Porady ogrodnicze

Sposoby na intensywne kolory hortensji. Te nawozy zmieniają kolor kwiatów i odżywiają ziemię

Hortensja to rozłożysty krzew, który zachwyca ogromnymi kwiatostanami. Występuje w wielu kolorach – od różu, przez fiolety, aż po błękity. Na barwę oraz jej intensywność wpływa przede wszystkim odczyn podłoża, który możemy w prosty sposób regulować, stosując odpowiednie nawozy. Zależy ci na nadaniu hortensji różowego lub niebieskiego koloru? Nie chcesz, by w sezonie kwiaty stały się wyblakłe? Sprawdź, czym nawozić hortensje, żeby miały intensywną barwę.

Sposoby na intensywne kolory hortensji. Te nawozy zmieniają kolor kwiatów i odżywiają ziemię
Czym nawozić hortensje, żeby miały intensywny kolor? Świetnie sprawdzą się niektóre kuchenne resztki. Fot. huertinadetoni/123RF.com

Spis treści:

Nawożenie hortensji a kolor kwiatów

Długowieczne, efektowne hortensje to bezsprzecznie jedne z najpiękniejszych krzewów ogrodowych. Ich największą ozdobą są ciężkie, okazałe kwiatostany, które utrzymują się na roślinie nawet do pierwszych przymrozków (w zależności od odmiany). Hortensja kwitnie bujnie i spektakularnie, zachwycając otoczenie kwiatami w szerokiej gamie kolorów. W przypadku hortensji bukietowych kwiaty mogą być białe, kremowe, różowe, różowozielone, zielone lub nawet karminowe. Hortensje ogrodowe są jeszcze bardziej interesujące – mogą mieć białą, różową, czerwoną, fioletową lub niebieską barwę, a na dodatek można modyfikować kolor ich kwiatów.

Co ciekawe, barwa pięknych kwiatów może się zmieniać nie tylko wraz z przekwitaniem, ale również z powodu warunków wzrostu. Kolor uzależnia także gatunek i konkretna odmiana. Wszystkie barwne odmiany hortensji ogrodowej (poza białymi i zielonymi) mogą zmieniać kolor w zależności od odczynu podłoża. Obniżając odczyn gleby, możemy sprawić, że kwiaty staną się bardziej niebieskie. Podnosząc je, spowodujemy zaś, że hortensja przybierze różowy kolor. W jaki sposób możemy zmienić pH gleby? Wystarczy zastosować nawozy, które pozwolą nadać odpowiedni odczyn podłożu. Do wyboru mamy zarówno gotowe, przeznaczone do hortensji preparaty, jak i domowe odżywki.

Odczyn podłoża ma wpływ na kolor hortensji. Odczyn podłoża ma wpływ na kolor hortensji. Fot. annazdasiuk/123RF.com

Przeczytaj również: Bratki będą kwitły przez całą wiosnę i lato. Zahartuj i podlewaj naturalnym nawozem

Czym nawozić hortensje, żeby miały intensywny kolor?

Barwa hortensji ogrodowej (kolorowych odmian) uzależniona jest przede wszystkim od warunków wzrostu. Często zdarza się, że kwiaty uprawianego na działce krzewu stają się bledsze – początkowo intensywnie różowy lub niebieski kolor jest coraz mniej wyrazisty. Bywa również tak, że barwa kwiatów całkowicie się zmienia. Jeśli hortensja traci kolor bądź kwiatostany przemieniają się z różowych na niebieskie lub odwrotnie, powinniśmy zastosować odpowiednio dobrany nawóz. Sprawi on, że kwiaty będą miały oczekiwaną barwę i będzie ona intensywna.

Nawożenie skorupkami jaj powoduje, że hortensja staje się różowa. Nawożenie skorupkami jaj powoduje, że hortensja staje się różowa. Fot. CanvaPro

Kwiatostany będą miały wyrazistą barwę, jeśli zasilimy je gotowymi nawozami wzmacniającymi kolor hortensji, które zakupimy w sklepie ogrodniczym. Jeżeli jednak chcemy nieco zaoszczędzić, skorzystajmy z domowych sposobów. Okazuje się, że podobne efekty osiągniemy, rozsypując lub zakopując przy krzewach wybrane kuchenne resztki. Czym nawozić hortensje, żeby miały intensywny kolor? Oto najlepsze propozycje:

  • Skorupki jaj – zastosujmy je w sytuacji, gdy będziemy chcieli nadać hortensjom ogrodowym intensywnie różowy kolor. Suche skorupki z kilku jaj rozgniatamy na proszek, a następnie mieszamy z wierzchnią warstwą gleby pod krzewem. Musimy mieć na uwadze, że resztki te będą wolno uwalniały wapń, więc zmiana odczynu gleby może trochę potrwać;

  • Fusy z kawy – jeśli chcemy, aby hortensja ogrodowa stała się intensywnie niebieska, pozostałe po parzeniu kawy fusy rozłóżmy pod krzewem. Resztki te będą stopniowo zakwaszać glebę w miejscu uprawy;

  • Wierzchołek ananasa z rozetą liści – to ciekawy sposób na nadanie hortensji niebieskiego koloru. Resztki ananasa podsuszamy, a następnie zakopujemy pod krzewem. Możemy wykorzystać też suszone skórki pomarańczy, które przed rozsypaniem wokół hortensji mielimy na proszek.

Przed zastosowaniem wybranego nawozu do hortensji warto sprawdzić odczyn gleby. Jeśli nie ma mamy pod ręką miernika, pH możemy ocenić domowym sposobem. Wystarczy nałożyć ziemię do dwóch słoików i zalać wodą destylowaną. Następnie do jednego dodać niewielką ilość octu, do drugiego zaś nieco sody oczyszczonej. Obserwujemy, w którym naczyniu pojawi się piana. Jeśli w słoiczku z octem – ziemia jest zasadowa. Jeżeli natomiast pianę zauważymy w naczyniu z sodą, oznacza to, że podłoże jest kwaśne. Wiedza na ten temat ułatwi nam dobranie odpowiedniego nawozu, który nie tylko zadba o kolor kwiatów hortensji, ale też użyźni glebę.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Wiosenna odżywka do lawendy. Nic lepiej nie pobudzi jej do kwitnienia

Zniewala zapachem, kwitnie od czerwca do września. Kiedy siać maciejkę do gruntu i doniczek?

Zjawiskowo kwitnie od lipca do września. Uprawa i pielęgnacja fuksji magellańskiej

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.