Spis treści:
- Azorella trójwidlasta - charakterystyka
- Azorella - gatunki
- Uprawa azorelli trójwidlastej
- Zastosowanie azorelli
Azorella trójwidlasta - charakterystyka
Azorella trójwidlasta (Azorella trifurcata) przywędrowała do nas z Ameryki Południowej. Porasta tam gęsto nadmorskie płaskowyże, górskie stoki i wydmy. Płoży się po ziemi, przywodząc na myśl miękkie dywany czy nawet poduchy. Zgnieciona, w ciągu godziny się prostuje do poprzedniego wyglądu - nie sposób jej zadeptać.
Azorella jest zimozieloną byliną. Jej pędy są długie, ale ponieważ się płożą, wysokość rośliny to jakieś 5-10 cm. Jej liście są drobne i jasnozielone, zebrane w małe rozetki. Od czerwca do lipca azorella trójwidlasta kwitnie maleńkimi, żółtymi kwiatkami. Znajdują się one pośrodku liści i są tak drobne, że praktycznie widzimy tylko, że nasz szmaragdowy dywan nabrał żółtych odcieni. Wygląda to bardzo malowniczo.
Ta południowoamerykańska bylina nie jest specjalnie przebojowa. Azorella trójwidlasta płoży się bardzo wolno, a jakiekolwiek chwasty są dla niej poważnym zagrożeniem. Nie będzie konkurowała z nimi o lepsze warunki, po prostu się podda. Dlatego, zanim posadzisz ją w ogrodzie, najpierw pozbądź się starannie wszystkich chwastów.
Przeczytaj również: Rośliny zadarniające. Mogą zastąpić trawnik lub wzmocnić skarpę
Azorella - gatunki
Azorella trójwidlasta to jeden trzydziestu z gatunków Azorelli Lamarc. To rodzina roślin selerowatych występujących w Ameryce Południowej od Kostaryki aż po Ziemię Ognistą. Można je spotkać również na wyspach subantarktycznych. Porastają tereny skaliste i żwirowe, torfowiska i wysokie Andy.
Mieszkańcy Ameryki Południowej doceniają niektóre gatunki tej rośliny ze względu na ich lecznicze właściwości. Do dziś są zresztą wykorzystywane w profilaktyce cukrzycy. Gatunki takie jak azorella Compacta czy Madreporica są zagrożone. Te byliny palą się bez dymu, długo dając ciepło. Ponieważ rosną na terenach, gdzie trudno o inny opał, są tam nadmiernie wykarczowywane.
W Polsce naprawdę występuje tylko jeden gatunek – Azorella trójwidlasta. Została sprowadzona dość niedawno jako roślina ozdobna i zadarniająca. W sklepach możemy ją spotkać jej sadzonki lub nasiona pod nazwami Nana, Minima lub Minior. W gruncie rzeczy to jednak różne nazwy handlowe tej samej rośliny.
Azorella trójwidlasta najlepiej rośnie w lekkim cieniu, nie lubi też wiatru. Fot. CanvaPro
Uprawa azorelli trójwidlastej
W Polsce uprawa azorelli trójwidlastej jest pewnym wyzwaniem. To dlatego, że akurat ten gatunek byliny nie jest specjalnie odporny na mróz. Warto wziąć to pod uwagę wybierając miejsce, w którym ma rosnąć. Jakie są główne zasady uprawy azorelli trójwidlastej?
- Stanowisko
Bylina preferuje słoneczne stanowiska, choć rozwinie się też w lekkim zacienieniu. Będzie jednak wtedy kwitła mniej obficie. Powinna mieć dostęp do pełnego słońca przez 6 - 8 godzin dziennie. Dobrze, jeśli będzie osłonięta od wiatru.
- Podłoże
Azorella wymaga dobrze przepuszczalnego, suchego podłoża. Można stosować mieszankę ziemi ogrodniczej z piaskiem lub żwirem, aby zapewnić odpowiednią drenaż. Poradzi sobie na skalniakach i na glebach jałowych, choć nie gliniastych.
- Podlewanie i nawożenie
Jak każdy sukulent, azorella lepiej zniesie suszę niż nadmierną wilgoć. Podlewanie należy ograniczyć do minimum, szczególnie w okresie zimowym. Wielu może zmylić zielony wygląd rośliny zimą, ale w tym czasie jej płytkie korzenie są narażone na choroby związane z nadmierną wilgocią. Dodatkowe odżywianie rośliny nie jest konieczne. Raz na jakiś czas można jej podać nawozy dla sukulentów.
- Zimowanie
W Polsce azorella trójwidlasta może potrzebować ochrony przed nadmiernym wilgocią i mrozem zimą. Paradoksalnie, większym zagrożeniem są dla niej zimy bez śniegu. Trzeba ją wtedy okryć stroiszem lub agrowłókniną. Dotyczy to szczególnie roślin młodych.
- Rozmnażanie
Rośliny można rozmnażać przez podział kęp wiosną lub jesienią. Należy uważać, aby nowe sadzonki miały odpowiednie warunki do ukorzeniania się, tj. suchą i przepuszczalną ziemię.
- Szkodniki i choroby
Azorella trifurcata jest stosunkowo odporna na szkodniki i choroby, zwłaszcza gdy uprawiana jest w warunkach, które odpowiadają jej naturalnym siedliskom. Nadmierne przemoczenie może stać się przyczyną gnicia korzeni.
Przeczytaj również: Skalnica cenista - wyjątkowa roślina zadarniająca. Uprawa i pielęgnacja
Zastosowanie azorelli
Azorella jest rośliną darniową, okrywającą i w tej roli spełnia się znakomicie. Ostatnie, upalne lata w Polsce sprawiają, że uprawiana pieczołowicie trawa rudzieje, zwłaszcza kiedy nie mamy możliwości jej podlewania. Sucholubna azorella może stać się wtedy alternatywą dla trawnika, szczególnie w mocno nasłonecznionych miejscach. Inne zastosowania azorelli trójwidlastej to:
- wypełnianie pustych miejsc na słonecznych rabatach;
- wyznaczanie granic rabat czy ścieżek
- zadarnianie skalniaków;
- ukrywanie niechcianych elementów ogrodu – pni, korzeni, starych fundamentów;
- zadarnianie i wzmacnianie nawet bardzo stromych skarp;
- porastanie murków, z których roślina malowniczo spływa.
Azorella trójwidlasta, w przeciwieństwie do innych roślin okrywowych, nie jest inwazyjna. Nie musisz się więc obawiać, że zaprosisz do swojego ogrodu wroga, który zabierze szybko przestrzeń innym roślinom i z którym wciąż będziesz walczyć.
Źródła: deccoria.pl, rhs.org.uk
Przeczytaj również:
Posiejesz raz, będzie zdobił ogród przez lata. Kiedy siać rozwar i jak go pielęgnować?
Jak zakwasić glebę? Proste i naturalne sposoby na poprawienie pH ziemi
Sposoby na intensywne kolory hortensji. Te nawozy zmieniają kolor kwiatów i odżywiają ziemię