsiedztwo ziemniaków).
Błędy podczas siewu ogórków na rozsadę
Siew ogórków na rozsadę nie należy do zadań trudnych. Mimo to wiele osób popełnia błędy, które negatywnie wpływają na wzrost krzaczków i ich plonowanie. Czego należy unikać, aby uzyskać zdrowe i obfite plony?
- Zbyt wczesne wysiewanie – ogórki są roślinami ciepłolubnymi, a spadek temperatury poniżej 12 st. C powoduje całkowite zahamowanie ich wzrostu. Z siewem ogórków nie warto się spieszyć – najlepszym terminem ich wysiewu na rozsady jest koniec kwietnia.
- Zbyt obfite podlewanie – ogórki potrzebują wystarczającej ilości wilgoci, ale nie można dopuścić do ich przelania. Nadmiar wody w podłożu może doprowadzić do gnicia młodych siewek.
- Nieodpowiednia temperatura – do szybkiego wzrostu rozsada ogórków potrzebuje temperatury minimum 22 st. C. Należy unikać przeciągów i gwałtownych zmian temperatury, które mogą osłabić młode rośliny.
- Niewystarczająca ilość światła – sadzonkom należy zapewnić dużo światła, co jest niezbędne dla ich prawidłowego wzrostu i rozwoju. Z kolei brak dostatecznej ilości światła jest jednym z głównych powodów, dla których siewki ogórków stają się długie, cienkie i słabe.
- Złe podłoże – ogórki preferują lekkie, przepuszczalne podłoże. W tym celu najlepiej sprawdzi się gotowe podłoże do rozsady lub mieszanka torfu z piaskiem. Należy unikać używania ziemi ogrodowej, ponieważ mogą się w niej znajdować patogeny lub larwy owadów, które mogą zniszczyć młode rośliny.
Unikaj tych błędów podczas siewu ogórków na rozsadę, a twoje sadzonki będą mocne i zdrowe, co przełoży się na obfite plonowanie.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Nawożenie rozsady pomidora. Odżywka na mocne korzenie, solidne i zdrowe łodygi
Najlepsze towarzystwo dla cukinii. Zawiąże się mnóstwo zdrowych owoców
Zdrowe i dorodne główki czosnku. Wystarczy regularnie robić to na grządkach