Porady ogrodnicze

Jak ochronić drzewa owocowe przed gryzoniami i zwierzyną? Poznaj najskuteczniejsze sposoby

Niemal każdy sadownik doskonale wie, że nawet niewielki gryzoń jest w stanie wyrządzić w sadzie ogromne szkody. Jak zabezpieczyć plony przed szkodnikami? Co zrobić, aby zwierzyna nie grasowała w sadzie? Podpowiadamy skuteczne sposoby ochrony drzew owocowych przed gryzoniami.

Jak ochronić drzewa owocowe przed gryzoniami i zwierzyną? Poznaj najskuteczniejsze sposoby
Gryzonie wyrządzają duże szkody drzewom owocowym. Fot.123RF.com

Spis treści:

Gryzonie drzew owocowych – jakie zwierzęta wyrządzają najwięcej szkód w sadzie?

Wśród gryzoni i zwierzyny łownej, które najczęściej wyrządzają poważne szkody w sadach, trzeba wymienić przedstawicieli takich gatunków jak:

  • nornik polny – to niewielki gryzoń, którego średnia długość ciała nie przekracza 10 cm. Żyje pod ziemią – jest w stanie wydrążyć całą sieć korytarzy. Podstawę jego pożywienia stanowią nie tylko trawy, lecz także podziemne części roślin. Jednym z przysmaków nornika są korzenie drzew owocowych. Zwierzę ogryza je, co może doprowadzić do obumarcia drzewa;

  • karczownik ziemnowodny – jest znacznie większy od nornika polnego, a dzięki temu łatwiej go zauważyć, gdy odwiedzi sad. Podobnie jak nornik znajduje schronienie w podziemnych korytarzach. Zdobywając pożywienie, uszkadza korzenie drzew owocowych;

  • mysz polna i mysz zaroślowa – są niewielkie i zupełnie nie wybrzydzają, jeśli chodzi o jedzenie. Chętnie sięgają zarówno po owady, jak i nasiona oraz korzenie drzew owocowych. Jedna mysz nie wyrządzi w sadzie spustoszenia, jednak miej na uwadze, że w ciągu roku dorosła samica myszy wydaje na świat kilka miotów, w których może znaleźć się nawet do ośmiu małych myszek;

  • zając – podobnie jak gryzonie także i zając stanowi realne zagrożenie dla dobrostanu drzew owocowych w twoim sadzie. Ten niewielki ssak ogryza korę drzew. Może także żywić się gałęziami drzew owocowych – zwłaszcza w zimie;

  • sarna, jeleń, łoś – w przypadku tych zwierząt szkody wyrządzone w sadzie mogą być efektem zarówno zaspokajania ich potrzeb żywieniowych, jak i zachowań związanych z godami czy ścieraniem poroża o korę drzew.

Jeśli w swoim sadzie stwierdzisz obecność nornika, karczownika, myszy lub innych gryzoni drzew owocowych, które mogą w znacznym stopniu uszkodzić twoje uprawy, to jak najszybciej sprawdź, jak chronić drzewa owocowe przed gryzoniami.

jak chronić drzewa owocowe przed zwierzyną Sarny i jelenie są dużym zagrożeniem drzew owocowych, zwłaszcza zimą, kiedy karma w lesie staje się niedostępna. Fot.123RF.com

Jak chronić drzewa owocowe przed gryzoniami?

Podstawą zabezpieczenia sadu przed nieproszonymi gośćmi powinno być dokładne ogrodzenie terenu, na którym rosną drzewa owocowe. Pamiętaj o tym, że tylko ogrodzenie o określonych parametrach spełni swoją funkcję. Jeśli siatka będzie zbyt niska (poniżej 2 m), to sarna pokona ją bez większych problemów. Podobnie sprawa wygląda z gryzoniami – ogrodzenie powinno być wkopane w ziemię na głębokość kilkudziesięciu centymetrów, w przeciwnym razie nornica czy karczownik przedostaną się na teren sadu pod siatką.

Jeśli nie masz możliwości zabezpieczenia sadu szczelnym ogrodzeniem, rozważ inne sposoby na pozbycie się gryzoni. Jak chronić drzewa owocowe przed gryzoniami? Masz wiele opcji – począwszy od wiązania drzew owocowych gałęziami świerkowymi, przez zawijanie materiałem w rolce, aż po owijanie bandażem ogrodowym. Sprawdzi się także wybielanie, powlekanie oraz różnego rodzaju odstraszacze.

Którą metodę wybrać? Wiele zależy od tego, jakiej zwierzyny chcesz pozbyć się ze swojego sadu. Jedne sposoby okażą się skuteczne w przypadku walki z niewielkimi gryzoniami, a po inny oręż sięgniesz w przypadku, gdy twój sad regularnie odwiedzają sarny.

Przeczytaj również: Jak dbać o drzewa i krzewy po opadnięciu liści – ochrona przed szkodnikami i chorobami

Ochrona drzew owocowych przed gryzoniami – skuteczne sposoby 

Ogrodzenie sadu nie powstrzymało gryzoni przed żerowaniem wśród twoich drzew owocowych? Spróbuj odstraszyć je innymi metodami.

  • Wiązanie gałęziami świerkowymi, zawijanie materiałem w rolce, owijanie bandażem ogrodowym

Pomocne może okazać się wiązanie gałęziami świerkowymi pni drzew. Nie masz gałęzi świerkowych pod ręką? Wykorzystaj gałęzie innych drzew iglastych. Chodzi o to, aby zabezpieczyć pnie drzew owocowych barierą złożoną z gałęzi i igieł, przez które gryzoniom będzie trudno dostać się do smakowitej kory.

Nie masz dostępu do żadnych gałęzi drzew iglastych? Zastąp je materiałem w rolce (może to być folia albo plastikowa siatka). Innym sposobem na ochronę drzew owocowych jest owijanie bandażem ogrodowym pni drzewek. Dodatkowo będzie to także doskonałe zabezpieczenie przed silnym mrozem w zimie.

  • Wybielanie/powlekanie drzew owocowych i inne odstraszacze

Jest jeszcze jeden sposób, dzięki któremu możesz odstraszyć gryzonie od drzew owocowych. To wybielanie (powlekanie) – dokładne malowanie pni drzewa za pomocną specjalnie przygotowanej mieszanki. Jej zapach ma za zadanie skutecznie zniechęcić gryzonie do pozyskiwania pożywienia z kory drzew. Pamiętaj, aby pnie drzew wybielić do właściwej wysokości – nawet 2 metrów, gdy chcesz ochronić je nie tylko przed gryzoniami, lecz też przed sarnami.

Jeśli inne metody nie zadziałają, możesz sięgnąć po pułapki na gryzonie drzew owocowych (najlepiej jest rozmieszczać je nie tylko wokół drzew owocowych, lecz także w pobliżu nor) i po odstraszacze (np. ultradźwiękowe) – wydają one dźwięk, który jest bardzo nieprzyjemny dla zwierząt i sprawi, że gryzonie przeniosą się z dala od twojego sadu.

gryzonie drzew owocowych  W celu ochrony przed gryzoniami stosuje się specjalny wybielacz z dodatkami odstraszającymi gryzonie. Fot.123RF.com

Naturalne metody walki z gryzoniami i zwierzyną wyrządzającą szkody w sadzie

Jakie są naturalne metody walki z gryzoniami i zwierzyną łowną w sadzie? Jeśli gryzonie i zwierzyna łowna regularnie stołują się wśród twoich drzew owocowych, a nie chcesz sięgać po środki chemiczne, możesz rozważyć m.in. poletka ogryzowe, wieszanie kawałków kolorowego materiału lub pasków folii odblaskowej, a także pakuły konopne.

  • Poletka ogryzowe

Brak właściwego zabezpieczenia sadu przed gryzoniami i zwierzyną łowną może okazać się katastrofalny w skutkach. Zwierzęta mogą zniszczyć znaczną część drzewek, a w efekcie o obfitych plonach będziesz mógł zapomnieć. Nie musisz od razu sięgać po środki chemiczne lub mechaniczne odstraszacze. Możesz skorzystać z metod całkowicie naturalnych, takich jak tworzenie poletek ogryzowych.

Poletka ogryzowe warto organizować w pewnej odległości od sadu. To nic innego jak kawałek terenu, na którym posadzisz drzewka owocowe lub rozłożysz ścięte gałęzie drzew – zwierzyna zajmie się ich ogryzaniem i nie będzie wędrować do twojego sadu.

  • Mydełka toaletowe 

Do odstraszania saren z sadu możesz użyć mydełek toaletowych. Może i brzmi to nieco zaskakująco, ale mydełka zapachowe powieszone na drzewie (koniecznie zabezpieczone przed opadami deszczu) sprawią, że sarna się nie zbliży.

  • Wieszanie kawałków kolorowego materiału

Na polach uprawnych bardzo popularne były niegdyś strachy na wróble. Podobną metodę odstraszania zwierzyny możesz także przetestować we własnym sadzie. Zamiast tradycyjnego stracha wykorzystaj paski folii odblaskowej lub białe płachty materiału. Rozmieść je wśród drzew owocowych. Skuteczne jest także wieszanie kawałków kolorowego materiału, pęczków włókien i pakuł konopnych.

Ta metoda będzie skuteczna, jeśli zadbasz o różnorodność i częstą zmianę materiałów, za pomocą których chcesz odstraszyć zwierzynę. Sarny, jelenie oraz mniejsze zwierzęta szybko mogą się zorientować, że biała płachta wcale nie jest taka groźna, jak się wydaje. Gdy się przyzwyczają do jej obecności, zamień ją np. na pakuły konopne lub paski folii odblaskowej.

Przeczytaj również: Niszczenie zmumifikowanych owoców. Dlaczego owocowe mumie są groźne?

Jak pozbyć się mrówek z domu? Domowy sposób na mrówki na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.