Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kret robi kopce w zimie? Jak pozbyć się kreta z ogrodu – domowe sposoby

Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Te niewielkie zwierzęta w czasie łagodnej zimy mogą wykopać wiele kopców, niszcząc idealnie wypielęgnowany trawnik czy rabatę. Warto dowiedzieć się, jak z nimi skutecznie walczyć. Prezentujemy najlepsze domowe sposoby na kreta. Czy ten mały ssak jest pod ochroną?

Kret robi kopce w zimie? Jak pozbyć się kreta z ogrodu – domowe sposoby
Jak pozbyć się kreta zimą? Poznaj najskuteczniejsze domowe sposoby. Fot.123RF.com

Spis treści:

Kret w ogrodzie zimą

Kret europejski to niewielkie zwierzę, o głowie zakończonej charakterystycznym ryjkiem i łapkach przystosowanych do grzebania w ziemi. Jest to mały, owadożerny ssak z rodziny kretowatych, prowadzący podziemny tryb życia. Czy kret zasypia na zimę? Wiele osób będzie zaskoczonych, ale nie. Zwierzęta te nie zapadają w sen zimowy. Jest to zwierzę bardzo aktywne, którego ruchliwość zmniejsza się co prawda zimą, jednak nadal może poczynić w ogrodzie spore szkody.

Dlaczego krety robią kopce w zimie?

Kret zimą korzysta głównie z zapasów, które udało mu się zgromadzić na ten okres. Jeśli jednak zima nie jest zbyt surowa, jego łepek może przebijać się na powierzchnię, tworząc charakterystyczne kopce. Kretowisko w zimie jest oznaką obecności kreta. Wykorzystuje on często łagodniejszą zimę, aby uzupełnić swoje zapasy.

Najwięcej kretowisk powstaje rano – krety są wówczas najbardziej aktywne. Po około 4 godzinach wzmożonej aktywności zapadają w sen, który trwa około 3 godzin. Zimują 50-60 cm poniżej poziomu zamarzania. Co ciekawe, niektórzy specjaliści uważają, że powstające zimą kopce są zapowiedzią zbliżającego się ataku mrozu i śniegu, który nadejdzie w ciągu około 2-3 tygodni od powstania kretowisk.

Przeczytaj również: Kret czy nornica? Tak rozpoznasz, który szkodnik przekopuje trawnik

Czy krety są pod ochroną?

Krety to niewielkie stworzenia, które wyglądają bardzo przyjaźnie, jednak potrafią poczynić wiele szkód w naszych ogrodach. Jeśli ktoś marzy o idealnym trawniku czy rabacie, obecność kreta może być naprawdę kłopotliwa. Zwierzęta te drążą w ziemi podziemne korytarze, poszukując jedzenia. Odżywiają się dżdżownicami, ślimakami, drobnymi kręgowcami czy larwami owadów. Z uwagi na ten fakt są zwierzętami pożytecznymi. Ich podziemne korytarze napowietrzają również glebę, co jest ogromną zaletą. Kret może jednak zniszczyć korzenie roślin, które przez to zamierają.

Czy kret jest pod ochroną? Tak, w Polsce zwierzęta te są objęte częściową ochroną gatunkową. Takich gatunków nie wolno między innymi zabijać, okaleczać czy transportować. Zwierzęta te nie są jednak chronione na terenie ogrodów, upraw ogrodniczych, szkółek leśnych, trawiastych lotnisk, ziemnych konstrukcji hydrotechnicznych czy obiektów sportowych. Za zabijanie kretów grozi jednak grzywna – do 5 tysięcy złotych. Na wymienionych terenach można je jedynie odstraszyć lub przenieść w inne miejsce.

kret w ogrodzie zimąKrety w Polsce są objęte częściową ochroną gatunkową. Nie są jednak chronione między innymi na terenie ogrodów czy upraw ogrodniczych. Fot.123RF.com

Jak pozbyć się kreta? Domowe sposoby

Jak pozbyć się kreta w ogrodzie? Warto wykorzystać odstraszające dźwięki i wibracje. Istnieją profesjonalne urządzenia, produkujące fale dźwiękowe i drgania, które nie podobają się kretom. Jest duża szansa, że na skutek ich działania kret przeniesie się w inne, spokojniejsze miejsce. Zwierzęta te mają bowiem doskonale rozwinięty słuch i są wrażliwe na drgania. Oto kilka innych pomysłów na odstraszenie kreta:

 • umieszczenie aluminiowych puszek na paliku wbitym w trawnik – wiatr sprawi, że będą wydawały nieprzyjemne dla kreta dźwięki;

 • umieszczenie szklanej butelki na wbitym w trawnik, metalowym pręcie – podobnie jak w przypadku puszek, celem jest uzyskanie odstraszających dźwięków;

 • zakopanie w kopcu kawałka ryby lub mieszanki cytryny i czosnku – krety nie zamieszkują miejsc, w których unoszą się podobne aromaty;

 • zakopanie w kopcu psiego lub kociego futra, czy też kulki z ludzkich włosów – można je na przykład zebrać ze szczotki po czesaniu. Podobno krety nie lubią tych zapachów;

 • zastosowanie siatki na krety – konstrukcję trzeba wkopać w ziemię na głębokość co najmniej 10 cm. Tworzy się w ten sposób fizyczną barierę, przez którą kret się nie przedostanie. Jest to jednak spora ingerencja w trawnik czy ogródek;

 • ocet na kreta w ogrodzie – rozcieńczamy ocet w dużej konewce i wlewamy do kretowiska. Następnie zasypujemy kopiec. Jeśli w ogrodzie jest kilka kretowisk, wlewamy w nie kolejno taką miksturę – do jednego kopca każdego dnia.

Co na kreta w ogrodzie? Sprawdzą się też inne metody naturalne. Krety nie lubią niektórych zapachów. Warto więc posadzić w ogrodzie na przykład:

 • miętę pieprzową,

 • aksamitki,

 • czarny bez,

 • bazylię,

 • komosę,

 • czosnek dęty.

Jeśli domowe sposoby na kreta w ogrodzie zawiodą, można wykorzystać pułapki na krety. W tym celu odsłania się dziurę w kretowisku i układa na niej pułapkę. Kret zapewne wróci, by załatać dziurę, a wówczas mechanizm się zamknie. Do zamontowanej pułapki należy jednak często zaglądać, bo zwierzęta te są w stanie przetrwać bez jedzenia tylko 12 godzin. Przenosimy kreta w oddalone od ogródka miejsce i wypuszczamy na wolność.

Przeczytaj również: Jak ochronić drzewa owocowe przed gryzoniami i zwierzyną? Poznaj najskuteczniejsze sposoby

Krety w ogrodzie. Jest na nie sposób, ale pod jednym warunkiem na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.