Porady ogrodnicze

Bratki będą kwitły przez całą wiosnę i lato. Zahartuj i podlewaj naturalnym nawozem

Kolorowe, niezwykle urokliwe bratki zdobią nasze balkony i ogrody już od wczesnej wiosny. Choć są proste w uprawie oraz niewymagające, trzeba zapewnić im właściwe warunki, aby długo i obficie kwitły. Zatroszczmy się nie tylko o odpowiednie stanowisko czy podlewanie, ale również zasilanie kwiatów w składniki pokarmowe. Sprawdź, jak zrobić nawóz na kwitnienie bratków, dzięki któremu będą najpiękniejszą dekoracją aż do późnego lata. 

Bratki będą kwitły przez całą wiosnę i lato. Zahartuj i podlewaj naturalnym nawozem
Domowy nawóz do bratków sprawi, że przez całą wiosnę aż do późnego lata będą obsypywały się kwiatami. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Jak pielęgnować bratki, by długo kwitły?

Bratki to rośliny, które nadają się zarówno do uprawy w skrzynkach lub donicach na balkonie, jak i na rabatach w ogrodzie. Niezależnie, gdzie je posadzimy, musimy zapewnić im odpowiednie warunki, by długo kwitły. Jeśli uda nam się o nie prawidłowo zatroszczyć, będą zachwycać kolorowymi płatkami od przedwiośnia aż do późnego lata. Zakupione w sklepie ogrodniczym bratki możemy sadzić już w marcu, ponieważ są w stanie przetrwać umiarkowane przymrozki (do -5°C). Wcześniej jednak powinniśmy je zahartować, czyli przyzwyczaić do temperatury panującej na zewnątrz. Aby to zrobić, wystawiamy sadzonki na dwór na kilka godzin dziennie, po czym wnosimy do domu. Po paru dniach rośliny możemy posadzić na docelowym miejscu.

Jeśli chcemy, by bratki długo kwitły i zdrowo rosły, musimy je odpowiednio pielęgnować. Nie wymagają wielu dodatkowych zabiegów i nie są trudne w uprawie, ale warto stosować się do kilku prostych wskazówek, dzięki którym będą w doskonałej kondycji. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, pielęgnując bratki?

  • Podczas podlewania bratków starajmy się nie moczyć liści ani kwiatów. Zadbajmy o to, by podłoże było stale lekko wilgotne, ale nie przelane;

  • Bratki uprawiajmy w lekkim półcieniu i pod zadaszeniem, aby nie były narażone na intensywne opady deszczu i bezpośrednie działanie promieni słonecznych;

  • Pozbywajmy się z roślin przekwitłych kwiatów, dzięki czemu przedłużymy kwitnienie bratków;

  • Rośliny zasilajmy odżywkami bogatym w fosfor oraz potas. Sprawdzą się gotowe nawozy do roślin kwitnących oraz domowe preparaty. Wystarczy stosować je co 2 tygodnie.

Dobrze zatroszczmy się o bratki, by długo kwitły. Dobrze zatroszczmy się o bratki, by długo kwitły. Fot. semperscifi/123RF.com

Przeczytaj również: Co posadzić pod różami? Najlepsze sąsiedztwo dla róż

Nawóz na kwitnienie bratków

Bratki posadzone w żyznym, bogatym w składniki odżywcze podłożu nie wymagają częstego i silnego nawożenia. Rośliny te można jednak od czasu do czasu zasilać, jeśli zależy nam na ich długim i obfitym kwitnieniu. Jak już wspominaliśmy, do wytwarzania swych pięknych, kolorowych kwiatów potrzebują przede wszystkim dwóch składników: fosforu i potasu. Choć pierwiastki te znajdziemy w nawozach przeznaczonych specjalnie dla roślin kwitnących, nie musimy wydawać na nie pieniędzy. Odżywkę o optymalnym składzie możemy przygotować w domowym zaciszu.

Nawóz na kwitnienie bratków zrobimy z łatwo dostępnego owocu – banana. Wykorzystajmy bardzo dojrzałą sztukę, która będzie miała brązowe plamki na skórce. Jak wykorzystać banana do przyrządzenia domowej odżywki? Oto prosty przepis:

  1. Dojrzałego banana wraz ze skórką kroimy w cienkie plastry;

  2. Kawałki owocu wrzucamy do litrowego słoika i zalewamy taką ilością ciepłej wody, aby wypełnić naczynie;

  3. Słoik zakręcamy i odstawiamy na 2 doby w ciemne, chłodne miejsce;

  4. Po tym czasie płyn przelewamy przez sito, oddzielając namoczone kawałki banana.

Tak przygotowany nawóz sprawdzi się zarówno w przypadku bratków posadzonych w pojemnikach, jak i uprawianych w ogrodzie. Podlewamy nim rośliny co 2 tygodnie, dzięki czemu będą imponująco długo kwitły.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Wiosenna odżywka do lawendy. Nic lepiej nie pobudzi jej do kwitnienia

Jak i kiedy posadzić dalie? Oto nowe odmiany dalii

Jak rozmnożyć przezimowaną pelargonię? Pobieranie i ukorzenianie sadzonek pelargonii

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.