Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak szybko rośnie aktinidia? Ciekawe odmiany i pielęgnacja mini kiwi

Choć mini kiwi (inaczej aktinidia ostrolistna lub Actinidia arguta) jest rośliną niezwykle ciekawą, to wciąż jej uprawa stanowi rzadkość w Polsce. Roślina pochodzi z Azji, ale ze względu na wymagania może być też uprawiana w polskim klimacie. Poznaj ciekawe odmiany aktinidii, dowiedz się, jak szybko rośnie i jak uprawiać aktinidię.

Jak szybko rośnie aktinidia? Ciekawe odmiany i pielęgnacja mini kiwi
Aktinidia, nazywana też mini kiwi, to mało wymagająca roślina, która tworzy zdrowe owoce. Fot.lnzyx/123RF.com

Spis treści:

Aktinidia, czyli mini kiwi

Aktinidia, czyli mini kiwi, to ciekawa roślina dostarczająca owoców wyróżniających się unikalnymi warunkami prozdrowotnymi. Owoce mini kiwi chronią organizm przed stresem oksydacyjnym i są pomocne w utrzymywaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Wspierają również pracę układu sercowo-naczyniowego.

Spożywanie ich może pomóc w zwiększaniu wydajności wysiłkowej organizmu, przez co polecane jest to sportowcom. Usprawnia też procesy trawienne. Owoce mini kiwi są doceniane także ze względu na swój bogaty smak.

Ciekawe odmiany aktinidii 

Na rynku dostępne są mini kiwi pod różnymi postaciami. Jakie są zatem ciekawe odmiany aktinidii, które warto wprowadzić do swojego ogrodu?

  • Jumbo

Jedną z ciekawych odmian aktinidii jest na pewno „Jumbo”, czyli dająca jedne z największych owoców. Są one podłużne i na tyle duże, że mogą dorównywać zwykłym kiwi. Na zewnątrz pokrywa je zielona, gładka skórka, a w środku kryje się również zielony miąższ o wysokim poziomie słodyczy. Zbiorów można wypatrywać pod koniec września, ale owoce dojrzewają nierównomiernie.

  • Issai

Kolejną ciekawą odmianą aktinidii jest „Issai”, która wyróżnia się tym, że jest samopłodna, nie wymaga więc męskiego krzewu w pobliżu. Owoce są również duże, słodkie oraz bardzo smaczne, w pełni pokryte zieloną skórką. Ta odmiana pochodzi z Japonii i owocuje w drugiej połowie października. Jest częstym wyborem wśród polskich ogrodników. 

  • Kens Red

Poszukując odmian aktinidii, warto zainteresować się również odmianą „Kens Red”. W odróżnieniu od poprzedniczek wyróżnia się owocami pokrytymi czerwoną skórką i ciemnoczerwonym miąższem z czarnymi nasionkami. Są one równie słodkie, soczyste oraz smaczne jak zielone mini kiwi. Ta odmiana pochodzi z Nowej Zelandii i owocuje na początku października.

  • Lucy

Warto postawić także na polską odmianę o nazwie „Lucy”, która powstała w warszawskiej szkole SGGW. Owocuje ona w drugiej połowie października, owoce mają zielono-brązową skórkę oraz słodko-kwaśny miąższ o czerwonej barwie.

aktinidia Aktinidia rośnie szybko, nawet do 3 m rocznie. Fot.lnzyx/123RF.com

Jak szybko rośnie aktinidia?

Bogactwo dostępnych na rynku odmian pozwala znaleźć roślinę dopasowaną do indywidualnych oczekiwań, również niecierpliwym ogrodnikom. Jak szybko rośnie aktinidia? To zależy właśnie od odmiany, ale wybierając aktinidię ostrolistną (czyli np. popularną „Jumbo” czy „Issai”) można liczyć na przyrost nawet do 3 metrów rocznie. Aktinidia pstrolistna o pięknych, przebarwiających się na biało i różowo liściach, rośnie około 1–2 metry rocznie.

Jak uprawiać aktinidię – najważniejsze zasady

  • Stanowisko – najlepszym stanowiskiem dla aktinidii w Polsce jest miejsce słoneczne o żyznej i wilgotnej glebie.

  • Kwitnienie – mini kiwi kwitnie na początku maja. Jako roślina dwupienna wymaga sadzenia osobnika żeńskiego w pobliżu przynajmniej jednego egzemplarza męskiego. Kwiaty są niewielkich rozmiarów i mają białą barwę.

Przeczytaj również: Dlaczego owoce winorośli pękają? Możesz zapobiec pękaniu winogron

  • Sadzenie – mini kiwi należy sadzić w odległości 3-4 metrów od siebie, by zapewnić roślinie wystarczającą przestrzeń do wzrastania. Korzenie umieszczaj w przygotowanych dołach i rozkładaj równomiernie, a następnie zasypuj ziemią. Upewniaj się przy tym, że korona rośliny mieści się na poziomie gruntu. Pamiętaj również o tym, by przy odmianach dwupiennych sadzić przynajmniej 1 roślinę męską na 5-8 roślin żeńskich.

  • Przycinanie – aktinidia wymaga dość dużo miejsca na rozpostarcie pędów, dlatego należy ją regularnie przycinać. Cięcie najlepiej wykonywać latem lub pod koniec zimy, czyli w lutym-marcu. Co 3-4 lata warto wykonywać cięcie odmładzające. Jako podpory świetnie sprawdzą się ażurowe siatki czy drewniane sztachety, by roślina mogła się wokół nich owijać.

  • Zimowanie – aktinidia to roślina odporna na mróz nawet do -20 stopni, nie wymaga osłon.

jak uprawiać aktinidię Owoce aktinidii są bardzo zdrowe – są bogate w witaminy, zawierają dużo potasu oraz różnych mikroelementów. Fot.Christian Horz/CanvaPro

  • Ziemia – mini kiwi preferuje glebę o lekkiej kwaśności o pH na poziomie 5,5-6,5. W razie potrzeby można dodać siarkę, by je obniżyć lub wapno, by podnieść pH. Aktinidia wymaga wilgotnej gleby.

  • Podlewanie – po posadzeniu mini kiwi wymaga regularnego podlewania, by zapewnić korzeniom dobry kontakt z glebą i pomóc im się ukorzenić. Należy nawadniać roślinę szczególnie w okresach suszy.

  • Choroby i szkodniki – mini kiwi jest dość odporna na choroby, ale może być narażona na zgniliznę korzeni, dlatego warto chronić korzenie przed zalaniem. Roślina jest szczególnie lubiana przez koty – najlepszym sposobem jest osłonięcie młodych sadzonek za pomocą plastikowej siatki.

  • Nawożenie – warto wzbogacić glebę przy użyciu obornika lub kompostu, wskazane jest także stosowanie nawozów bogatych w potas oraz fosfor wspierających kwitnienie.

  • Rozmnażanie – najłatwiejszym sposobem rozmnożenia aktinidii są odkłady poziome wykonywane w okresie zimowym. Latem można również pobierać sadzonki zielne i ukorzeniać je w warunkach półcienia. Wiosną lub jesienią możliwe jest rozmnażanie rośliny poprzez wysiew nasion.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Rozmnażanie borówki amerykańskiej przez odkłady i sadzonki zielne. Jak zrobić to dobrze?

Z jakich krzaczków truskawek pobierać sadzonki? Lipiec to dobry czas na ich sadzenie

Jak przycinać owocujące krzewy porzeczki czarnej i czerwonej? Za rok zbiory będą jeszcze większe

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.